Na akciovém trhu můžete bezesporu efektivně zhodnocovat vaše volné finanční prostředky. Ideálním přístupem je nákup solidních společností, které už za sebou mají bouřlivou fázi růstu bez výrazného zisku, jež ovšem stále vykazují slušný růst tržeb a jsou dnes ziskové. Tyto společnosti by se také měly chlubit slušnými finančními ukazateli a vykazovat slušnou šanci na další růst. Tak jako následující tři společnosti.
1. Costco ($COST)
Costco je americký velkoobchodní prodejce, který funguje na podobném principu jako nám dobře známé Makro. Společnost bezpochyby zná téměř každý Američan a značka je rovněž známá řadě spotřebitelů v oblasti západní Evropy nebo Japonska. Na začátku letošního roku se jednalo o třetí největší globální maloobchodní řetězec a 14. největší společnost žebříčku Fortune 500 zahrnující 500 amerických společností s největšími tržbami.
Společnost s tržní kapitalizací přesahující 150 miliard dolarů aktuálně zaměstnává 275 000 lidí. Jedním z klíčů k úspěchu společnosti je její byznys model založený na placeném členství. Abyste mohli nakupovat v prodejnách Costco, je třeba se stát členem jejich programu. Těchto 59 milionů předplatitelů přináší společnosti předvídatelné tržby ve výši 3,5 miliardy dolarů, kteří platí pouze za privilegium nakupovat ve velkoobchodních prodejnách Costco a využívání dalších výhod tohoto členství. Je vidět, že zákazníci jsou s členstvím nadmíru spokojení, když momentálně dochází k jeho 88% obnově.
Costco se podobně jako řada dalších společností potýkalo s následky pandemie. Na novou situaci se však společnosti podařilo zareagovat poměrně dobře, když se jí podařilo v loňském roce navýšit objem zboží prodaného online o 50 %. Costco také s úmyslem zlepšit své doručovací služby získalo novou logistickou společnost Innovel Solutions, kterou koupilo za miliardu dolarů od Sears. Navzdory pandemii se tak společnosti podařilo v loňském roce navýšit tržby o 9,3 %. Jedná se tak o velmi solidního kandidáta do dlouhodobého portfolia, se slibnou budoucností, který prokázal, že se mu daří růst i navzdory velmi negativním vnějším okolnostem.
2. Alphabet ($GOOG)
Mateřská společnost vyhledávače Google se chlubí hned několika katalyzátory, které by měly i v budoucích letech zajistit růst společnosti. Kromě dominantního vyhledávače Alphabet vlastní například Google Cloud, který v loňském roce zvýšil své tržby o 46 %, podobně se však dařilo i dalším segmentům podnikání.
Přestože stále dominuje tržbám vyhledávač Google, YouTube se také pomalu stává významnou dojnou krávou společnosti, když CEO Alphabetu, Sundar Pichai, v nedávné době uvedl, že je na něm aktivní již více než půl milionu kanálů, přičemž na reklamách přináší video platforma společnosti příjem téměř 20 miliard dolarů. Google Cloud se podílí na příjmech společnosti zatím 13,1 miliardami dolarů a vyhledávač Google 147 miliardami dolarů z celkových 181 miliard tržeb společnosti.
Alphabet je jednou z nejbohatších společností na světě a aktuálně se chlubí tržní kapitalizací okolo 1,47 bilionu dolarů. Jeho velikost by ve vás mohla vzbudit obavy, že se mu už nebude dařit růst významným tempem, ale mýlili byste se. V posledním čtvrtletí loňského roku se mu podařilo výrazně překonat očekávané EPS ve výši 15,9 dolaru na akcii, přičemž vykázal 22,3 dolaru. Tržby ve výši 56,9 miliardy dolarů pak znamenaly meziroční růst o 23 %. Růst Alphabetu je postaven na hned několika stále rostoucích podnikání, a proto má stále velmi dobré předpoklady pro budoucí dlouhodobý růst.
3. Starbucks ($SBUX)
Řada z vás asi zná kavárenský řetězec Starbucks, který je známý prodejem „předražených“ káv. Pokud jste však akcionářem společnosti, nemusíte se při ceně kávy v prodejnách Starbucks ošívat spíše naopak… Pravdou je, že značka prostě prodává. Hodnota společnosti se aktuálně pohybuje okolo 125 miliard dolarů, přičemž se aktuálně může pochlubit celkem 33 000 prodejnami po celém světě. Vedení společnosti očekává, že se mu do roku 2030 podaří otevřít dalších 22 000 prodejních míst. V takovém případě by společnost překonala i aktuální počet provozoven McDonald’s.
Lednová zpráva o hospodaření společnosti za Q4 2020 ukázala, že se Starbucks pomalu daří vracet do zaběhnutých kolejí, potom co na podnikání společnosti udeřila pandemie plnou silou. Tržby společnosti za celý loňský rok klesly o 11 %, v rámci 4. čtvrtletí se však jednalo už pouze o 8% pokles. V letech 2007–2019 se však tržby společnosti téměř ztrojnásobily.
Ke zmírnění dopadů pandemie přispěla především nová mobilní aplikace společnosti, která umožňuje objednávku kávy online. Ano, akcie Starbucks jsou v současné době drahé, ale u společnosti panuje slušný předpoklad, že bude dlouhodobě růst. Kromě toho aktuálně vyplácí mírně nadprůměrnou dividendu ve výši 1,7 %, která však za posledních 5 let byla zvyšovaná průměrným tempem 18 % ročně. Pokud by rostla stejným tempem i v příštích pěti letech, vyšplhala by se dividenda na hodnotu 4,05 dolaru, což není úplně málo.
Stejně jako v případě dvou výše zmíněných bluechip akcií se může jednat o zajímavou dlouhodobou investici a pokud vás Starbucks stejně jako výše zmíněné akcie zaujaly, určitě se na ně podívejte blíže.
#akcie #jakinvestovat #investovani #americkeakcie #akciovytrh #dlouhodobeinvestovani #technologickeakcie #maloobchod #kava #prodejkavy #fransizing