Zdroj: Financial Times
57letý zkušený investor, spravoval 10 miliard dolarů aktiv prostřednictvím své soukromé investiční firmy Archegos Capital Management. Půjčil si však další miliardy dolarů od bank na Wall Street a s využitím pákového efektu otevřel obrovské pozice na několika amerických a čínských akcích. V polovině března Hwang vlastnil akcie ViacomCBS v hodnotě 20 miliard dolarů, což z něj dělalo největšího institucionálního investora této mediální společnosti.
Jen málokdo však věděl o celkové velikosti jeho pozice, protože akcie byly většinou drženy prostřednictvím komplexních finančních nástrojů – derivátů. Pravda začala na povrch vyplouvat koncem března, poté, co akcie ViacomCBS prudce poklesly a věřitelé požadovali své peníze zpět. Archegos neměl z čeho vypůjčené peníze zaplatit, a tak se věřitelé zmocnili jeho aktiv a prodali je, což vedlo k jedné z největších implozí investiční firmy od finanční krize v roce 2008.
Téměř přes noc Hwang přišel o rodinné bohatství. Jeho příběh je jedním z mnoha, kde správná kombinace ambicí, důvtipu a načasování může generovat fantastické zisky, o které můžete v okamžiku přijít, jakmile se podmínky na trhu změní.
Klasický příběh splněného amerického snu
Bill Hwang, který se narodil v Jižní Koreji, se v roce 1982 přestěhoval do Las Vegas jako středoškolský student. Mluvil špatně anglicky a jeho prvním zaměstnavatelem se stal McDonald's. Rok po přestěhování do států mu zemřel otec a následně se s matkou přestěhovali do Los Angeles. Jako nadaný mladík začal studovat ekonomii na univerzitě v Las Angeles. Studia nakonec dokončil na Carnegie Mellon University v Pittsburghu.
Po studiu pracoval přibližně šest let v jihokorejské společnosti poskytující finanční služby v New Yorku, a nakonec získal vysněnou práci investičního poradce pro Juliana Robertsona, respektovaného akciového investora, jehož společnost Tiger Management, založená v roce 1980, byla považována za průkopníka hedgeových fondů.
Poté, co Robertson v roce 2000 uzavřel svůj fond pro nové investory, pomohl založit Billu Hwangovi vlastní hedgeových fond – Tiger Asia, který se zaměřil na asijské akcie a rychle rostl, přičemž v dobách největší slávy spravoval 3 miliardy dolarů investorů. Krátce po uzavření Tiger Asia Hwang v roce 2013 otevřel soukromý fond Archegos.
Nová firma, která investovala do amerických a asijských akcií, byla obdobou hedgeového fondu, ale její aktiva byla tvořena výhradně osobním bohatstvím rodáka z Jižní Koreje a majetkem některých členů rodiny.
Toto Uspořádání chránilo Archegos před regulační kontrolou – z důvodu nedostatku veřejných investorů. To se také později ukázalo, jako důležitá okolnost pro budoucí pád.
Archegos měl původně problém se získáním financí od investičních bank i zprostředkováním obchodů, ale jak společnost rostla, stala se velmi zajímavým klientem. Archegos obchodoval s akciemi na dvou kontinentech a banky si mohly účtovat značné poplatky za obchody, které pomohly zařídit. V roce 2020 tak už byly hlavní makléři firmy Goldman Sachs, Credit Suisse a Morgan Stanley.
Jak přijít spolehlivě o peníze? Zkombinujte finanční páku a nedostatečnou diverzifikaci
Na začátku letošního roku se Hwang zaměřil na investice do velmi malého počtu akcií: ViacomCBS, která vkládala velké naděje do své rodící se streamovací služby, #Discovery, další mediální společnosti, a čínských akcií, s největšími podíly ve výrobci elektrických cigaret RLX Technologies a vzdělávací instituci GSX Techedu.
Před více než rokem se akcie společnosti ViacomCBS obchodovaly na zhruba 12 USD a do ledna vzrostly na přibližně 50 USD.
Hwang stále navyšoval svůj podíl, a to prostřednictvím komplexních pozic, které uzavřel prostřednictvím investičních bank, nazývanými „swapy“.
Do poloviny března, kdy akcie mediální společnosti vzrostly na 100 dolarů se Hwang a jeho investiční společnost staly největším institucionálním investorem ve ViacomCBS a hodnota jeho pozice činila podle analýzy New York Times 20 miliard dolarů. Protože byl však tento podíl pákově financován s využitím peněz bank, jednalo se o velmi riskantní investice.
22. března ViacomCBS oznámila plány na prodej nových akcií veřejnosti, což mělo společnosti přinést 3 miliardy dolarů na financování jejích strategických plánů. Prodej nových akcií měl probíhat prostřednictvím banky Morgan Stanley, která měla přehled o pozicích Billa Hwanga, a po prozkoumání investorské komunity se očekávalo, že pouze Hwang koupí akcie o hodnotě nejméně 300 milionů dolarů.
Někdy mezi oznámením dohody o emisi nových akcií a jejím dokončením ráno 24. března však Hwang změnil plány. Důvody nejsou zcela jasné, ale RLX Technologies a GSX Techedu se na asijských trzích začaly propadat o desítky procent přibližně ve stejnou dobu. Jeho rozhodnutí způsobilo, že úsilí o získání finančních prostředků #ViacomCBS skončilo na 2,65 miliardách dolarů, což bylo výrazně méně než původní cíl.
Manažeři ViacomCBS nevěděli o obrovském vlivu Hwanga na cenu akcií společnosti, ani o tom, že zrušil plány investovat do nové nabídky akcií.
Zároveň investoři, kteří v nové nabídce akcií obdrželi větší než očekávané podíly a viděli, že nedošlo k jejímu plnému uspokojení, akcie prodávali, což ještě více snížilo jejich cenu.
Už 25. března byl Archegos v kritickém stavu. Padající cena akcií ViacomCBS byla důvodem pro to, aby investiční banky požádali společnost o doplnění vlastních finančních prostředků, které nemohla firma splnit. V naději, že si získá čas, Bill Hwang svolal schůzku se svými věřiteli a požádal o trpělivost. Tyto naděje byly zmařeny. Když Goldman Sachs vycítil bezprostřední neúspěch, druhý den ráno začal prodávat aktiva Archegosu, následovala Morgan Stanley a brzy i další banky. Domino bylo spuštěno.
Akcie ViacomCBS zaplavily trh 26. března kvůli enormnímu výprodeji bank a bohatství Billa Hwanga i jeho rodiny se díky používání finanční páky rozplynulo. Bill Hwang začal být zkrátka příliš chamtivý a začal se honit za příliš vysokými zisky. Při svém snažení navíc zapomněl na jedno ze základních pravidel bezpečného investování – diverzifikace. Nedostatečná diverzifikace v kombinaci s finanční pákou tvoří opravdu nebezpečný koktejl.
#akcie #jakinvestovat #investovani #financnipaka #derivaty #diverzifikace #ztrata #viacomCBS #propad