13.07.2021 6 minut čtení

5 finančních návyků, které vám bez nadsázky mohou změnit život (k lepšímu)

Frustrace způsobená špatnou finanční situaci, nedostatečnými úsporami či obavami z budoucnosti je zatraceně nepříjemná koule na nohou. Chcete-li se jí zbavit, možná je načase vybudovat si nové návyky. Těchto pět vám může regulérně změnit život!

1. Začněte na prvním místě platit té nejdůležitější osobě - svému budoucímu já

V ideálním světě bychom se již od útlého věku stali někým, kdo chápe hodnotu spoření a svědomitě se mu věnuje. Někdo by na nás už jako na teenagery včas udělal dojem svou finanční stabilitou, investičním portfoliem a ziskem, který mu opečovává složené úročení, načež bychom jej chtěli ze všech sil napodobit.

Většina z nás se však místo toho na prvním místě ve světě financí naučí, jak platit účty. I když jsme šikovní a daří se nám zvyšovat příjmy, nabíráme si na sebe zároveň dobrovolně hromadu finančních závazků. Takže reálně nám nezůstávají k dispozici žádné slušné prostředky, z nichž by šlo vybudovat zdravý spořící účet, o kvalitním investičním portfoliu ani nemluvě.

Nikdo nám totiž v ten správný čas neřekl, že spoření a placení našim budoucím finančním cílům by vždy mělo být absolutní prioritou, přes kterou nejede vlak. Nejste-li na něco takového zvyklí, je nejvyšší čas pochopit, že svět peněz se neskládá jen z vydělávání, placení účtů a utrácení. Najděte způsob, jak si aspoň malou část příjmů odložit - ať už na horší časy, nebo na konkrétní cíl (dovolená, vzdělání, penze,...).

Důležité je uvědomit si, že abyste začali, nemusíte dělat žádné dramatické změny. Budovat tento návyk je vhodné od menších částek, abyste neměli pocit, že najednou ze dne na den musíte začít nějak "strádat". Na závěr malá výzva/motivace: Řekněme, že byste měsíčně odkládali 2000 Kč a našli způsob, jak tuto částku (ideálně skrz investování) ročně zhodnotit o 8 %. Za 20 let budete z tohoto relativně malého spoření mít téměř 1 200 000 Kč!

2. Utíkejte jen takovým tempem, jaké zvládnete udýchat

Dnešní svět se vám může snažit vtloukat do hlavy myšlenku, že bohatství se rovná snovému životu v zajetí luxusu, který vám poslušně obdivují a lajkují statisíce followerů na sociálních sítích. Asi vás zklamu, ale je nejvyšší čas dospět, protože realita je maličko jiná. Velká část milionářů se k tomuto statusu nedostala skrz nekonečné utrácení a konstantní aranžování selfíček plných lží, přetvářky a bullshitu. Jejich jmění dokázalo upalovat vzhůru proto, že neměli problém žít si POD své poměry.

Takový člověk nepotřebuje mít nejmódnější oblečení, telefon, automobil ani se nesnaží v tomhle konzumním krysím závodě soutěžit s tím, co mají ostatní. Jeho prioritou je smysluplné nakládání s financemi takovým způsobem, který mu umožňuje efektivně spořit, ideálně v kombinaci s investováním. Neboli - dává přednost vlastní finanční stabilitou před obdivem a pozorností svého okolí.

Jakmile zvolníte a začnete se finančně chovat v rámci svých reálných možností, budete se rozhodovat primárně na základě toho, co je nejlepší pro vás, ne co nejvíc nakrkne sousedy nebo udělá z kamarádů závistivce. Začnete být natolik sebevědomí, že přestanete konstantně řešit, co si myslí nebo dělají ostatní.

