Přestože investujete do kryptoměn dlouhodobě, jedná se o velmi riskantní investice, zvláště pokud se namísto Bitcoinu zaměříte na altcoiny. Pokud hodláte jednotlivé kryptoměny více filtrovat, zaměřte se především na kritéria, jako jsou délka fungování dané kryptoměny, historický vývoj ceny, používaná technologie ve srovnání s konkurenty a míra adopce. To jsou obecná kritéria, která byste měli u jednotlivých altcoinů sledovat. A nyní se pojďme blíže podívat na jednotlivé altcoiny.
1. Ethereum
Blockchain Ethereum není pouhou kryptoměnou. Jedná se o síť, která umožňuje vývojářům vytvářet své vlastní kryptoměny. I když je současná cena etheru hluboko pod cenou bitcoinu, obchoduje se za mnohem vyšší cenu než další altcoiny. Přestože druhá největší kryptoměna spatřila světlo světa až po jiných altcoinech, má před nimi díky své technologii významný náskok.
Rizika: Blockchain Ethereum má omezené možnosti v množství prováděných transakcí. To může vést k tomu, že při přetížení sítě může trvat vypořádání transakcí neúměrně dlouhou dobu. Kromě toho se pak také transakční poplatky v posledních měsících neúměrně zvyšují. Ethereum je také náchylné vůči hackerským útokům. V roce 2016 přišli investoři o 60 milionů dolarů, kvůli chybě v etherové peněžence. Přestože od té doby byly podniknuty pokroky ve zvýšení bezpečnosti sítě, útoky hackerů jsou rizikem, které hrozí jakékoliv kryptoměně.
2. Binance Coin
Binance Coin je jednou z mála kryptoměn, která nedosáhla výrazného růstu už na přelomu let 2017 a 2018. Tato kryptoměna na rozdíl od ostatních digitálních aktiv pokračovala i posléze v pomalém ale konzistentním vzestupném trendu. Díky své dlouhodobé stabilitě tak byl Binance Coin jednou z nejstabilnějších a nejméně rizikových kryptoměnových investic. Otázkou však je, co se bude dít nyní, když cena Binance Coin v letošním roce vzrostla na více než 10násobek.
Rizika: Kromě zmiňovaného růstu, který zatím nevykazuje vážné známky zpomalení, odlišuje Binance Coin od dalších kryptoměn fakt, že byla vytvořena jednou konkrétní společností namísto obvyklé skupiny technologických vývojářů. Ačkoliv závazek společnosti Binance, že bude udržovat silný a stabilní blockchain mnoho skeptiků přesvědčil, někteří z investorů mají stále pochybnosti o potenciálních bezpečnostních problémech této kryptoměny.
3. Tether
Tether byl jednou z prvních kryptoměn, které navázaly svou tržní cenu na fiat měnu. Byl uvedený na trh v červenci 2014 a každý tether je oceněný na 1 dolar. Díky navázání na dolar je Tether a další podobné kryptoměny označován jako „stablecoin“. Tether je přitom největší stablecoin podle tržní kapitalizace. Na každou jednotku tetheru by měl být vázán v americké centrální bance Fed jeden „papírový“ dolar. Vzhledem k tomu, že jeho cena dlouhodobě fluktuuje pouze v intervalech tisícin dolarů, nemá příliš velké využití jako investiční aktivum.
Rizika: Investoři se neustále zabývají pochybnostmi, zda je skutečně v americkém Fedu uložené ekvivalentní množství fyzických dolarů. Pokud by se ukázalo, že tomu tak není, hodnota Tetheru by mohla výrazně klesnout a znehodnotit tak vaší investici.
4. Cardano
Cardano existuje již od roku 2015, ale na trh vstoupilo až po dlouhém vývoji v září 2017. Jedná se o kryptoměnu tzv. třetí generace. Učí se z předcházejících generací kryptoměn (1. generace – Bitcoin, 2. generace – Ethereum) a snaží se vyřešit problémy, kterým předcházející generace kryptoměn čelí. Blockchain Cardano není tak robustní a dokončení transakcí vyžaduje méně energie než v případě Bitcoinu, to znamená, že transakce prováděné na blockchainu Cardano jsou nejenom rychlejší ale i levnější.
Rizika: I přes své unikátní výhody má Cardano problém konkurovat větším kryptoměnám. Nižší počet uživatelů láká menší množství vývojářů, a to není pro investory dobrá zpráva, když chtějí vidět u své kryptoměny vysokou míru adopce. Platforma má velké plány, objevují se však pochybnosti o tom, zda dokáže tento potenciál naplnit.
5. Polkadot
Polkadot byl založený předními vývojáři Etherea, kteří se odtrhli a vytvořili svou vlastní kryptoměnu s lépe fungujícím blockchainem, který zvládne naráz zpracovat větší počet transakcí. Tato kryptoměna byla navržena tak, aby odměňovala skutečné investory a odradila lidi, kteří se snaží s kryptoměnou pouze spekulovat, aby rychle vydělali peníze. Kvůli tomu také mohou investoři spolurozhodovat o zásadních rozhodnutích týkajících se sítě jako jsou transakční poplatky nebo aktualizace kódu.
Rizika: Zakladatel Polkadot, Gavin Wood, poprvé představil kryptoměnu prostřednictvím whitepaperu v roce 2016. S Polkadotem se však začalo obchodovat až na konci roku 2020, takže je pro potenciální kupce riskantnější investicí. Nemáme příliš mnoho dat o tom, jak se cena kryptoměny chovala v minulosti.
#kryptomena #kryptomeny #bitcoin #altcoin #altcoiny #ethereum #cardano #binancecoin #tether #polkadot #jakinvestovat #investovani #blockchain