08.04.2021 6 minut čtení

Jak zničit rodinné bohatství? Tento investor přišel během pár březnových dní o 10 miliard dolarů

Až do nedávné doby spravoval Bill Hwang jedno z největších a nejméně známých bohatství na Wall Street. V nedávné době však utrpěl zničující ztráty. Nalepila se mu smůla na paty, nebo byl příliš chamtivý?

Zdroj: Financial Times

57letý zkušený investor, spravoval 10 miliard dolarů aktiv prostřednictvím své soukromé investiční firmy Archegos Capital Management. Půjčil si však další miliardy dolarů od bank na Wall Street a s využitím pákového efektu otevřel obrovské pozice na několika amerických a čínských akcích. V polovině března Hwang vlastnil akcie ViacomCBS v hodnotě 20 miliard dolarů, což z něj dělalo největšího institucionálního investora této mediální společnosti.

Jen málokdo však věděl o celkové velikosti jeho pozice, protože akcie byly většinou drženy prostřednictvím komplexních finančních nástrojů – derivátů. Pravda začala na povrch vyplouvat koncem března, poté, co akcie ViacomCBS prudce poklesly a věřitelé požadovali své peníze zpět. Archegos neměl z čeho vypůjčené peníze zaplatit, a tak se věřitelé zmocnili jeho aktiv a prodali je, což vedlo k jedné z největších implozí investiční firmy od finanční krize v roce 2008.

Téměř přes noc Hwang přišel o rodinné bohatství. Jeho příběh je jedním z mnoha, kde správná kombinace ambicí, důvtipu a načasování může generovat fantastické zisky, o které můžete v okamžiku přijít, jakmile se podmínky na trhu změní.

Klasický příběh splněného amerického snu

Bill Hwang, který se narodil v Jižní Koreji, se v roce 1982 přestěhoval do Las Vegas jako středoškolský student. Mluvil špatně anglicky a jeho prvním zaměstnavatelem se stal McDonald's. Rok po přestěhování do států mu zemřel otec a následně se s matkou přestěhovali do Los Angeles. Jako nadaný mladík začal studovat ekonomii na univerzitě v Las Angeles. Studia nakonec dokončil na Carnegie Mellon University v Pittsburghu.

Po studiu pracoval přibližně šest let v jihokorejské společnosti poskytující finanční služby v New Yorku, a nakonec získal vysněnou práci investičního poradce pro Juliana Robertsona, respektovaného akciového investora, jehož společnost Tiger Management, založená v roce 1980, byla považována za průkopníka hedgeových fondů.

Poté, co Robertson v roce 2000 uzavřel svůj fond pro nové investory, pomohl založit Billu Hwangovi vlastní hedgeových fond – Tiger Asia, který se zaměřil na asijské akcie a rychle rostl, přičemž v dobách největší slávy spravoval 3 miliardy dolarů investorů. Krátce po uzavření Tiger Asia Hwang v roce 2013 otevřel soukromý fond Archegos.

Nová firma, která investovala do amerických a asijských akcií, byla obdobou hedgeového fondu, ale její aktiva byla tvořena výhradně osobním bohatstvím rodáka z Jižní Koreje a majetkem některých členů rodiny.

Toto Uspořádání chránilo Archegos před regulační kontrolou – z důvodu nedostatku veřejných investorů. To se také později ukázalo, jako důležitá okolnost pro budoucí pád.

Archegos měl původně problém se získáním financí od investičních bank i zprostředkováním obchodů, ale jak společnost rostla, stala se velmi zajímavým klientem. Archegos obchodoval s akciemi na dvou kontinentech a banky si mohly účtovat značné poplatky za obchody, které pomohly zařídit. V roce 2020 tak už byly hlavní makléři firmy Goldman Sachs, Credit Suisse a Morgan Stanley.

Jak přijít spolehlivě o peníze? Zkombinujte finanční páku a nedostatečnou diverzifikaci

Na začátku letošního roku se Hwang zaměřil na investice do velmi malého počtu akcií: ViacomCBS, která vkládala velké naděje do své rodící se streamovací služby, #Discovery, další mediální společnosti, a čínských akcií, s největšími podíly ve výrobci elektrických cigaret RLX Technologies a vzdělávací instituci GSX Techedu.

Před více než rokem se akcie společnosti ViacomCBS obchodovaly na zhruba 12 USD a do ledna vzrostly na přibližně 50 USD.

