6 minut čtení

Tyto 3 akcie vám mohou zajistit solidní pasivní příjem. Které to jsou?

Možná tři nejatraktivnější dividendoví aristokraté nabízejí velmi příjemný pasivní příjem v podobě vyplácené dividendy a také stabilní tržby, které by mohly dopomoci k růstu těchto akcií v následujících letech, o jaké akcie se jedná?

Dividendoví aristokraté je úzká skupina společností z indexu S&P 500, které nepřetržitě zvyšují svou dividendu minimálně 25 let. V současnosti tento seznam zahrnuje 65 společností, ne každá se však může pochlubit kombinací trvale vyplácené dividendy a potenciálně stabilního růstu. Trvale vyplácená dividenda je přitom skvělým zdrojem pasivního příjmu z investic.

Dividendoví aristokraté musí charakterizovat odolný byznys model a udržitelná konkurenční výhoda, která jim umožnila navyšovat dividendu po dlouhá léta navzdory měnícím se makroekonomickým podmínkám. Tyto tři společnosti jsou možná vůbec nejlepší z nich, zajímá vás, které to jsou?

1. AT&T ($T)

Druhý největší bezdrátový operátor v USA a jedna z největších telekomunikačních společností na světě, zajišťuje mj. internetové připojení více než 100 milionů klientů. Telekomunikační služby jsou nejdominantnější částí podnikání AT&T, ale celá čtvrtina příjmů společnosti pochází ze zábavního průmyslu. AT&T provozuje DirecTV i WarnerMedia – ovládá tak značky jako HBO nebo Warner Brothers Studios.

Vývoj tržeb společnosti AT&T. | Zdroj: Macrotrends.net

AT&T vykázalo za Q4 2020 tržby ve výši 45,7 miliardy dolarů. Za celý loňský rok pak společnost vykázala tržby ve výši 171,8 miliardy dolarů, což byl 5,5% meziroční pokles ze 181,2 miliardy dolarů v předcházejícím roce. Lehce znepokojující výsledek se však výrazně neprojevil na ceně akcií AT&T, které se obchodují za srovnatelnou cenu jako před rokem.

Vzhledem k tomu, jaké situaci svět v posledních 12 měsících čelil, se jedná o poměrně dobrou zprávu. Zvlášť pokud se podíváme na objem zisků společnosti, který je každoročně rozdělovaný akcionářům. AT&T v současnosti vyplácí čtvrtletní dividendu ve výši 0,52 dolaru na akcii, což odpovídá ročnímu dividendovému výnosu na úrovni 6,8 %.

Je přitom vysoce pravděpodobné, že společnost ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí letošního roku opět navýší svou dividendu. Pokud tak neučiní, přeruší AT&T svou 34 let trvající sérii pravidelně navyšovaných dividend a ztratí status dividendového aristokrata, a to určitě vedení společnosti nebude chtít dopustit.

Vývoj ceny akcií AT&T za posledních 9 měsíců. | Zdroj: finwiz.com

2. Johnson & Johnson ($JNJ)

Největší zdravotnická firma na světě se může pochlubit tržní kapitalizací 430 miliard dolarů (dvojnásobek AT&T). Johnson & Johnson přitom působí na třech hlavních trzích:

 • Zdravotnické zařízení a diagnostika
 • Farmaceutický průmysl
 • Zdraví spotřebitelů

Společnost byla známá už v před-pandemickém období, nyní si však vyžádala ještě více pozornosti díky vývoji vakcíny proti onemocnění covid-19

Vývoj tržeb společnosti Johnson & Johnson. | Zdroj: Macrotrends.net

Na konci ledna zveřejnila společnost výsledky svého hospodaření za Q4 2020 i celý minulý rok. Podařilo se jí vygenerovat tržby ve výši 82,6 miliardy dolarů, což představuje srovnatelný výsledek s předcházejícím rokem. Společnost však na letošní rok (díky vysokým prodejům její jedno-dávkové vakcíny) očekává růst tržeb až k úrovni 91,7 miliard dolarů. Stejně tak se očekává výrazný růst zisku na akcii (EPS) ze současných 5,4 dolaru na 9,6 dolaru.

Johnson & Johnson je jedním z nejtradičnějších dividendových aristokratů, když svou dividendu navyšuje už 58 let v řadě. Poslední 4 čtvrtletí vyplácí dividendu ve výši 1,01 dolaru, což znamená, že následující dividenda musí být alespoň o cent vyšší, aby si společnost zachovala svůj exkluzivní status. Současná výše dividendy pak odpovídá výnosu 2,5 %, což není příliš mnoho, stále se však jedná o vysoký nadprůměr v indexu S&P 500. V posledních několika letech je navíc dividenda solidně navyšovaná, když v posledních 10 letech roste průměrným tempem o 6,5 % ročně. Pokud by společnost pokračovala v nastoleném trendu, měla by příští čtvrtletní dividenda činit 1,07 dolaru.

