05.04.2021 6 minut čtení

Máte obavu z kolapsu akciového trhu? Ihned se pusťte do tohoto jednoho finančního kroku

O potenciální tržní bublině, která musí dříve či později prasknout, dnes mluví i velmi zkušení a úspěšní investoři. Reakce retailu je však různorodá. Někdo se chce dál vézt s býky, někdo sice dál drží, ale děsí se propadu. Jak se na něj připravit?

Myslím si, že pokud máte z aktuálního stavu akciových trhů nahnáno, není jediným možným řešením snaha vsugerovat si mantru o dlouhodobém horizontu, diamantových rukou atp. Pokud byste se soustřeďovali jen na dlouhodobý horizont v řádu dekád, pravděpodobně by vás totiž současná situace nechávala klidnými.

Ale popravdě řečeno dnes existuje rozhodně více než jeden potenciální důvod, jež by mohl akciovým trhům zavařit. Tam venku to navíc stále na definitivní konec pandemie v nejbližší době stále nevypadá a tak trochu se nacházíme v podobné…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +42
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Mně uklidnilo i uzavření pozic, u kterých jsem si nebyl jistý, že bych je chtěl držet delší dobu nebo u mě u nich znervóznil sebemenší propad. Ano, asi jsem je tedy neměl kupovat vůbec, ale někde ty zkušenosti nasbírat musím :). Navíc jsem všechno uzavřel buď na svém nebo lehce plus a aktuálně přesouvám tyto peníze do pohotovostního fondu tzv. "Až to spadne" :) necasuju market, spíš jen konsoliduji zdroje

  +4
  • @pavelSchroder Nedržet pozice, z nichž je člověk neklidný, to se hodí kdykoli bez ohledu na to, jestli má/nemá být krize. 😃 Osobně to v rámci risk-managementu řeším tak, že pokud se cena dostane od mého vstupu do určité vzdálenosti (zisku), mám již stop-loss kousek nad vstupem a vím, že v nejhorším odejdu - podobně jako vy - na svém/v mírném plusu, takže je to v tu chvíli pozice de facto bez rizika (samozřejmě může dojít k velkému gapu ceny dolů, ale to není něco, co by se stávalo pravidelně).

   0
  • @tomasdurcak "samozřejmě může dojít k velkému gapu ceny dolů, ale to není něco, co by se stávalo pravidelně" viz CD Projekt ze dne na den 20% mínus :D tam teď držím baťoh a šplhám se zpátky na svých 48€

   0
  • @pavelSchroder Myslel jsem to tak, že cena skočí dolů např. při otevření trhu a přeskočí můj příkaz, takže se ten příkaz vyplní za aktuální market ve ztrátě. Pokud cena padá fofrem dolů, taky tam může být nějaký skluz, protože ne každý má chuť uprostřed volného pádu nakupovat. Jinak když to máte v eurech, tak to obchodujete na německé burze že? Díval jsem se na jejich akcie totiž i přímo na Varšavské burze.

   0
  • @tomasdurcak ano, mám to na německé burze. Tuším, že poplatek za PL je u Degiro vyšší. Myslíte, že to má nějaký negativní efekt?

   0
  • @pavelSchroder O žádném negativním efektu nevím. Jenom mě nejdříve ty eura překvapily, protože já většinou cenu sleduju ve zlotých. 😉 Anebo jsem sledoval $OTGLY v USD. Ale pokud jsou pro vás eura nejvýhodnější, tak to asi dává smysl i takto.

   0
 • Souhlasím s názorem být více v hotovosti než obvykle.