Hwang stále navyšoval svůj podíl, a to prostřednictvím komplexních pozic, které uzavřel prostřednictvím investičních bank, nazývanými „swapy“.

Do poloviny března, kdy akcie mediální společnosti vzrostly na 100 dolarů se Hwang a jeho investiční společnost staly největším institucionálním investorem ve ViacomCBS a hodnota jeho pozice činila podle analýzy New York Times 20 miliard dolarů. Protože byl však tento podíl pákově financován s využitím peněz bank, jednalo se o velmi riskantní investice.

22. března ViacomCBS oznámila plány na prodej nových akcií veřejnosti, což mělo společnosti přinést 3 miliardy dolarů na financování jejích strategických plánů. Prodej nových akcií měl probíhat prostřednictvím banky Morgan Stanley, která měla přehled o pozicích Billa Hwanga, a po prozkoumání investorské komunity se očekávalo, že pouze Hwang koupí akcie o hodnotě nejméně 300 milionů dolarů.

Někdy mezi oznámením dohody o emisi nových akcií a jejím dokončením ráno 24. března však Hwang změnil plány. Důvody nejsou zcela jasné, ale RLX Technologies a GSX Techedu se na asijských trzích začaly propadat o desítky procent přibližně ve stejnou dobu. Jeho rozhodnutí způsobilo, že úsilí o získání finančních prostředků #ViacomCBS skončilo na 2,65 miliardách dolarů, což bylo výrazně méně než původní cíl.

Manažeři ViacomCBS nevěděli o obrovském vlivu Hwanga na cenu akcií společnosti, ani o tom, že zrušil plány investovat do nové nabídky akcií.

Zároveň investoři, kteří v nové nabídce akcií obdrželi větší než očekávané podíly a viděli, že nedošlo k jejímu plnému uspokojení, akcie prodávali, což ještě více snížilo jejich cenu.

Už 25. března byl Archegos v kritickém stavu. Padající cena akcií ViacomCBS byla důvodem pro to, aby investiční banky požádali společnost o doplnění vlastních finančních prostředků, které nemohla firma splnit. V naději, že si získá čas, Bill Hwang svolal schůzku se svými věřiteli a požádal o trpělivost. Tyto naděje byly zmařeny. Když Goldman Sachs vycítil bezprostřední neúspěch, druhý den ráno začal prodávat aktiva Archegosu, následovala Morgan Stanley a brzy i další banky. Domino bylo spuštěno.

Akcie ViacomCBS zaplavily trh 26. března kvůli enormnímu výprodeji bank a bohatství Billa Hwanga i jeho rodiny se díky používání finanční páky rozplynulo. Bill Hwang začal být zkrátka příliš chamtivý a začal se honit za příliš vysokými zisky. Při svém snažení navíc zapomněl na jedno ze základních pravidel bezpečného investování – diverzifikace. Nedostatečná diverzifikace v kombinaci s finanční pákou tvoří opravdu nebezpečný koktejl.

#akcie #jakinvestovat #investovani #financnipaka #derivaty #diverzifikace #ztrata #viacomCBS #propad

Hodnocení: +49
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Já to pořád říkám... Nebuďte hladoví, diverzifikujte a také polovinu investic dávejte do příjmových akcií, ty vás ochrání, když růst nebude... 😉

  +18
  • 100% souhlas :-))

   +1
  • Co to jsou prijmove akcie prosím? S investováním teprve začínám

   0
  • @kakamilkas Známe v podstatě 3 druhy investování - 1. do růstových akcií (zde těžíme z toho, že cena akcie roste), 2. příjmových akcií (zde sbíráme vysoké dividendy - podíly na zisku společnosti, měly by porážet inflaci, nejlépe nad 7% výnosu), 3. hodnotové akcie (zde investujeme do dlouhodobě podhodnoceným akciím a těžíme z toho, že cena akcie dosáhne objektivní hodnoty a tím pádem cena akcie poroste). Pak ještě existují akcie (já jim soukromě říkám hybridní), které rostou na hodnotě i vyplácejí slušnou dividendu (typickým příkladem je třeba CAT, PG)...

   0
 • Díky za článek, vůbec toho týpka nelituji. Dříve nebo později by zkrachoval tak jako tak. Kdy už to lidí pochopí, že půjčovat si peníze na páku je zaručená cesta do pekel?

  0