7 minut čtení

Proč z vás investovaných 20 000 Kč do bitcoinu reálně nikdy neudělá boháče?

Spočítat si, kolik peněz vám investice do bitcoinu může doopravdy přinést, není nic složitého a stačí k tomu základní matematika. Opravdu z vás ale držení malého zlomku BTC může udělat velkého boháče?

O bitcoinu a kryptoměnách všeobecně se toho v poslední době napsalo a řeklo hromada. A jedním z nejpopulárnějších témat, na které může člověk v článcích i videích narazit, je tvrzení, že i maličké množství bitcoinu z vás může udělat obrovského boháče.

Říká se, že když něco zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, většinou je v tom nějaký háček. Místo dohadování a argumentací však v tomto případě můžeme nechat raději promluvit matematiku, která nám relativně rychle a snadno ukáže, jak velkou naději máme, že nám 10 nebo 20 000 Kč investovaných do bitcoinu přinese status majetného člověka.

Tržní kapitalizace

Řada nováčků na kryptoměnových trzích začne tím, že si aktiva zhodnotí na základě jejich aktuální ceny. Takže bitcoin na ně za nějakých 58 000 $ působí jako opravdu drahý ve srovnání třeba s Cardanem za 1,21 $. Z tohoto pohledu se zdá, že Cardano má hodnotu pouhých 0,0020 % bitcoinu. Realita je však taková, že Cardano je více než 1000x hodnotnější a tvoří asi 3,56 % hodnoty bitcoinu. To proto, že reálnou hodnotu aktiva je nutné počítat na základě jeho tržní kapitalizace, nikoliv ceny.

Tržní kapitalizaci konkrétní kryptoměny si můžete snadno spočítat z tohoto vzorečku:

tržní kapitalizace = cena za jeden coin * [krát] celkový počet coinů v oběhu

Pro bitcoin to tedy při současné ceně vychází takto:

tržní kapitalizace bitcoinu = 58000 $ * 18 677 000 BTC v oběhu = 1 083 266 000 000 $

Takže tržní hodnota bitcoinu je dnes zhruba jeden bilion dolarů. A při ohodnocení jakéhokoli konkrétního aktiva jde o mnohem důležitější metriku, než jaká je jeho aktuální cena. Mnohem lépe nám totiž řekne, jak velký cenový potenciál daný trh v rámci růstu ještě má.

Dobře, co když tedy nyní do bitcoinu investujeme 20 000 Kč? Jak bohatými se můžeme stát?

 

Scénář zbohatnutí z bitcoinu č. 1

V prvním scénáři budeme předpokládat, že si bitcoin nakoupíme teď hned.

Zároveň je potřeba přiznat, že každý člověk má jinou definici toho, co znamená "být bohatý". V tomto případě bych proto tento termín definoval jako stav, kdy máte dostatek peněz na to, abyste už teoreticky nemuseli pracovat.

Medián platů u nás za rok 2020 je 36 503 Kč. To znamená, že polovina všech lidí má nižší plat než je tato hodnota. Jinými slovy, až 50 % Čechů má čistý plat lehce přes 29 000 Kč Pojďme si z toho odvodit, že průměrný člověk ze střední třídy vydělává 30 000 Kč měsíčně čistého neboli 360 000 Kč ročně.

Průměrný věk obyvatel ČR je dle posledních dostupných dat ČSÚ asi 42,5 let, přičemž průměrný věk dožití je pro Čechy na základě dat ČSÚ z let 2018-2019 asi 79 let (muži 76,33 let, ženy 82,10 let - průměr 79,2 let). Řekněme tedy, že aby dnes průměrný Čech mohl odejít do důchodu, potřebuje mít pokrytých následujících 40 let svých příjmů. A z toho lze snadno zjistit, jaká částka odpovídá naší definici slova "bohatý":

Bohatý = 40 * 360 000 Kč = 14 400 000 Kč

Takže abychom se díky bitcoinu stali boháči, potřebujeme, aby nám vygeneroval minimálně 14 400 000 Kč a zabezpečil nám tak životní úroveň střední třídy na příštích 40 let. Je to při investici do bitcoinu nyní možné? Pojďme to zjistit:

Tržní kapitalizace zlata je dnes odhadována na zhruba 11 bilionu dolarů. A bitcoin je stále častěji označován jako "digitální zlato", které by jednoho dne mohlo zlatavý kov nahradit jakožto hlavní investiční bezpečný přístav a udržitel hodnoty. Což by reálně mělo znamenat i to, že bitcoin dosáhne tržní kapitalizace zlata.

