30.08.2021 8 minut čtení

Self-made milionář, který šel ve 35 letech do penze: Dodržování těchto 6 finančních zásad z vás udělá boháče

Dobrá finanční strategie, kterou jste schopni dodržovat, je nesrovnatelně lepší než úžasná finanční strategie, kterou ale dodržet nedokážete.

Self-made milionář Steve Adcock v roce 2016 odešel ze svého zaměstnání softwarového developera a zároveň z celého pracovního procesu. Ve svých 35 letech se totiž dosáhl finanční nezávislosti a mohl si tak začít celý život režírovat zcela sám.

Posléze začal využívat internet k tomu, aby tu a tam lidem předal nějaké tipy, které on sám využíval a nadále využívá k budování svého bohatství. A na konci března jsem na jeho Twitteru zahlédl vlákno obsahující 6 finančních zásad, které z vás podle něj "udělají boháče".

Samozřejmě je potřeba brát to trochu s nadsázkou, lusknutím prstu se nic jen tak samo nestane. Adcock popsal, že si začal procházet všechny základní faktory, které většina lidí potřebuje, aby dosáhla finanční nezávislosti. Na začátku měl 20 zásad, které však postupně osekal až na 6 opravdu esenciálních.

Steve také zdůrazňuje, že "stát se boháčem" znamená pro různé lidi něco zcela odlišného: "Myslím si, že pro mnoho lidí se bohatství rovná vysokému platu a vydělávání velkých peněz. Určitě na tom něco bude, ale pro mě osobně je termín bohatý synonymem pro budování bohatství."

Být milionářem totiž neznamená, že máte na účtu milion korun, který se nyní vydáte utratit. Je to pravý opak - vytvořené (uspořené) jmění ve výši milionu korun znamená milion, který NEUTRATÍTE. Protože ve chvíli, kdy ho utratíte, už milionářem zase nejste.

Jak je to tedy s těmi zásadami, které minimálně tomuto člověku pomohly?

1. Minimálně 6měsíční finanční rezerva

Nemáte-li na nouzovém spořícím účtu žádné peníze, žijete v extrémním a zcela zbytečném riziku. Nejenže nejste nijak připraveni na jakýkoli nečekaný výdaj (zdraví, autoservis, spotřebič, oprava bydlení,...), ale zároveň vás tato nepřipravenost směruje k dluhům s vysokým úrokem, které bezpečně zabijí jakoukoliv šanci na smysluplné budování bohatství.

Čím nejistější doba nás obklopuje, tím důležitější je mít k dispozici hotovost nebo hotovost uloženou v likvidní formě. Většinou se mluví o tom, že taková rezerva by měla pokrýt váš život na 3-6 měsíců. Adcock doporučuje soustředit se na vyšší z těch dvou čísel a stanovit si jej jako střednědobý cíl: "Pamatujte, že šest měsíců je cíl, protože se k takové rezervě nepropracujete přes noc."

Ideální je nemít finanční rezervu na běžném účtu, ale "uklidit" ji na separátní místo (např. další spořící účet). Není přitom důležité snažit se tuto rezervu vybudovat co nejrychleji, ale posílat do ní aspoň něco pravidelně měsíc co měsíc a směřovat ke stanovenému cíli.

2. Investujte 20 % svých příjmů do budoucnosti

Příjmy samy o sobě žádné bohatství nebudují a to samé platí i pro spoření. "Pokud neinvestujete, uniká vám velký potenciál bohatnout rychleji. Uniká vám složené úročení a zároveň necháváte inflaci, aby rok co rok snižovala kupní sílu každé koruny, kterou vyděláte," varuje Adcock.

Když se zamyslíte nad investováním do budoucna, neměli byste zároveň myslet jen na peníze, které budete používat za desítky let v důchodu. Místo toho se zamyslete nad různými finančními cíli, kterých chcete dosáhnout - vlastní bydlení, svatba, cestování - každý z těchto cílů má jiný časový horizont a představuje odlišné riziko.

Investovat na základě těchto dílčích cílů je mnohem lepší a z pohledu disciplíny/motivace i snazší, než když se snažíte myslet pouze na nějakou vzdálenou, těžko uchopitelnou budoucnost za 30-40 let.

Stejně jako v případě finanční rezervy Adcock radí brát těch 20 % odložených z příjmů jako cíl, k němuž se budete muset postupně propracovat. A to nejen skrz revizi výdajů, ale zároveň skrz navyšování příjmů a udržování konstantní životní úrovně.

