08.04.2021 7 minut čtení

Hodláte dosáhnout finanční svobody? Těchto 5 čísel byste měli za všech okolností znát!

Abyste mohli dosáhnou finanční svobody, musíte podstoupit mnohé oběti, ale odměna stojí za to. Dobrou zprávou je, že vše, co potřebujete znát, lze shrnout to několika jednoduchých čísel. Jakých?

Pokud se obeznámíte z následujícími čísly, podaří se vám zvolit správnou cestu k budování svého bohatství a dokážete zajistit, abyste se skutečně dostali až do kýženého cíle. Můžete je brát jako takovou mapu, která vás k finanční svobodě dovede. Pojďme si projít 5 klíčových čísel, se kterými se musíte seznámit, abyste jednou na dosažení finanční svobody mohli pomýšlet.

1. Kdy chcete finanční svobody dosáhnout?

První číslo, které potřebujete znát, je počet let, za který chcete finanční svobody dosáhnout? Kdybychom si mohli vybrat, pravděpodobně bychom chtěli dosáhnout finanční svobody hned – pracovat jen proto, že chceme, nikoliv proto, že musíme.

Abychom mohli začít s plánováním, je důležité vědět kolik let chceme na tento okamžik počkat. Jakmile budete vědět, kolik času vám do dosažení cíle finanční svobody zbývá, budete zároveň vědět, kolik času mají vaše investice, aby dostatečně narostly, abyste mohli svůj stávající příjem z dostatečně velké části, nebo úplně nahradit pasivním příjmem.

Jak vypočítáte, kolik máte času? Jednoduše. Rozhodněte se, v jakém věku chcete dosáhnout finanční svobody a odečtěte od něho váš současný věk.

2. Jaké je vaše současné čisté jmění?

Musíte také vědět, v jakém místě na vaší cestě za finanční svobodou se nacházíte, což znamená, že musíte vypočítat vaše čisté jmění.

Začněte sečtením hodnoty všeho, co vlastníte, jako jsou vaše investice, spořící účty, auta, jakýkoliv kapitál v soukromém podniku, cennosti nebo hodnota vašeho domova. Při tom je důležité si uvědomit, jaká část vašeho majetku je investovaná do aktiv, která se zhodnocují – akcie, nemovitosti. A kolik z vašich peněz je vázáno v aktivech, jako je auto, počítač nebo jakékoliv jiné položky, jejichž hodnota časem pouze klesá. Pamatujte, že růst vašeho bohatství pochází z investic nebo vlastnictví aktiv, která se zhodnocují, a tam by měla směřovat většina vašich volných finančních prostředků.

Dále také zjistěte částku, kterou dlužíte, a jednotlivé dluhy sečtěte. Dospějete k celkové hodnotě vašich závazků – pasiv. Jedná se o všechno od vaší hypotéky na bydlení, přes osobní půjčky, půjčku na auto, kontokorenty, podnikatelské půjčky a jakýkoliv jiný dluh, který byste mohli mít. Možná to nebude úplně příjemné počítání, ale jak byste jinak mohli zlepšit svou finanční situaci, kdybyste nevěděli, v jaké situaci se momentálně nacházíte.

Důležité je si pamatovat, že ne každý dluh musí být nutně špatný dluh. Špatný dluh je povětšinou půjčkou, kterou jste si pořídili, abyste vložili peníze do nějakého předmětu, který snižuje svou hodnotu – obvykle automobil nebo spotřební zboží. Dobrý dluh na druhé straně může zlepšit vaší finanční situaci, protože ho využíváte k nákupu zhodnocujících se aktiv, jako je třeba nemovitost.

Jak vypočítáte vaše čisté jmění? Vezměte hodnotu všech vašich cenností, což se rovná vašim aktivům. Odečtěte od nich hodnotu vašich závazků – pasiv a zjistíte, jaká je hodnota vašeho současného jmění.

3. Jaký je váš poměr vašeho dluhu vůči příjmům

Kromě poznání skutečného stavu vašeho čistého jmění, je také důležité zjistit, jaký je poměr vašeho dluhu vůči příjmům. To je důležitý faktor, který často rozhoduje o tom, zda vám banka zřídí další půjčku. Nižší poměr dluhů vůči příjmům je samozřejmě vhodnější.

Obecně platí, že byste měli váš poměr dluhů vůči příjmům držet na cca 30 %. Pokud je mezi 30 % a 50 %, pravděpodobně si budete moci ještě nějakou částku půjčit. Jakmile však dosáhnete nadpolovičního dluhového zatížení, je na čase se svou situací začít něco dělat.

