30.11.2021 8 minut čtení

Je-li vám 20-29 let, za každou cenu se vyhýbejte těmto 5 typickým finančním chybám mladých lidí!

Dekáda mezi 20. a 30. rokem života patří k tomu nejideálnějšímu období, kdy se pustit do budování finančního bohatství. Nemáte-li žádné závazky, můžete spořit jako blázni a zakládat si na zisky podpořené dekádami složeného úročení v budoucnu.

Avšak zdaleka ne každý, komu je dnes 20 nebo 25 let si toto uvědomuje nebo vůbec přemýšlí nad tím, jak velká příležitost jim zrovna leží u nohou. Ve škole se toho mnoho o správě osobních financí nedozvíte, a tak není ničím neobvyklým, že mladí lidé se svými penězi vymýšlejí různorodé nesmysly, kterých posléze hořce litují.

Tím neříkám, že mladí lidé by neměli dělat "hlouposti" nebo se pouštět do na první pohled "šílených" věcí - právě naopak, vhodnější období pro podstupování velkých rizik už ve svém životě totiž pravděpodobně nepotkáte. Na druhou stranu existují hlouposti a hlouposti. Vrhnout se po hlavě do budování inovativního startupu s kamarádem, nebo do studia kryptoměn a drobných spekulativních investic je jedna věc. 

Pak ale existují hlouposti, na jejichž konci vás prakticky 100% nečeká nic dobrého, jen zbytečně vyhozené peníze a ztracený čas. A takovým, o nichž je řeč níže, byste se měli jakožto mladí vyhýbat za každou cenu, protože jsou ideálním receptem nanejvýš na finanční stagnaci nebo rovnou chudobu. Takže prosím, vyhýbat se širokým obloukem následujícímu:

1) Koupě nového auta

Pořízení zbrusu nového auta je pro mladého člověka obrovská ztráta peněz. Pokud vás automobil dokáže dostat z bodu A do bodu B, máte vyhráno. Což popravdě zvládne ojetý vůz stejně dobře jako nový.

Nové auto stojí nesrovnatelně víc než třeba rok či dva starý vůz, což se zásadním způsobem odrazí na vašich finančních možnostech - zejména v oblasti spoření/investování. Než si koupíte vůz, zamyslete se třeba nad tím, jak často jej budete používat. Pokud denně ujedete sotva 20-30 kilometrů někam do/z práce, bude vám nový vůz zcela k ničemu a bohatě si vystačíte se starším a nesrovnatelně levnějším kouskem (alternativou může být operační leasing, zvlášť pokud jste schopni vzít si vůz nějakým způsobem na IČO bez DPH).

Říká se, že koupě užitkového automobilu je pravděpodobně ta nejhorší investice, jakou v životě můžeme udělat. Hodnota vozů totiž padá doslova volným pádem a v dnešní době se navíc skoro stejně rychle zhoršuje i kvalita provedení automobilů. Je proto na zvážení, zda není mnohem lepší pořídit si automobil, který už většinu své původní hodnoty ztratil, ale stále vám bude řadu let bez problémů na popojíždění sloužit.

Pokud auto bez problémů funguje a cítíte se v něm bezpečně, je mnohonásobně lepší pořídit si ojetý vůz, než si na bedra naložit obrovský závazek v podobě akontace a splácení nového vozu.

2) Nulový přehled o osobních financích

Nemáte-li kompletní přehled o tom, kolik peněz k vám (a odkud) přitéká a kolik od vás zase (a kam) odtéká, je logické, že nikdy nemůžete s jistotou vědět, jestli vám to s penězi spíš jde, nebo spíš nejde.

Ve chvíli, kdy máte peníze pod kontrolou, jste si mnohem více vědomi každé útraty či skutečnosti, že byste měli zapracovat na svých příjmech. Ihned si také všimnete jakéhokoli růstu či poklesu na straně výdajů. Kompletní pochopení vaší aktuální finanční situace do poslední koruny namísto vágního povědomí o tom, že máte na zaplacení účtů a zbytek tak nějak vychází, vám dává nesrovnatelně lepší šanci konat správná finanční rozhodnutí.

Otevřete si mobilní bankovnictví, vyjeďte si výpis za poslední měsíc, hoďte jej do tabulky a takto ve sledování výdajů pokračujte i nadále. To samé samozřejmě platí pro příjmy.

3) Zadlužení

Někteří lidé, kterým se podaří spadnout do dluhů, se z nich už nikdy zcela nevyhrabou. Zadlužit se je dnes snazší než kdy dříve a při troše nepozornosti si můžete nasekat tolik splátek, že se vám z toho po pár měsících zatočí hlava.

Může jít o slepou honbu za pohodlím, zážitky nebo pěknými věcmi, anebo jednoduše o fakt, že nemáte žádný přehled o své finanční situaci (viz předchozí bod), takže utrácíte víc, než si reálně můžete dovolit. A čím déle to takhle vedete, tím se celý problém i potenciální dluh neustále nafukují.