3. Vyhýbejte se dluhům s vysokými úroky

Snadno dostupné zadlužení má dle Adcocka několik velmi toxických vlastností: "Je návykové, vždy jej doprovází vysoký úrok a hodně špatně se jej zbavuje." Mít dluhy je dnes bohužel v módě a ze všech stran se nám nejen marketing, ale bohužel velmi často i naše okolí snaží tvrdit, že je to přece úplně normální. Není, dluhy - a zvlášť ty s vysokými úroky - jsou něčím, čeho se rozhodně chcete zbavit co nejdřív. K čemu je vám totiž 10% roční zhodnocení investic, když vám zároveň za zády bublá dluh s úrokem přesahujícím 10 %?

A mimo výjimky typu 30leté hypotéky si navíc budete muset vybrat - buď během života neustále splácet dluhy, nebo budovat bohatství. Obojí současně totiž nejde. Samozřejmě platí, že nejlepší dluh je takový, který si ani nevytvoříte.

4. Jezděte svým autem tak dlouho, jak to bude možné

Čtvrtou radou mladého penzisty je ponechat si vaše současné auto tak dlouho, jak vám to jeho technicky stav dovolí. Adcock doporučuje vybírat si vůz dle kvality, důsledně dbát o jeho údržbu a jezdit s ním doslova tak dlouho, dokud z něj zkrátka neodpadnou kola.

Udržování velkých nákladů, mezi něž patří zejména bydlení a doprava, na uzdě je velmi efektivním způsobem, jak urychlit svou cestou k finanční nezávislosti. Bohatstvím jsou totiž nakonec všechny ty věci, které nevidíte. Není to velké, nablýskané auto, ale naopak všechno, co si nekoupíte. Tam vzniká rozdíl mezi finanční závislostí a nezávislostí.

Nechcete proto auto, které má spotřebu 100 na 100 a vyžaduje každých 30 000 km nákladný servis. Mělo by být ekonomické, spolehlivé a samozřejmě co nejbezpečnější.

5. Ignorujte, jak s financemi nakládají vaši sousedé

Dlouhodobé budování bohatství vyžaduje ignorování toho, jakým způsobem si žijí ostatní. "Ignorujte, co si kupují vaši sousedé. Používám pro to otřepanou frázi ‘nesnažte se držet krok s Jonesovými, protože Jonesovi jsou velmi pravděpodobně na mizině,‘" vysvětluje Adcock a uvádí jednoduchý příklad:

Představte si, že váš soused má BMW a vy zároveň víte, že vydělává méně než vy, takže vyrazíte a pořídíte si také BMW. De facto tak dovolíte, aby nákupní rozhodnutí někoho druhého ovlivnilo vaše nákupní rozhodnutí bez ohledu na vaši finanční situaci. Netřeba dodávat, že takový přístup je ideálním způsobem, jak o své bohatství přijít.

Ignorování toho, co mají ostatní, není vždy snadné, ale s trochou cviku to zvládne každý. Stačí si projít procesem uvědomění, zda své peníze skutečně utrácíte ve svém nejlepším zájmu a v nejlepším zájmu vaší rodiny a společné budoucnosti. Zkuste si párkrát tohle mentální cvičení a postupně začnete místo druhých věnovat pozornost především svým vlastním zájmům.

6. Jděte se projít!

Poslední Adcockovo pravidlo říká, abyste nezapomínali na časté procházky. Možná teď přemýšlíte, jak vám chůze pomůže s budováním bohatství. A tady je odpověď: "Řekl bych, že jsem z pohledu financí na ty úplně nejlepší nápady a myšlenky přišel, když jsme společně s manželkou vždy po práci vyrazili s našimi psy na procházku."

Chůze má hromadu benefitů a může vám pomoci k opravdové sebereflexi, kreativitě a lepšímu rozhodování, při čemž vás neruší telefon nebo televize. A to není jenom nějaký můj osobní pocit, ale vědecky podložená skutečnost. Není ostatně náhodou, že procházení pro své pracovní schůzky s oblibou volil třeba Steve Jobs a zálibu v nich má i Mark Zuckerberg (více o vztahu chůze a kreativity si můžete přečíst ZDE). Tak se vyrazte projít a rozjímejte o tom, co dál. Během pandemie je to pravděpodobně ještě důležitější než kdy dříve. 😉

Hodnocení: +70
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
9 minut
7 minut
7 minut
5 minut
7 minut
7 minut
6 minut
8 minut
5 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
9 minut
7 minut
7 minut
5 minut
7 minut
7 minut
6 minut
8 minut
5 minut
5 minut