Jednotlivé "bloky" blockchainu jsou kousky dat, jež jsou ukládány společně. Jakmile je další blok dat zaplněn, je automaticky "připoután" k novému bloku, čímž vzniká "řetěz" dat, který ze své podstaty dělá takto uložená data velmi bezpečnými.
Digitální data uložená ve formě blockchainu tak jsou potenciálně velmi užitečná pro společnosti orientující se na segmenty jako je bankovnictví, zdravotnictví, řízení dodavatelských řetězců atp. I když tedy třeba nepatříte mezi zapálené fandy kryptoměn a nechcete si je do portfolia přímo kupovat, tuto novou, potenciálně revoluční technologii byste rozhodně ignorovat neměli. Zvlášť když do ní dnes můžete investovat například i skrz tyto akcie:
1. Square ($SQ)
Square je mobilní platební společností, která skrz svou aplikaci Cash App nabízí služby zpracování transakcí obchodníkům a peer-to-peer peněžní převody. Další z projektů zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho má za sebou výborný rok 2020. Hrubý zisk stoupl v Q4 meziročně na 804 milionů dolarů ze 794 milionů v loňském Q3 a celkové příjmy dosáhly 3,16 miliardy dolarů, což představuje meziroční růst o 141 % (Q3 příjmy meziročně vzrostly o 140 %).
Jedním z hlavních bodů loňských Q3 výsledků se však stal Bitcoin. $SQ umožňuje svým klientům obchodovat s bitcoinem již od roku 2018 a tato investice začíná přinášet ovoce. Cash App v Q3 vykázala příjmy z transakcí spojených s bitcoinem ve výši 1,63 miliardy dolarů, neboli 11krát více než o rok dříve. Společnost navíc odhalila skutečnost, že 1 % svých aktiv v hodnotě 50 milionů dolarů investovala do bitcoinu. Je tedy nadevše jisté, že Square v technologii blockchainu do budoucna věří a již nyní začíná generovat ze své brzké investice tučné zisky.
2. Visa ($V)
Vydavatelé kreditních karet rovněž neusínají na vavřínech. Ve skutečnosti si potenciál blockchainu v segmentu fintech uvědomili velmi brzy a Visa byla jednou z prvních firem, jež se v rámci této technologie začala angažovat. Společnost do blockchainu investuje již od roku 2016, kdy navázala partnerství se společností Chain specializující se na infrastrukturu blockchainu, z kterého vznikla služba Visa B2B Connect. Ta umožňuje společnostem konat bezpečné business-to-business platby pomocí blockchainu.
Tím však $V nekončí. Asi nejzajímavější aplikací blockchainu do produktové nabídky společnosti bylo umožnění propojení kreditních a debetních účtů klientů s kryptoměnovými peněženkami, například té od Coinbase ($COIN). Visa tak svým klientům umožňuje převádět si pohodlně kryptoměny na hotovost, nebo kryptoměny využívat pro vyplácení odměn a tím samozřejmě zvyšuje i legitimitu celé této technologie - zatímco si z celého toho transakčního divadla zároveň přirozeně ukusuje svůj procentuální díl. Finanční služby $V dnes umožňují propojení s více než 25 různými krypto-peněženkami a společnost tak patří k předním hráčům na poli rychle rostoucího blockchainového segmentu.
3. Canaan ($CAN)
Do třetice tady mám jednu rizikovější a spekulativnější blockchainovou akcii pro ty z vás, kteří neradi vidí grafy našponované u historických maxim. Společnost Canaan si můžete představit jako takového "prodejce krumpáčů a lopat během zlaté horečky". Jen s tím rozdílem, že $CAN prodává vybavení pro těžbu kryptoměn místo zlata. Těžba bloků krypta vyžaduje nemalý výpočetní výkon a tato čínská společnost v podstatě staví počítačové sestavy, které jsou však navrženy specificky pro těžbu kryptoměn.
Růst zájmu o těžbu krypta způsobil v posledních několika letech i růst této společnosti, avšak pandemie dala této pohádce stopku, když loni příjmy meziročně propadly o desítky procent (Q3 -76 % / Q4 -82 %) a akcie aktuálně zažívají výrazný výprodej způsobený zveřejněním Q4 výsledků. Ty ukázaly, že $CAN na konci roku vygeneroval příjem pouhých 5,9 milionu dolarů a celoročně 68,6 milionů dolarů, což společnost dostalo do celoroční ztráty 11 milionů dolarů.