Ano, ne každý dluh je špatný či nesmyslný (např. koupě domu či investiční nemovitosti), ale možných špatných dluhů rozhodně existuje celá hromada. Pominu-li pochybné nebankovní půjčky, je asi to nejhorší zvyknout si utrácet např. skrz kreditní kartu peníze, jež reálně nemáte.

I v tomto případě je proto zcela zásadní vědět, jak na tom finančně jste. A pokud vás při pohledu na vaše potenciální výdaje mrazí, jelikož si je můžete dovolit jenom tak tak, je nejvyšší čas zařadit zpátečku, protože žití nad poměry zpravidla dříve či později nemá jiný než špatný konec.

4) Neinvestování

Snažit se zlepšit svou finanční situaci a budovat bohatství bez investování je prakticky nemožné. Peníze totiž nerostou nejen na stromech, ale ani v bankách. Právě naopak, bankovky sedící nehnutě v bance svou hodnotu díky inflaci postupně dokonce ztrácejí.

Čím dřív se proto vydáte do světa investování, tím více problémům a komplikacím se v budoucnu pravděpodobně vyhnete. Jen to celé nesmíte brát jako příležitost zbohatnout přes noc. Dlouhodobé investování a držení nakoupených aktiv je pro naprostou většinu investorů jednoznačně lepší a lukrativnější strategie, než pokoušet se časovat trh.

I když vaše portfolio nedosahuje milionů korun, postupné dlouhodobé investování se nasčítá. Jak vždycky říkám - investovat v menší míře je za všech okolností lepší, než neinvestovat vůbec. Už jen fakt, že se v této oblasti vzděláte, pochopíte její potenciál a začnete dělat první reálné krůčky, z vás může udělat finančně mnohem schopnější a zodpovědnější osobnost.

5) Ignorování finančního vzdělání

Jak už jsem zmínil výše, v případě finanční gramotnosti se nemůžete spoléhat na žádný stupeň vzdělání ani na žádnou státní instituci. O to víc je důležité, abyste se v rámci světa peněz začali vzdělávat sami. Zároveň tím platí, že aby se z vás stal finančně gramotný člověk, nepotřebujete k tomu žádný vysokoškolský titul.

Doba internetu dnes nabízí doslova nespočet YouTube videí, podcastů a blogů o všech možných oblastech osobních financí, že je popravdě nemáte šanci všechny projít a sledovat, i kdybyste se chtěli zaměřit pouze na ty nejlepší a nejkvalitnější. Nemluvě o tom, že mimo online svět najdete nespočet skvělých knih o penězích i investování, které vás dokáží rovněž s přehledem zabavit minimálně na pár let.

Jen si dejte pozor na to, abyste pouze nečinně nekonzumovali vědomosti. Tím nejlepším učitelem je totiž praxe. Takže se o efektivní správě financí doopravdy nic nenaučíte, dokud si nevyhrnete rukávy a nevezme kontrolu nad vašim osobním rozpočtem pevně do rukou. Stejně jako se o akciích vše podstatné nedozvíte pouze ze studia teorie a různých strategií - nejvíc se toho naučíte při samotném praktickém investování, když vidíte, jak vaše portfolio roste/klesá a vyvíjí se v závislosti na vašich předchozích rozhodnutích.

Jedna věc je něco si o tržních krizích z minulosti přečíst a něco úplně jiného je na vlastní kůži zažít, jak se taková událost projeví na vašem portfoliu. Zároveň můžete během sebevzdělávání zjistit, že akcie nejsou váš šálek čaje a raději se budete věnovat nemovitostem. Nebo nějaké kombinaci aktiv. Abyste se ale mohli rozhodnout opravdu správně, je potřeba nastudovat si všechny možnosti a různé perspektivy.

Čím dříve začnete své peníze brát vážně, tím dříve se potenciálně můžete dostat do stavu, kdy už pro vás peníze nebudou primární překážkou v tom, co chcete každý den dělat. A pustit se do práce ještě v mládí je naprosto perfektní načasování. Ale i pokud už dvacátníci nejste, nikdy není pozdě na to začít! 😉

Hodnocení: +56
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Podivné věci se zde dějí. Jsem přesvědčen, že jsem přesně tento článek před pár týdny (měsíci?) komentoval a teď ho tu vidím znovu s včerejším datem a bez jakýchkoliv komentářů. Kolem Vánoc se sice archivy otevírají všude, ale ani Mrazíka se nikdo nepokouší vydávat za horkou novinku.

    Zopakuji svůj dřívější názor: Koupě ojetiny není vždy výhra. Aneb nevím, jestli jsou mladí obecně tak bohatí, aby si mohli kupovat levné věci. Nákup ojetiny, pokud nemáte sami potřebné znalosti nebo dozor důvěryhodného automechanika, se rovná sázce do loterie.

    +2
Doporučené příspěvky
8 minut
9 minut
7 minut
4 minuty
7 minut
8 minut
11 minut
7 minut
6 minut
7 minut
6 minut
8 minut
Doporučené příspěvky
8 minut
9 minut
7 minut
4 minuty
7 minut
8 minut
11 minut
7 minut
6 minut
7 minut
6 minut
8 minut