15.04.2021 4 minuty čtení

Buffett aktuálně drží 84 % svého portfolia v těchto 3 sektorech

Legendární hodnotový investor a předseda představenstva Berkshire Hathaway Warren Buffett má za více než půl století nepřekonatelné výsledky návratnosti trhu.

Devadesátiletý miliardář říká: „Akciový trh je zařízení pro převod peněz z netrpělivých na trpělivé.“ Dodává dále, že investování je velmi jednoduché:

"Nemusíš být raketový vědec. Investování není hra, kde člověk se 160 IQ vždy porazí člověka se 130 IQ. Racionalita je zásadní. Potřebujete stabilní osobnost “

Použil strategii investování se základní hodnotou k vygenerování průměrného ročního výnosu 20,0% od založení Berkshire v roce 1965, což je téměř dvojnásobek ve srovnání s výnosy S&P 500 10,2%.

Buffett používá místo diverzifikace koncentrovanou portfoliovou strategii.

Legendární investor drží 84,29% podílu ve třech sektorech a jeho prvních deset podílů váží kolem 88% portfolia společnosti Berkshire Hathaway Inc. ($BRK-B ). Mezi tyto tři sektory patří informační technologie, finance a spotřební zboží.

A co víc, Buffettova koncentrovaná portfoliová strategie fungovala i v nejvíce volatilním a nepředvídatelném roce 2020. Jeho investiční holding vydělal během pandemického roku čisté nerealizované zisky ze svých stávajících akciových pozic 26,7 miliard USD, zatímco realizované zisky dosáhly 4,5 miliardy USD.

Podívejme se do akcií ze tří sektorů Warrena Buffetta:

Informační technologie: 44,25%

Apple Inc ($AAPL) představuje 44,25% portfolia Berkshire v hodnotě přibližně 117 miliard dolarů.

Zatímco Warren Buffett je hodnotovým investorem a striktně dodržuje svá kritéria výběru akcií, nyní zaměřil své portfolio směrem k růstovým akciím, a to díky svým správcům fondů Toddu Combsovi a Tedovi Weschlerovi.

Silný obchodní model společnosti Apple nicméně hraje stále velkou roli a má plnou důvěru Warrena Buffetta.

Akcie největšího technologického giganta na světě vzrostly o 380% od doby, kdy Berkshire poprvé zahájil pozici v Apple v roce 2016. Strategie výplaty dividend společnosti Apple dále zvyšuje výnosy akcionářů. Berkshire inkasoval více než 770 milionů dolarů z dividendových příjmů od společnosti Apple.

Cloudová datová platforma Snowflake Inc. ($SNOW ) představovala na konci posledního čtvrtletí pouze malou část portfolia společnosti Buffett. Sněhová vločka je podle Buffettova portfolia na 21. místě v portfoliu a váží kolem 0,66%

Finanční sektor: 27%

Finanční sektor je jednou z Buffettových nejoblíbenějších oblastí investic. Ačkoli legendární investoři během pandemického roku vyprodali své pozice Goldman Sachs, JP Morgan a několik dalších pozic ve finančních akcích, stále si drží velkou pozici v několika akcích bankovních a finančních služeb.

Finanční sektor představoval 27% akciového portfolia společnosti Berkshire Hathaway na konci roku 2020, což je pokles ze 43% v předchozím roce.

Čtyři z jeho prvních deseti pozic patří finančnímu sektoru. Bank of America  ($BAC) je Buffettův největší finanční akciový holding, následovaný společnostmi American Express Company ($AXP), Moody's Corporation ($MCO) a US Bancorp ($USB). Na konci roku 2020 měla společnost Berkshire Hathaway celkem 14 pozic ve finančním sektoru. Buffett rád investuje do zavedených finančních společností ze dvou hlavních důvodů: zhodnocení ceny akcií a dividendy.

 

Spotřební zboží: 12,73%

Buffett v Berkshire již dlouho drží pozice ve společnostech zaměřených na spotřební zboží kvůli jejich stálému růstovému potenciálu. Dalším posílením investiční teze ve společnostech vyrábějících spotřební zboží je jejich předvídatelná povaha potenciálu generování hotovosti.

Dividendy hrají velkou roli při zvyšování celkových výnosů akcionářů. Warren Buffett očekává, že letos získá ze svého portfolia dividendy ve výši 3,8 miliardy dolarů. Třetí největší akciový holding společnosti Berkshire, společnost Coca-Cola Co ($KO), zvýšila dividendy za posledních 58 let. 

