K vašim nejcennějším úlovkům patří podpis spisovatele Franze Kafky [na obrázku, pozn. red.]. Jaká je jeho hodnota?
Můj Franz Kafka je jedna z nejlepších věcí, jaké se nacházejí v soukromých sbírkách. Cenu nyní odhaduji na 400 000 korun. Za pár let, odhaduji tak za pět let, to může být 500 000 korun. Kafků moc není, mít Kafku je hodně o náhodě.
Někteří sběratelé se z principu sbírání podpisů vyhýbají, mají obavy z padělků. Jak si stojí podpisy z hlediska věrohodnosti?
Padělky řádí všude, i když mezi autogramy nejsou tak rozšířené jako ve filatelii. Nejvíce jich je asi ve sportovních memorabiliích, kdy vám nikdo nemůže zaručit, že čmáranice na tenisovém míčku je od Nadala. Přesto se to prodá – hlavně v USA, kde sbírání sportovních autogramů, ale i dresů, čepic, míčků, kartiček a dalších předmětů patří mezi největší byznys v segmentu sběratelství. Odhaduje se, že ročně se v něm jenom v zámoří protočí astronomická částka 5,4 miliard amerických dolarů.
Co je vůbec nejslavnější padělek?
Jedním z nejslavnějších padělků byl dopis Ježíše Krista, v němž odpovídal syrskému králi. Trvalo stovky let, než se ukázalo, že byl „vyroben“ asi ve třetím století. Proto stále už dva tisíce let čekáme, zda se stane zázrak a Ježíšův rukopis se objeví…
Existuje nějaká autorita, která „posvětí“ pravost podpisu, aniž by byly pochyby o jeho pravosti?
V zahraničí existuje pár certifikačních agentur, kterým zaplatíte za certifikát pravosti. Vyplatí se to ale pouze u drahých autogramů. Nicméně pochybnosti mohou zůstat. Občas se spletli i přední znalci, stejně jako se to děje ve filatelii. Nejvíce se to padělky hemží na různých aukčních serverech. Americká FBI v devadesátých letech spustila akci s krycím názvem „Bullpen“, která na eBay odhalila rozsáhlou síť vyrábějící padělky autogramů. Masivní akce se účastnilo 400 agentů FBI a výsledkem bylo konstatování, že až 70 procent prodávaných sportovních autogramů je padělků.
Potřeboval jsem odreagování od náročné práce
Proč jste se rozhodl pro sbírání podpisů a rukopisů. Co vám to přináší?
Ke sběratelství jsem se dostal na karvinském gymnáziu a po dlouhých letech jsem se k němu vrátil, když jsem se potřeboval odreagovat od náročné práce v investičním bankovnictví. Pátrání po detailech života slavných osobností, kde žily, cestovaly nebo přednášely, mi rozšiřuje obzory. Jednak neustále trénuji paměť, ale současně se připravuji na další úlovky do sbírky, kdy třeba, možná bláhově, cíleně pátrám po pohlednicích z vesničky Siřem, kde u své sestry přes osm měsíců pobýval... Více na FinTag.cz!