7 minut čtení

Tato dívka splatila 28 000 $ za pouhé 3 roky a stala se finanční koučkou. Jaké jsou její nejlepší rady?

Zatěžují vás nějaké dluhy, které byste rádi splatili co nejdříve? V podobné situaci jako vy je určitě celá řada lidí. Tyto finanční rady by vám bezpochyby mohly pomoci.

Zdroj: zinakumok.com

Vždycky když si čtu podobný příběh, tak si říkám, jak je skvělé, že máme možnost studovat vysokou školu zadarmo. Ne každý si to uvědomuje, ale nejedná se o samozřejmost. Vyprávět by o tom mohli mladí Američané.

Svou čerstvou zkušenost se splácením studentské půjčky má i Zina Kumok, která se o své zkušenosti rozhodla začít psát blog Concious Coins, kde popisovala své zkušenosti se splácením svého studentského dluhu.

Postupem času vybudovala kolem svého blogu komunitu lidí a jakmile se jí podařilo splatit díky odpovědnému chování svou studentskou půjčku ve výši 28 000 dolarů už během tří let, začali se na ní obracet čtenáři, zda by jim také nemohla pomoci s dosažením jejich finančních cílů.

V loňském roce se stala certifikovaným finančním poradcem a v současnosti se kromě psaní snaží také pomáhat svým klientům s nastavením realistických a udržitelných strategií k dosažení jejich finančních cílů a zlepšení finanční gramotnosti. Jak sama říká: „Každý klient je jedinečný, ale zjistila jsem, že existuje několik základních principů, které platí bez ohledu na to, na jakém finančním cíli pracujete.“ Jak zní její nejosvědčenější rady?

1. Dluh z vás implicitně nečiní špatného člověka

Společným rysem, který často vídá u svých klientů, je pocit hanby za jejich dluhy. Tito lidé často vidí dluh jako své morální nebo osobní selhání a pocit studu je často vede k ignorování tohoto problému.

Sama má podobnou zkušenost: „Když jsem sama splácela svou studentskou půjčku, často jsem se cítila provinile, že jsem nedosáhla na vyšší stipendium a zároveň jsem se obviňovala, že plýtvám penězi, když jsem je nesměřovala na splácení dluhu, ale koupila jsem si místo toho něco na sebe.“

Zavíráte-li však finanční kostlivce do skříně, často to způsobí, že problém působí ještě děsivěji, než tomu skutečně je. Otevřená debata ohledně vlastní zadluženosti může být sice nepříjemná, přesto byste se neměli bát o svém „problému“ hovořit – například s blízkým přítelem. Pocit studu může vést nakonec dlužníka k odmítnutí podané pomocné ruky. Naopak, nebojte se požádat o pomoc, když potřebujete. Během jednoho hovoru do banky můžete zjistit, že máte nárok na nižší úrokovou sazbu u vaší neúčelové půjčky, nebo dostanete nabídku na refinancování vašeho nevýhodného dluhu.

2. Abyste byli ve správě osobních financí úspěšní, spoléhejte na opakující se zvyky, nikoliv sílu vůle

Zlepšení vašeho vztahu k penězům spočívá v budování návyků. Pokud máte sklon nakupovat online, zkuste z telefonu odinstalovat jakékoliv aplikace, které by vás ponoukaly k dalším nákupům. Stejně tak můžete zauvažovat o odebrání informací o platebních kartách, abyste si případné nákupy malinko ztížili – drobná překážka může způsobit, že se zamyslíte a nákup nakonec nerealizujete.

Pokud se chystáte uskutečnit významný nákup, zvažujte své možnosti alespoň 24 hodin. Než se pak rozhodnete učinit jakýkoliv nákup, přidejte si tuto položku do svého wish listu a počkejte do druhého dne. Některým lidem se také může osvědčit nakupování pouze v určitých dnech v týdnu. Pokud jsou například vaše nákupní dny pondělí a pátek a vy v úterý objevíte boty, které si nutně musíte koupit, budete se svým nákupem muset počkat až do pátku.

„To jsou všechno strategie, které mi osobně fungovaly. Moje složka „koupit“ v prohlížeči je plná oblečení, domácích dekorací a dalších nepodstatných předmětů, které jsem si většinou nekoupila. Díky tomu, že jsem si dala před každým nákupem dostatek času a prostoru jsem dosáhla toho, že nyní o svých výdajích vědomě uvažuji,“ říká Zina Kumok.

Sami se raději také spolehněte na sadu jednoduchých pravidel, namísto toho, abyste se spoléhali na svou vlastní vůli. Můžete volit podobná pravidla, jako byla zmíněná výše, případně přijít s nějakými vlastními.

3. Nemusíte žít jako asketa, abyste dosáhli svých cílů

Nikdo po vás nechce, abyste si nikdy nevyhodili z kopýtka. Občas si můžete objednat jídlo domů, nebo zajít s přáteli popít. Poslední věcí, které byste měli dosáhnout je, abyste se cítili pod tlakem, nebo provinile, pokud všechny vaše volné peníze neputují na splácení dluhů. Ke svým penězům byste měli mít stále kladný vztah a měli byste se občas bavit.

K této radě sama Zina říká: „Nemusíte ze svého rozpočtu odstranit všechny „nepodstatné“ výdaje. Pokud je pro vás příležitostná večeře příjemným zpestřením, které vám pomůže zůstat na správné cestě za splněním vašich finančních cílů, choďte na večeře.“

Dobře sestavený osobní rozpočet snese věci jako nákupy nového oblečení nebo cestování. Projděte si své výdaje za několik měsíců zpětně a určete ty, na kterých vám nezáleží a promyslete, zda by je nebylo možné z rozpočtu odstranit a věnovat tyto peníze na věci, které vám do života přináší skutečnou hodnotu.

4. Najděte si svoje osobní „PROČ“

Finanční koučka popisuje vlastní zkušenost z jednání s klienty: „Během prvního setkání se ptám, jaké jsou jejich finanční cíle. Obvykle slyším stejné odpovědi: splácení dluhů, spoření na dům nebo investice na důchod. Poté jim obvykle zadám hned první domácí úkol. Chci po nich, aby si rozmysleli, proč se chtějí dostat z dluhů nebo proč chtějí koupit dům?“

Důvody, proč hodláte se svou finanční situací něco dělat musí být konkrétní. Ideální PROČ zní: „Chci se dostat z dluhů, abych mohl mít v budoucnu děti a my se mohli přestěhovat na hezčí místo.“

Vhodné také je, když si své PROČ vizuálně zpracujete a necháte si tuto připomínku někde v blízkosti pracovního místa, nebo v telefonu, abyste se na ni mohli podívat, kdykoli jste v pokušení porušit svůj nastavený rozpočet.

Mladá Američanka si osobně vede vedle svého počítače seznam svých krátkodobých i dlouhodobých finančních cílů. Mezi ně v současné době patří cestování do zahraničí jednou ročně, přestavba kuchyně a absolvování pravidelných vícedenních výletů s přáteli v rámci USA. Když nad tím tak přemýšlím, možná bych si měl nějakou takovou vizuální pomůcku zpracovat také, abych se vyhnul svým občasným finančním prohřeškům.

#finance #osobnifinance #financnigramotnost #financnicile #dluhy #splacenidluhu #financnilekce

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.