Má to celé nějaká pozitiva? No, poptávka po těžebních zařízeních rozhodně neklesá, což dokazuje skutečnost, že firma má aktuálně uzavřeny kontrakty na dodání svých produktů v celkové hodnotě 174 milionů dolarů, což znamená, že letos pojede garantovaně celý rok na plné obrátky. Průměrná cena prodaných těžebních sad loni rovněž vzrostla. Firma očekává, že rok 2021 bude výrazně lepší a již pro letošní Q1 projektuje příjmy ve výši 61 milionů dolarů. Tržní faktory, jež ovlivňují ceny těžebních sestav, jsou nicméně velmi volatilní, stejně jako samotný trh s kryptoměnami. Na druhou stranu bitcoin je nyní opět na maximu, což by mělo vyhlídky $CAN aspoň nyní posilovat. Zajímavá investice, ale nic pro slabší povahy...
4. PayPal ($PYPL)
PayPal dnes jde ve svém vztahu k blockchainu a generování příjmu z něj podobným směrem jako $V či konkurenční $SQ. Společnost od loňského října umožňuje americkým uživatelům skrz svou aplikaci nakupovat, prodávat i "hodlovat" bitcoin a tři další kryptoměny. Podobné funkcionality by se již brzy měla dočkat i aplikace Venmo a také mezinárodní uživatelé.
Jde o zcela logický krok a výše popsaný případ Square, které stejný krok udělalo již v roce 2018 a dnes z něj ve velkém profituje, to jen dokazuje. Proto lze očekávat, že $PYPL by měl v následujících kvartálech začít z kryptoměnových transakcí benefitovat podobným způsobem. Společnost má však v rámci implementace blockchainu ještě větší plány.
V březnu PayPal spustil svou službu Checkout with Crypto, které spotřebitelům umožňuje platit přímo skrz aplikaci za své nákupy kryptoměnami - prozatím jen Bitcoinem, Litecoinem, Ethereem a Bitcoin Cashem. A v plánu je tuto funkcionalitu postupně učinit dostupnou pro všech 29 milionů obchodníků, kteří dnes $PYPL pro svůj byznys používají.
Netřeba dodávat, že něco takového by bylo dalším obrovským pokrokem v legitimizaci kryptoměn jakožto regulérního způsobu platby a zároveň potenciálně velkým růstovým katalyzátorem pro samotný PayPal.
5. Salesforce ($CRM)
Salesforce pomáhá svým klientům nejen udržovat, ale i rozvíjet vztahy s jejich zákazníky. Přesněji řečeno, platforma Salesforce Customer 360 shromažďuje a sjednocuje data z prodejů, zákaznické podpory, marketingu, účetnictví a dalších oddělení, čímž různorodým týmům usnadňuje vzájemnou spolupráci. Součástí této služby je i nástroj pro programování aplikací, v němž může software vyvíjet doslova každý i bez toho, aby chápal počítačové programování.
Jakožto dlouhodobě inovativní firmě blockchain $CRM neunikl a od roku 2019 jej zařadila i do své programovací platformy. Klienti si v ní tak od té doby mohou budovat sítě a aplikace na bázi blockchainu podobně, jako to klientům Microsoftu umožňuje Azure Blockchain Service.
Byť toto zatím není nijak citelným růstovým faktorem pro akcie, dodává to platformě Salesforce velkou potenciální hodnotu. Blockchain má totiž rozhodně perspektivu změnit a překopat celou řadu segmentů a $CRM má solidní pozici, aby na rozmachu tohoto trendu mohlo profitovat.
#blockchain #kryptomeny #investice #akcie #technologie #spekulace #analyza #square #visa #canaan #paypal #salesforce
Určitě bych nezapomínal na firmu Abaxx, z Kanady. Pracuje na blockchain burze v Singapuru, za mně velmi vysoký potenciál v příštích 2-5 letech.
@viktorVesely A čemu se věnují?
@tomasdurcak Vytvářejí komoditní burzu v Singapuru založenou na blockchainu, ještě je pár měsíců čas než se ukáže, zda to bude úspěch nebo ne. Více například na SeekingAlpha:
https://seekingalpha.com/article/4396611-abaxx-technologies-understanding-how-blockchain-middleware-is-core-to-companys-long-term
Neexistuje nějaké ETF, které by sledovalo výkonnost prvních top 10 kryptoměn? Něco jsem zaznamenal na Plus 500, i nějakou českou platformu s vysokými poplatky slibující "kryptorentu"...
@josefBenes Tak to jsem zatím nezahlédl. Problém s takovým ETF by byl, že BTC dneska tvoří přes 52 % celé tržní kapitalizace kryptoměn a ETH dalších skoro 13 %, takže reálně by z toho žádná velká diverzifikace ani nižší riziko nebylo - kam BTC a ETH, tam plášť.
Travala.com