Jak vypočítáte poměr dluhu k vašemu příjmu? Vydělte své celkové měsíční splátky dluhu svým příjmem.

4. Vaše míra úspor

Každá koruna z vaší měsíční mzdy, kterou jste schopní odložit na úspory, je korunou, kterou investujete do sebe a své budoucnosti. Jaká část z vašeho čistého příjmu putuje na investici do vašeho budoucího já?

Myslíte-li to s dosažením finanční svobody vážně, měli byste odkládat stranou alespoň 20-30 % svých příjmů. Realita je taková, že čím disciplinovanější jste, tím více můžete šetřit. Tím více můžete investovat a budete moci dříve odejít do důchodu. Je zřejmé, že většina lidí má problém dělat si dnes situaci složitější, aby měli snadnější život v budoucnu. Většina dělá raději pravý opak – dnes dělá snadné věci a později má těžký život.

Většina lidí se bohužel nenaučí odkládat uspokojení, utrácet méně, než vydělávají a šetřit. Nejsou ochotní investovat a pokračovat v investování, dokud nebudou mít dostatečné množství příjem generujících aktiv. Úspěch přitom spočívá v jednoduchosti – utraťte méně, než vyděláte a přebytky investujte.

Jak vypočítáte míru vašich úspor? Sečtěte částku, kterou jste za poslední rok odložili stranou, podělte ji příjmy za poslední rok a číslo vynásobte stem.

5. Jaká je současná hodnota vaší finanční svobody?

Nyní už rozumíte své finanční situaci a víte, kdy chcete dosáhnou finanční svobody. Ale víte, kolik peněz budete potřebovat, až ten čas přijde?

Určitě se musíte zamyslet, jaký příjem vám budou muset přinášet vaše aktiva, aby pokryla životní náklady. Kolik potřebujete mít peněz v akciích, nemovitostech, penzijním spoření apod., aby vám mohla tato aktiva poskytnout příjem, který potřebujete, abyste dosáhli životního stylu, který si představujete. Jak velká částka vám chybí? Kolik peněz musíte ještě investovat, abyste dosáhli tohoto smělého cíle?

Jakmile zjistíte, kolik budete ročně potřebovat, abyste mohli žít život, jaký chcete, můžete se snadno k současné hodnotě vaší finanční svobody dopočítat.

Stačí od této cifry odečíst váš současný pasivní příjem a zjistíte, jakou částku musíte ještě zainvestovat, abyste tento rozdíl pokryli. Nebude to malé číslo…

Slovo závěrem

Existují dva typy lidí. Ti, kteří se o své finance starají s rozmyslem a dosáhnou finanční svobody a ti, kteří jdou ode zdi ke zdi (lépe řečeno od výplaty k výplatě). Každý by se samozřejmě chtěl dostat do první skupiny, ale většina lidí to nezvládne.

Nicméně lidé, kteří systematicky proplouvají svým finančním životem – znají své finanční cíle, vědí, čeho a kdy chtějí dosáhnout a poté, co pochopí důležité počty, dělají, co musí. Zkrátka mají na dosažení finanční svobody reálnou šanci.

Čím delší je váš časový rámec mezi dneškem a dnem, kdy chcete opustit krysí závod, tím snazší pro vás bude vybudovat dostatečné množství příjem generujících aktiv, která zajistí vaší finanční svobodu. Nyní, když už rozumíte těmto zásadním číslům, přesně víte, jak postupovat dále.

#penize #finance #investovani #osobnifinance #financnisvoboda #financninezavislost #pasivniprijem #penez #predcasnyduchod #FIRE

Hodnocení: +34
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Opět skvěle napsáno (sepsán) 👍

  +2
 • Abyste mohli dosáhnou finanční svobody ČÁRKA musíte podstoupit mnohé oběti

  -13
  • OK, na takovou hloupost tady fakt nečíhám! Mi je to jedno!

   +1
  • Díky a omlouvám se všem jazykozpytcům. 😁 Obsah sdělení snad byl pochopen...

   0
  • No to snad ne.. Pokud tam pan Kudláček má špatně čárku, nedej bože čárky!, článek odmítám číst ! 🤦 :D :D

   +2
  • @kubaDanecek je možné, že bude sedět i množné číslo :-( ...přiznám, že v čárkách stále občas plavu, ale snažím se na tom pracovat. A je vidět, že shovívavý čtenář to zkrátka pochopí... 😁

   +1