3. Naučte se spočítat si reálnou cenu z pohledu investovaného času

Funguje to asi nějak takhle: Nadšený kamarád za vámi po konci pandemie přijde a navrhne vám, ať se k němu a ostatním přidáte a vyrazíte s nimi na koncert. Lístek vyjde na 1500 Kč, vy vyděláte 200 Kč hrubého za hodinu, neboli 170 Kč čistého po zdanění. To znamená, že abyste si na tenhle lístek vydělali, budete muset pracovat zhruba 9 hodin.

Než si jej tedy koupíte, rozmyslete si, kolik hodin byste zrovna pro tento koncert byli ochotni pracovat. Je to příliš drahé? Levné? Tak akorát? Umět si spočítat, kolik vás reálně co stojí nejen peněz, ale i odpracovaného času, je velmi efektivním způsobem, jak zjistit, co je pro vás v životě z pohledu utrácení opravdu důležité.

4. Nastavte si jasné, konkrétní cíle

Spořit a investovat si jen tak pro radost je sice hezké, ale nedává to příliš smysl a vsadím se, že vám to příliš dlouho nevydrží. Vždy chcete mít před sebou nějaký jasný cíl, kterého se snažíte dosáhnout.

Chcete se stát milionářem? Ok, není zase tak těžké spočítat si, kolik musíte měsíčně odkládat a jakého zhodnocení dosáhnout, abyste se jím za X let snažení stali. Chcete si koupit do pěti let vůz v hodnotě 2 milionů Kč? Postavit takový, nebo makový dům? Vyrazit na půl roku do zahraničí a naučit se cizí jazyk?

Všechny tyto cíle se skládají z hromady dílčích cílů, které mají svou vlastní, menší cenovku a na které si svůj hlavní cíl můžete rozsekat. A za mě byste to rozhodně měli udělat. Nejen proto, abyste měli co nejrealističtější představu o tom, kolik vás ta sranda nakonec se vším všudy bude stát. Ale také proto, abyste si mohli cestu k tomuto cíli odstupňovat na jednotlivé dílčí cíle, kterých dosáhnete mnohem dříve než oné cílové čáry na konci cesty.

Čekat disciplinovaně na vysněný finanční cíl 5 let je z pohledu psychiky, disciplíny a emocí něco zcela jiného, než když se vám každého půl roku nebo co 3 měsíce podaří dosáhnout další mety, kterou si můžete odškrtnout s tím, že se vše daří a perfektně se držíte stanoveného plánu.

5. Zbavte se jednou pro vždy přesvědčení, že k bohatství se mohou dostat jenom ti největší šťastlivci

A na závěr jedno populární klišé, které je pevně a pohodlně zakořeněno v mentalitě lidí, kteří o bohatství sice sní, ale vlastně pro jeho dosažení ještě nikdy nic kloudného neudělali. Takoví mají většinou v hlavě klamnou představu, že bohatými se stávají jenom ti lidé, kteří měli buď štěstí, anebo si někde něco nakradli.

V jejich překroucené realitě jim vůbec nedochází, že budování bohatství ve skutečnosti z velké většiny vůbec nezávisí na tom, kolik vyděláváte, ale spíš na tom, jak konzistentně a svědomitě dokážete do své finanční stability investovat (nejen peníze, ale i čas). Odhodlání a chuť nerozhazovat, ale naopak se uskromnit a trpělivě dlouhodobě budovat své úspory a investiční portfolio VŽDY z pohledu pravděpodobnosti překonají sebevětší (ale stále realistickou, nebavme se tady o sportce atp.) dávku štěstí.

#osobnifinance #financnigramotnost #financninavyky #financnicile #sporeni #prijmy #investovani #rozpocet #disciplina #bohatstvi

Hodnocení: +64
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
9 minut
8 minut
7 minut
7 minut
7 minut
5 minut
11 minut
7 minut
10 minut
7 minut
7 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
9 minut
8 minut
7 minut
7 minut
7 minut
5 minut
11 minut
7 minut
10 minut
7 minut
7 minut