Vývoj ceny akcií Johnson & Johnson za posledních 9 měsíců. | Zdroj: finwiz.com

3. Realty Income ($O)

Realitní investiční fond, Realty Income, v současné době vlastní přibližně 6 600 nemovitostí, z nichž většinu tvoří maloobchodní prostory s jedním nájemcem. Společnost působí ve 49 státech USA a v Portoriku, přičemž své prostory pronajímá celkem 250 partnerům. Tento REIT se stal dividendovým aristokratem v loňském roce, je tak jedním z nejnovějších členů tohoto klubu, zároveň se však jedná o jednu z nejzajímavějších akcií v tomto seznamu.

Vývoj tržeb společnosti Realty Income. | Zdroj: Macrotrends.net

Realty Income čelil v posledních 12 měsících výrazným výzvám spojeným s pandemií, přesto se vedení společnosti podařilo využít situace na trhu a chytře využili volné peníze k nákupu dalších nemovitostí. Společnost tak zakončila rok 2020 s 11% růstem tržeb.

Akvizice nových prostor však s loňským rokem neskončily. Zatímco mnoho z konkurentů se stále zotavuje z dopadů pandemie, Realty Income plánuje v letošním roce investovat dalších 3,25 miliardy dolarů do nákupu nových prostor, což také znamená potenciálně výrazně zvýšený příjem budoucích akcionářů společnosti.

Možná vůbec nejpůsobivější však je schopnost společnosti neustále navyšovat vyplácenou dividendu. Tento REIT vstoupil na burzu v roce 1994 a od té doby každoročně zvyšuje svou dividendu. Na rozdíl od mnoha dalších špičkových plátců dividend pak tato společnost vyplácí část zisků akcionářům na měsíční bázi. V současnosti se jedná o 0,23 dolaru, což odpovídá 4,4% dividendovému výnosu. Kombinace růstového potenciálu a trvale vysoké vyplácené dividendy tak z Realty Income činí vynikající příležitost pro investory hledající příjmové akcie.

Vývoj ceny akcií Realty Income za posledních 9 měsíců. | Zdroj: finwiz.com

#akcie #jakinvestovat #investovani #Johnson #ATT #RealtyIncome #dividendoveakcie #dividenda #pasivniprijem #financninezavislost #prijmoveakcie #dividenda #dividendovyvynos

Hodnocení: +35
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • U toho $T bude situace složitější kvůli chystanému odštěpení té jejich televizní divize. A pokud se nepletu, již avizovali snížení dividendy. Přijdou tedy o titul DA.

  0
 • Snad mne autor neukamenuje, když přiložím pár svých poznámek.

  1) T je velká a perspektivní firma, cena akcie ale ne a ne překročit 30,-USD/akcie (bylo několik marných pokusů). Firma je docela dosti zadlužená, na druhou stranu její divi (přes 7% p. a.) je téměř bezkonkurenční. Je ale dlouhodobě udržitelná?

  2) Naproti tomu cena akcií JNJ prakticky nepřetržitě stoupá a dosahuje na ATH. Možná ji trochu srazí problémy s covid vakcínou (krevní sraženiny jako u Astra Zeneca - ostatně jde o funkčně velmi podobný typ vakcíny)

  3) Na O mi nedávno padl zrak, když jeho cena zkorigovala na 60,-USD. Jenže fundamenty mne nakonec odradily (vysoký payout i další varovné ukazatele). Zkrátka mám s O dost dilema. Na Warengu je častokrát hodně chválena, ale fundamenty (z Finvizu) tomu neodpovídají. Asi mi něco uniká...(?)

  0
  • Zdravím, ten realty income je REIT,vysoký payout tam bude pravděpodobně proto, že podle zákona REIT musí vyplácet 90% svého čistého příjmu investorům

   0
  • @marekTomsik Pokud se nepletu, tak je tam payout přes 100%.

   0
  • O Payout Ratio 84.94% (Trailing 12 Months of Earnings)

   82.94% (Based on This Year's Estimates)

   80.57% (Based on Next Year's Estimates)

   72.78% (Based on Cash Flow)

    

   já našel tyto údaje

   0
 • Zdravím! Myslíte si, že sa oplatí investovať do dividendových akcií aj v menších čiastkach? (cca 500-1000$?)

  0
  • Rozhodně, proč by ne, časem budete dokupovat a dividendy reinvestovat.

   +4
  • @matejkzk sám nakupuji obvykle jednotlivé pozice kolem 1000-1500 dolarů, za mě v tom nevidím žádný problém.

   +1