Mark Haefele je investiční ředitel společnosti UBS Global Wealth Management, což je největší správce bohatství na světě spravující 2,6 bilionu dolarů aktiv, věští EV akciím světlou budoucnost a má pro to hned 3 důvody. „Dlouhodobé technologické a enviromentální trendy naznačují, že by měl rozmach EV akcií pokračovat, nicméně volatilita jednotlivých akcií vyžaduje, aby investoři diverzifikovali svou expozici vůči tomuto odvětví,“ sdělil Haefele prostřednictvím svého týmu. „Investoři by měli brát v úvahu zejména podkladová data,“ dodal.
Stačí si vzít příklad Tesly. Ta je v posledních několika letech hlavní tváří neuvěřitelného rozmachu elektromobilů, což bylo vidět i v posledním roce. V roce 2020 vzrostl prodej elektromobilů o 43 %, zatímco celý automobilový průmysl o 15 % klesl. Trh se však už rozrostl natolik, že je Tesla pouze jedním z desítek konkurentů v rychle se rozvíjejícím odvětví. Nejedná se přitom pouze o specializované výrobce elektromobilů. Téměř každá velká automobilová společnost nyní investuje výrazné částky do vývoje, aby mohla zanechat na EV trhu svou nesmazatelnou stopu.
Dokáže si Tesla i do budoucna udržet pozici neochvějného vládce odvětví?
Podíl Tesly na americkém trhu s elektromobily dokonce pomalu klesá, což ukazují únorová čísla, která odhalila, že Tesla na americkém trhu ztrácí svůj podíl ve prospěch elektrického Fordu Mustang. V meziročním srovnání tak podíl Tesly na americkém trhu klesl z 81 na 69 %.
Ford však není zdaleka jediný. General Motors se nedávno zavázal investovat 27 miliard dolarů do uvedení 30 EV modelů do roku 2025 a představila nová elektrická vozidla, včetně elektrického Hummera. Volkswagen pak nedávno odhalil své plány na vybudování 6 nových evropských továren, aby podpořil své EV snažení.
V Číně rostou nový konkurenti Tesly jako houby po dešti. SAIC Motor Corporation se zaměřuje na trh nižší třídy s elektromobily začínajícími na ceně pouhých 4 465 dolarů. Jen v lednu se této společnosti podařilo prodat více než 25 000 modelů svého vozu Hong Guang Minis, který není žádným technologickým nebo designovým výstřelkem, díky nízké ceně si však své zákazníky najde.
Mnoho analytiků tvrdí, že EV boom bude pokračovat. Například Dan Ives ze společnosti Wedbush v nedávné zprávě pro klienty společnosti uvedl, že je EV transformace teprve na začátku, a že je toto odvětví v příštím desetiletí schopné dosáhnout tržní kapitalizace ve výši 5 bilionů dolarů.
Mark Haefele s konkurentem souhlasí a svůj názor opírá především o tyto tři důvody:
1. Roste podíl EV na trhu
Elektrická vozidla nadále rychle získávají podíl na trhu. Rozdílné cesty tradičních výrobců automobilů a výrobců elektromobilů v plné kráse ukázala nynější pandemie. Zatímco celkový trh s automobily poklesl v roce 2020 o 15 %, celosvětový prodej elektrických vozidel výrazně vzrostl o 43 % a dosáhl podílu na celém automobilovém trhu ve výši 4,2 %.
Zdá se, že tento trend bude pokračovat a bude přínosem pro specializované výrobce elektromobilů, stejně jako pro tradiční automobilky, kterým se podaří nejrychleji přizpůsobit měnícím se preferencím spotřebitelů.
2. Automobilová elektrifikace je nevyhnutelná
Přísnější emisní předpisy znamenají, že neexistuje žádná jiná možnost než přechod na elektrická vozidla. Ať už jde o bateriová elektrická vozidla, plug-in hybridní vozidla nebo vozidla s vodíkovými palivovými články, výrobci automobilů se musejí přizpůsobit nebo skončit.
Odpovědí na nové pořádky je rostoucí počet výrobců EV. Reagovat se však snaží i tradiční automobilky, což potvrzují General Motors se svým závazkem investovat 27 miliard dolarů do roku 2025, nebo Volkswagen, který hodlá investovat do roku 2030 50 miliard eur, aby dohnal Teslu.
3. Transformace v automobilovém průmyslu má širší přesah
Technologický pokrok v automobilovém průmyslu probíhá paralelně s dalším technologickým vývojem. Dochází k posunům v oblastech jako je autonomní řízení, pomůže i široké zavedení 5G sítí, a nakonec se můžeme probudit do budoucnosti, kde spotřebitelé nebudou vyžadovat osobní vlastnictví svých vozů.
Díky zvyšující se rychlosti mobilního připojení a změnám v preferencích ohledně vlastnictví mezi mladšími věkovými skupinami možná dokonce spějeme k budoucnosti sdílených automobilů. V budoucnu nemusí využívání automobilů automaticky znamenat vlastnictví jednoho vozu, ale napojení na síť autonomních elektrických vozidel, které tradiční vlastnictví automobilu naprosto překoná.
#akcie #EV #elektrickevozy #EVrevoluce #EVakcie #Tesla #zelenaenergie #čistaenergie #ekologie #megatrendy #sdilenevozy #autonomnirizeni