To není dobrá zpráva pro Velkou Británii a již vůbec ne pro obchodníky v londýnském City. Její finanční sektor se podílí deseti procenty na jejím celkovém výběru daně z příjmů a zaměstnává dva miliony vysoce kvalifikovaných pracovníků. I přesto jsou ale podle „3 ways the City of London can beat Brexit — and 1 way it can’t“ Politico.eu [Politico LLC / Axel Springer] britští finančníci a politici optimističtí. Finanční služby vnímají jako rodinné stříbro a obavy o ně do budoucna nemají. Nabízí se hned několik důvodů.
Dosud přišlo o práci ve finančních službách kvůli brexitu něco málo přes 7 500 lidí a současně, dle odhadů Ernst and Joung [EY], ve srovnání s rokem 2016 zaniklo 80 tisíc potenciálních pracovních míst. Většinou proto, že se Británie uvolnila z pravidel EU a stala se pro obchodníky a dobře placené úředníky atraktivnější. A tak zatímco se miliardy liber v obchodu a aktivech přesunuly na kontinent, lidé ovládající tyto peníze zůstali v Británii.
1: Uvolnění regulací. Hra dle vlastních pravidel
Významnou roli sehrálo uvolnění kompetencí pro britské regulátory, jako je například Financial Conduct Authority a Bank of England. Odchodem Británie z EU získaly zpět své pravomoci, což jim umožnilo zrušit některé z unijních regulací.
„Britský finanční sektor je v dobré formě a může profitovat z postbrexitové reality,“ uvedl například konzervativní poslanec se zkušeností v investičním bankovnictví Bim Afolami.
Británie například nově usnadnila pravidla „dark pool“ obchodování s akciemi. Jde o alternativní obchodní systém, který umožňuje investorům provádět velké objednávky a obchody, aniž by zveřejnili záměry při hledání kupujícího či prodávajícího. Což do Londýna přilákalo obchodníky nejen z celého světa, ale zejména pak z Evropské unie. Důvod? Evropská komise naopak uvažuje o ještě přísnější regulaci „dark pool“ obchodování... Více na FinTag.cz