Aby se tak stalo, bitcoin by ze své dnešní hodnoty musel vyrůst 10krát. Což vlastně nezní nijak přitažené za vlasy, když vezmeme v potaz, že jeho hodnota vzrostla 10krát od roku 2015 a za posledních 7 let o více než 13 600 %.

Jak velká by tedy musela být naše dnešní investice, abychom řekněme za 5 let, až bitcoin dosáhne valuace 11 bilionů dolarů, byli boháči?

Dnešní investice = 14 400 000 / 10 = 1 440 000 Kč

Takže abyste během 5 let, kdy bitcoin hypoteticky vzroste 10krát, dosáhli na 14,4 milionu Kč, museli byste dnes investovat 1,44 milionu Kč. Investice 20 000 Kč by vám vyprodukovala 200 000 Kč. Což je sice hezká suma a solidní zhodnocení, ale rozhodně neznamená žádný předčasný důchod.

 

Scénář zbohatnutí z bitcoinu č. 2

První scénář nám ukázal, jak by to vypadalo, kdyby bitcoin dotáhl svou tržní valuací zlato. Závěr je jasný - pokud si nemůžete dovolit investovat velkou sumu peněz, na konec práce můžete zapomenout. V druhém scénáři zkusíme zjistit, co by se stalo, pokud by bitcoin vyrostl ještě mnohem více.

Tentokrát na to půjdeme opačně a zkusíme z částky, které chceme dosáhnout, zjistit, o kolik by cena bitcoinu musela stoupnout, abychom jí dosáhli i s naší malou investicí. Abychom mohli do penze, potřebujeme z naší investice 20 000 Kč udělat 14 400 000 Kč. Bitcoin by tedy musel vzrůst ne 10x, ale 720x! (14 400 000 / 20 000). Na základě jeho současné hodnoty by to znamenalo:

Potřebná tržní kapitalizace bitcoinu, abych se stal bohatým = 720 X 1 bilion = 720 000 000 000 000 $

Abychom mohli odejít do penze s naší investicí 20 000 Kč díky bitcoinu, jeho tržní kapitalizace by musela dosáhnout 720 bilionů dolarů! Což je mimochodem dvojnásobek celkové hodnoty všech peněz, které dnes na světě existují.

 

Scénář zbohatnutí z bitcoinu č. 3

Samozřejmě si někteří z vás mohou nyní říkat, že bitcoin je aktuálně na historických maximech, takže není ideální doba k jeho nákupu.

Dobře, pojďme si do třetice ukázat scénář, kdy kdyptoměnový trh zkolabuje a cena bitcoinu spadne až na hodnotu z roku 2015, kdy stál bitcoin 315 $. Abyste z investovaných 20 000 Kč udělali aspoň 1/3 požadované částky, tedy zhruba 5 000 000 Kč, hodnota bitcoinu by musela vzrůst 250krát. A dosažení 14 400 000 Kč opět vyžaduje růst valuace 720krát. Jinými slovy, z pohledu čísel - a vzhledem k tomu, že si můžete kdykoli koupit zlomek BTC za 20 000 Kč - je vlastně úplně jedno, kdy investujete. Vždy budete totiž potřebovat, aby bitcoin dosáhl stejného relativního růstu.

 

Realistická investice

Nejste-li fandové matematiky, omlouvám se za možná trochu nudnou přednášku, ale vězte, že chcete-li investováním vydělávat, budete si chtě nechtě muset matiku oblíbit, ne-li přímo zamilovat. Zhodnocení jakékoli investice totiž v principu není ničím jiným než funkcí procentuálního růstu hodnoty a investovaného kapitálu.

Proto z racionálního a realistického pohledu platí, že abyste investováním do jakéhokoli aktiva vydělali astronomické sumy peněz, jež vám změní život, musí zároveň dojít ke dvěma věcem:

1. Musíte investovat výraznou peněžní částku

2. Cena daného aktiva musí výrazným způsobem vzrůst

V reálném světě navíc samozřejmě nikdo netuší, jestli cena bitcoinu poroste, nebo bude klesat. Někteří mu předvídají cenu 100 000 $ ještě letos, jiní 500 000 $ do roku 2030. Pokud by to byla pravda, dnešních 20 000 Kč by se vám během dalších 9 let mohlo zhodnotit na 200 000 Kč.

To je pětinásobek zisku, který vás čeká, pokud investujete raději do konzervativnějšího portfolia nějakého indexového fondu/ETF s průměrným ročním zhodnocením 8 %. Jinými slovy, jde o zatraceně slušné zhodnocení. Ale zároveň ne natolik slušné, abyste si mohli začít bez obav plánovat, kde budete v penzi žít a relaxovat...