  +3
 • Ano, určitě v rámci pokorného(nikoliv chamtivého-az moc spekulativniho) rozložení portfolia vyvádět právě v těchto dnech aktiva z prehratych trhu, to platí nejen u akcii, ale i u nemovitosti třeba, a vytvářet cash železnou rezervu na půl roku financování svých životních nákladů a na nakup aktiv v těchto budoucich očekávaných turbulentnich ekonomických časech, mít prostředky dnes raději třeba v drahych kovech(jsou to také, tzv pravé peníze, v rozvaze banky jde o hotovost, nezávislou mezinárodní menu, nepodléhající žádné vládě, anonymni-nakup bez reportu ČNB,), jelikož jakožto proticyklicke aktivum bude při zhoršování stavu na finančních trzích rust na hodnotě i ceně a naopak akcie a nemovitosti budou cenové klesat společně se stavem ekonomiky, což je jejich vlastnost, jakožto procyklickych aktiv. Čímž paritou mezi těmito aktivy se nákupy budou moci realizovat v mnoho násobcich kupní síly, oproti tomu mít hotovost v národní měně podléhající inflaci a možné měnové reformě, což by byl extrém, ale dnešní stav měnového uspořádání, i měnové politiky centrálních bank a nakonec i fiskálních politik všech vyspělých vlád je možno také častovat pojmem extrém, se všemi rozpory kapitalismu, porušování tržních principů a záporných úrokových měr, což je cena penéz(měn) na finančních trzích a ta je záporná, čili na nákup aktiv budoucnu raději nemít kupní sílu v něčem, co dnešní volné trhy oceňují záporně. To zároveň již dnes denominalizuje cenu třeba akcií.

  +1
  • @Kiri Díky za názor, lidé dneska utíkají i k "digitálnímu drahému kovu" neboli kryptu + renesanci zažívá sběratelství (známky, umění atp.). Souhlasím ale s tím, že zlato je pořád zlato a jednu obrovskou výhodu stále má - nelze ho vypnout tím, že ho vypojíte ze zásuvky, nebo o něj nepřijdete tím, že se vám pokazí flash disk. 😅

   0
  • 0
 • Souhlasím s navýšením železného fondu a ideálně mimo bankovní systém v opravdové hotovosti. A samozřejmě diverziface do protikladu finančních nástrojů. Očekávaná eko krize přijde až po pandemii, kdy se všichni uklidní a do ekonomiky vypustí obrovské množství měny a zvýší mnohonásobně rychlost oběhu měny.

  +1
  • @jakubMarkov Eko krize? Myslíte jako "ekologická krize"? S tím masivním utrácením souhlasím, bude to podle mě obrovská mánie a všechny obchody, restaurace, bary atp. budou praskat ve švech. Na druhou stranu přemýšlím nad tím, jak si ekonomika poradí s tím, že do ni přestanou téct různé kompenzační bonusy a další vládní podpůrné programy.

   0
  • @tomasdurcak zas tak tomu moc neverim. Ja si hlidam sve penize a vydaje z nich. Chodit po pandemii do hospod ci jinde, kdyz čechoobchodníci už dopředu říkají, že se na nás chtějí zahojit, sory ne. A znám spoustu takových, uvažujících, kteří oželí pivo za 50,- a raději půjdou pěšky do lesa s rodinou nebo se naučí péct chleba, dělat jogurty, sázet zeleninu, udit klobásky, ušetřit 1/2 platu (mzdy). Samozřejmě že znám i další co rozpustí do měsíce 120000,- v Egyptě, Řecku či Turecku 😁 Zatím nevidím, že bychom pandemii celosvětově zvladli, raději budu opatrný, nekumulovat se s šílenci lačnícími po konzumu.

   0
  • @rpavelka S tímhle přístupem souhlasím. Člověk sice má chuť vyrazit se trochu socializovat nebo si dát točené z tanku, ale na druhou stranu když si představím ty návaly všude v obchodech, je jasné, že žádné velké slevy nikde nebudou a trochu to asi bude nějakou dobu připomínat období před Vánoci, což je doba, kdy se obchodům zásadně vyhýbám. 😅 Ale aspoň na zahrádky se docela těším, to zase jo (pivu za 50 se nicméně asi spíš vyhnu). Takže souhlas, taky to vidím spíš třeba na hory.

   0
 • Dobrý článek. Po tom, co jsem se v březnu 2020, ve snaze vydělat nějaké peníze navíc oproti klesající mzdě, rozhodl vůbec poprvé vyzkoušet investování do ETF, a dostal jsem se do zisku kolem 20-25% během pár měsíců, tak už vím, že právě hotovost je během krize tím "žolíkem", který z vás může velmi rychle udělat vítěze. Od té doby se vlastně těším na každý další propad trhů...

  0
Doporučené příspěvky
8 minut
6 minut
7 minut
6 minut
4 minuty
6 minut
7 minut
7 minut
6 minut
5 minut
9 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
8 minut
6 minut
7 minut
6 minut
4 minuty
6 minut
7 minut
7 minut
6 minut
5 minut
9 minut
6 minut