08.07.2019 2 minuty čtení

Steve Jobs byl jako čaroděj, který svými kouzly dokázal zachránit Apple, říká Gates

Ačkoli se na začátku osmdesátých let minulého století jednalo o doslova nesmiřitelné nepřátele, postupem let se z Billa Gatese, zakladatele Microsoftu, a Steva Jobse, zakladatele Applu, stali poměrně blízcí přátelé. A to i díky stomilionové investici, kterou Microsoft zachránil krachující Apple doslova pět minut před dvanáctou.

Legendární Steve Jobs sice zemřel už v roce 2011 na rakovinu slinivky břišní, jeho založení a později také vedení Applu až na pozici nejhodnotnější firmy světa však i nadále zůstává živou inspirací pro mnoho podnikatelů po celém světě.

Jedním z těch, kteří mají pro Jobsovo vedení firmy a zaměstnanců jen slova uznání, je i Bill Gates, dnes druhý nejbohatší člověk světa.

Steve Jobs byl kouzelníkem, který dokázal svými kouzly dodat zaměstnancům extra dávku motivace a chuť pracovat dlouhé hodiny," řekl zakladatel v současnosti nejhodnotnější firmy světa s valuací více než jeden bilion dolarů.

Ačkoli se mnoho podnikatelů a manažerů po celém světě snaží z knih či magazínů načerpat vědomosti o Jobsově stylu vedení a následně je praktikovat ve své firmě, Gates pochybuje o tom, že by se to někomu skutečně podařilo.

„Jobs byl představitelem leadershipu nazvaného ´nezkoušejte to doma´. A ačkoli imitace těch negativních stránek je poměrně jednoduchá, ještě se mi nepodařilo potkat člověka, který by se přiblížil jeho schopnosti najít talent a ten následně hypermotivovat k nadstandardním výkonům,“ svěřil se Gates v rozhovoru se CNN.

Nebýt návratu Steva Jobse do Applu v roce 1997 a jeho vůdčích schopností, už by podle Gatese firma z Cupertina nemusela vůbec existovat. Tehdy se totiž firma s nakousnutým jablkem nacházela jen šest měsíců od platební neschopnosti a Steve Jobs nejen že dostal ze zaměstnanců maximum, ale také domluvil investici ve výši 100 milionů dolarů právě od Microsoftu.

Ke svému vlastnímu stylu vedení lidí Gates řekl, že pro něj bylo vždy důležité, aby na sebe všichni v Microsoftu byli nároční a tím se motivovali k vyšším výkonům. „Někdy to zašlo až příliš daleko,“ svěřil se Gates.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.