Buffett také držel velký podíl ve společnosti  Kraft Heinz Co ($KHC) od roku 2015. I přes poslední vzestup se akcie společnosti se základními potřebami spotřebitelů v posledních pěti letech prudce propadly. Výplaty dividend společnosti nicméně pomohly vyrovnat dopad ztráty cen akcií. Společnost v současné době nabízí dividendový výnos jen něco málo přes 4%.

 

Nejsem zastáncem žádného kopírování jiných investorů. Zde se však můžeme poučit z několika věcí, které Warren Buffett po celou dobu investování praktikuje:

1/ Převážná většina investic směřuje do osvědčených modelů, již zaběhlých společností schopných generovat zisky a růst

2/ Velkou roli v investiční strategii Buffetta hrají dividendy - jsou motorem jeho investiční činnosti

3/ Drží se osvědčených sektorů

4/ Částečně investuje i do nových megatrendových věcí

5/ Moc neriskuje, sází na spolehlivé společnosti

6/ Akcie většinou drží dlouhodobě, změny v portfoliu nejsou příliš velké

#buffett #berkshire #portfolio #akcie #alokace #strategie

Hodnocení: +42
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Mě by zajímalo, jak je na tom teď s Wells Fargo, dříve tvořilo největší část jeho portfolia a teď mi přijde, že se po něm slehla zem.

  +1
  • Akcie WFC stále jsou v portfoliu Warrena Buffetta, ale v portfoliu mají pouze 0,7%.

   0
  • @Stan1000 Ví se proč se jich zbavil? Ještě před pár lety to bylo přes 20 %.

   0
  • Mohu se pouze domnívat, že částečně opustil finanční sektor a peníze směřuje k novým investicím - blockchain, kryptoměny, fintech... Ostatně prodal i část AAPL...

   0
 • Napadá mě jedna věc Buffet je už docela stařík a tak si říkám co se stane s berkshire hathaway když umře? o kolik spadne hodnota fondu a bude mít smysl do něho dále investovat pokud ztratí tak významnou osobnost ?

  +1
  • Tak on tam má velmi schopné zástupce. Otázkou je, kdo bude jmenován do čela. Dokud tam sedí Buffett, je to jasné. Ale zda bude žezlo předáno Toddu Combsovi nebo Tedovi Weschlerovi, to je dnes těžké říci. Ale společnost je dnes tak silná, že i kdyby nedělali nic, ještě roky bude díky mohutným dividendovým příjmům vydělávat...

   0
 • Dobrý večer, při jaké ceně je vhodné nakoupit akci Coinbase? Nyní je za cca 320$

  0
  • To je velmi těžké odhadnout, zvláště když dnes analytici Zacks předpovídají cenu 500 USD. Ta se ale nemusí naplnit. Pokud po této akcii toužíte, zkuste prozatím nakoupit menší množství... Tím toho moc jistě nepokazíte....

   +2
  • Děkuji za odpověď👌

   0
 • Zdravím,u kterýho brokera Buffett obchoduje?

  0
  • To opravdu nevím, pravděpodobně u IB, ale je možné, že využívá i více brokerů...

   0
  • E toro dá se tam ho i kopírovat a to i v demo účtu který je na pořád

   -6
  • Buffet má přes 30 let má svého primárního makléře Johna Freunda. Objednávky se řeší telefonicky, kdy se řekne co a za jakou sumu, makléř zakázku následně realizuje za co nejlepších podmínek. Takto obchodují velcí kluci.

   +1
  • @robertoBlanco Já jsem malý, takže si pokyny k obchodování zadávám sám... :-)

   +3
  • https://www.etoro.com/cs-cz/news-and-analysis/etoro-updates/top-10-stocks-warren-buffetts-portfolio/ Top 10 akcií v portfoliu Warrena Buffetta

   Někdy se divíte, do čeho investují nejlepší investoři na světě? Pravděpodobně si myslíte, že jejich portfolia jsou plná cenných papírů, o nichž jste nikdy neslyšeli, příležitostí, o nichž vědí jen lidé v těchto elitních kruzích.

    

   Když se podíváme na portfolio Warrena Buffetta, nic nemůže být dále od pravdy.

   +1
  • @robertNetik je to trošku jinak - tito velcí investoři investují samozřejmě většinu peněz do zaběhlých společností, ale navíc od nás malých investorů využívají další instrumenty, např. warranty, prioritní akcie...Některé akcie nakupují ještě před uvedením na trh, a tady získávají velký náskok před drobným investorem...

   +3
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
5 minut
6 minut
7 minut
5 minut
9 minut
5 minut
5 minut
3 minuty
6 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
5 minut
6 minut
7 minut
5 minut
9 minut
5 minut
5 minut
3 minuty
6 minut
6 minut