#investovani #bitcoin #kryptomeny #zhodnoceni #trznikapitalizace #kapital #matematika #kupeckepocty #bohatstvi #zbohatnuti #realita

Hodnocení: +39
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Řekl bych, že hlavní myšlenku článku lze s úspěchem přenést i na veškerá další aktiva. Je sice možné trefit investici, která vám vyroste během pár let o stovky až tisíce procent a tudíž z 20.000,-Kč udělat statisíce či dokonce miliony, ale reálná šance takové trefy je téměř stejná, jako trefit jackpot ve Sportce. Jinými slovy: těžko hrát s malým kašpárkem velké divadlo (tedy pokud nejste druhý věštec z Omahy nebo nemáte abnormální dávku štěstí).

    +8
    • @Dalibor007 Nelze než souhlasit. Zrovna jsem nedávno řešil ve svém okolí myšlenku "přemýšlím, že bych investoval/a 15 000 Kč do bitcoinu". To je krásná myšlenka, ale když pak takový člověk neví, proč zrovna 15 000 Kč, kolik by si představoval zisk a chce investovat primárně jen proto, aby mu peníze jen tak neležely na účtu, je to složité. ? Až do dneška jsem si ty příběhy o investujících uklízečkách a řidičích autobusů z konce 20. let 20. století musel jenom představovat. A teď už nemusím, dnes v tom regulérně žijeme.

      0
    • @tomasdurcak Ano, historie se opakuje. Jen doufám, že to opáčko nebude i s výplachem z r. 1929.

      0
    • @Dalibor007 Ta situace není v mnoha ohledech identická, takže budoucích scénářů je víc - zvlášť když víme, jak urputně jsou centrální banky ochotny čarovat, aby trhy nezkolabovaly. Jednoho krásného dne, až se v těch dolarech už budou doslova topit, se může stát, že přijdou a řeknou "Hele, posouváme desetinnou čárku o tři místa doleva, takže z 1000 $ je teď 1 $ a jedeme dál. Těžko předvídat, na druhou stranu nic neroste do nebe a bezmezně věřit, že zrovna tahle bublina bude jiná než všechny ostatní v historii nebo nedávno na meme akciích... nevím no, asi na svědomí každého. Jedno je podle mě chyba, a to nechat ruce úplně za zády a přestat kompletně investovat, nedej bože vše zlikvidovat a vybrat 100 % zisků. To už je možná trochu příliš panické řešení a existují smysluplnější způsoby, jak snížit riziko a ochránit se proti nějaké katastrofě.

      0
    • @tomasdurcak Pozice určitě nelikvidovat! Spíše pečlivěji vybírat a případně kupovat menší balíky akcií. To je dobrý kompromis, díky kterému vám neuteče příležitost, ale zároveň na ni nevsadíte víc, než je zdrávo.

      Taky jsem zrovna včera začal zvažovat, zda-li nevybavit alespoň některé své pozice prodejním příkazem nikoli jen na vytouženém cenovém vrcholu, ale někde i trochu pod aktuální cenou. Když pak přijde propad a já jej náhodou hned nezachytnu, tak by se pozice automaticky odprodaly, byť s poníženým ziskem. Začnu tím, že vyzkouším, jestli DeGiro vůbec umí mít na jednu akcii dva prodejní příkazy na různých cenách (de-facto TP a SL) a jak to případně (ne)pohne s marginem.

      0
  • Mate tam chybu to ze mi ted na rok staci 360 k neznamena ze za 10 let stale bude . Protoze jste zapomeli na inflaci.?

    +1
  • Dovolim si to zde zaspamovat s mensim mentalnim cvicenim jak si pujcit penize proti BTC a zit z penez, ktere do vas hrnou horem spodem;) https://youtu.be/OvAEQhbuvMI

    0
  • Myslím,že lidé co jsou tady na Warengu vědí kolik je 1+1?

    0
    • Spousta lidí sem podle mě proudí i z googlu a mezi nimi i spoustu nováčků co si právě něco o BTC zjišťují... je v pořádku tu mít černé na bílým i naprosté základy :-)

      +4
    • @patrikVidrmert To určitě jsou, ale divil byste se, kolik lidí se vrhá bezhlavě do investování, aniž by si tenhle jednoduchý výpočet dokázali předem dát dohromady. Vidí tisíce procent zhodnocení a mají velké oči, ale hodit to na papír už se jim nechce. Musíte to brát tak, že jsou tady skutečně i úplní laici a to poslední, co chci, je nad nimi mávnout rukou.

      0
    • @tomasdurcak Souhlasím

      0