Ekonomika na vzestupu
Optimističtí centrální bankéři v USA dělají vše pro podporu růstu
Ze Spojených států přichází vlna optimismu. Tvůrci politik Federálního rezervního systému (FED) sborově prezentují optimistické výhledy ohledně ekonomického růstu USA. Důvody jsou jednoznačné: rychle rostoucí počet očkovaných Američanů (a s tím spojené následné uvolňování opatření) a fakt, že štědrá finanční vládní pomoc se už dostává do domácností a podniků.
Optimistické prohlášení představitelů FEDu
Představitelé regionálních zastoupení Federálního rezervního systému komentují současnou situaci a očekávání v následujících měsících s optimismem. Prezident richmondského FEDu Thomas Barkin přirovnal pandemickou ekonomiku k horské dráze, na níž se vlak zastavil těsně před vzrušujícím úsekem, kde dráha padá střemhlav ve velké rychlosti do hlubin. Prezident FEDu v Atlantě Raphael Bostic sice řekl, že sleduje i rizika růstu trajektorie ekonomiky, avšak zůstává optimistický. "Mohli bychom vidět, jak se v létě rozvinou aktivity, které by mohly přinést ještě silnější oživení," řekl Bostic pro světovou radu v Atlantě. Prezident newyorského FEDu John Williams také uvedl, že i on je v otázce celkové ekonomiky optimistický. "V očkovacím programu děláme velké pokroky. Myslím si, že do budoucna máme mnoho pozitiv."
Americká centrální banka podřizuje vše podpoře zaměstnanosti
Pokud bychom podobný optimismus viděli v americké centrální bance v předchozích letech, signalizovalo by to, že tvůrci politik se pomalu připravují na zvyšování úrokových sazeb. Přesně s tímto přístupem počítají i obchodníci s úrokovými futures. Tržní ceny futures jasně naznačují, že se počítá se zvyšováním sazeb FEDu v roce 2022.
Tvůrci politiky FEDu však oponují. Začátkem dubna znovu potvrdili, že trvá avizované udržení úrokových sazeb na současné téměř nulové úrovni, dokud ekonomika nedosáhne zaměstnanosti před pandemií a současně inflace nedosáhne cíle 2 %. FED říká, že každý měsíc bude kupovat dluhopisy za 120 miliard dolarů, aby potlačili dlouhodobější výpůjční náklady, a to až dokud centrální banka neuvidím zásadní pokrok směrem k návratu k zaměstnanosti před pandemií i 2% inflačním cílům. Tento přístup vychází ze strategie přijaté loni v srpnu, která se soustřeďuje na to, aby se zásahy nezastavily přírůstky pracovních míst kvůli strachu z inflace.
FED otočil přístup
Nesrovnatelně s minulostí si FED stanovil velmi odlišné pásmo zvyšování sazeb. Připomněl to místopředseda dohledu FEDu Randal Quarles v úterý. Sám řekl, že ještě před dvěma lety by při aktuální předpovědi poklesu nezaměstnanosti a případného růstu mezd již argumentoval za zpřísňování politiky. Dnes je přístup přesně opačný. Quarles předpokládá, že FED nebude hýbat sazbami i za cenu toho, že inflace vystoupí kousek nad cílovou hodnotu 2 %.
@MartinKristoff_CFDworld, CFD World
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 82.14% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.