6 minut čtení

5 potenciálně revolučních kryptoměn, které dnes má smysl sledovat mimo bitcoin a ethereum

Na světě dnes existují stovky a tisíce kryptoměn, avšak pozornost investorů - hlavně těch institucionálních - se upíná více méně jen na pár největších. Které menší digitální měny však mají potenciál dostat se v budoucnu mezi ty nejhodnotnější?

To je popravdě otázka, na kterou vám 10 lidí s vysokou pravděpodobností dá 10 různých odpovědí. Hlavní analytik největšího držitele kryptoměn na světě, jež spravuje aktiva v hodnotě 44 miliard dolarů, by k tomu ale rozhodně měl být schopen říct něco kloudného.

Grayscale Bitcoin Trust ($GBTC) dnes má valuaci přesahující 34 miliard dolarů a tvoří tak majoritu aktiv společnosti Grayscale Investments. Ta ale nyní představila hned pět nových trustů, které místo velikánů typu bitcoin a ethereum sledují vývoj několika menších a mladších kryptoměn. Které to jsou a proč se firmě zalíbily?

Jde přirozeně o mnohem menší digitální aktiva, které okupují jen specifický segment kryptoměnových trhů. Částečným důvodem pro jejich zahrnutí do fondu však byla dle CEO Grayscale Michaela Sonnensheina také poptávka od samotných investorů:

"Velmi mnoho investorů, kteří již jsou našimi klienty, je z těchto nově představených produktů nadšených, což dokazuje fakt, že jen za prvních pár dní po jejich spuštění již dokázaly od investorů nasbírat miliony a miliony dolarů."

Proč se tyto menší digitální tokeny těší tak obrovskému zájmu a jaká pro kryptoměny specifická rizika s sebou přinášejí? Odpovědi má hlavní analytik společnosti Grayyscale Phil Bonello, který neustále prochází kryptoměnový trh a hledá nové zajímavé příležitosti.

Bonello svou první kryptoměnu (ethereum) koupil v roce 2016 a posléze jej o svém potenciálu zcela přesvědčil i bitcoin. O jeho budoucnost aktuálně nemá strach, jelikož se na trhu konstantně objevují nové institucionální produkty, které zvyšují adopci bitcoinu mezi institucionálními investory. 

Zásadní rozdíly mezi dnešní rally a tou z roku 2017 jsou podle něj zcela jasně viditelné v celé řadě dat z trhu i na samotném blockchainu. I proto odhaduje, že v tomto případě uvidíme menší volatilitu než při předchozích tržních cyklech - aktuální 30denní volatilita bitcoinu dnes pro představu dosahuje asi 1/3 maximální volatility z roku 2017.

Proč se nezaměřit na největší kryptoměny a pouštět se do pěti nových trustů? Bonello vysvětlil, že tuto konkrétní pětici projektů má fond v hledáčku již delší dobu. Jde o projekty, které se buď na trhu těší vysoké poptávce, anebo jde dle analýzy Grayscale o významné stavební kameny celého krypto-ekosystému. Dohromady tato pětice kryptoměn dle Bonnela velmi dobře reprezentuje způsob, jakým dnes digitální měny a segment blockchainu pracuje na hledání odpovědí na technické, sociální a finanční výzvy současnosti.

O kterých pět kryptoměn tedy jde?

1. Brave

Brave Browser se dnes těší působivému růstu a aktuálně má již přes 25 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Společně s tím roste i funkcionalita kryptoměny Basic Attention Token (BAT), která je s Brave úzce provázána. Jde o platformu pro digitální reklamu navrženou tak, aby odměňovala uživatele za to, že reklamám věnují pozornost, zatímco na druhé straně inzerentům nabízí velmi férovou návratnost za peníze investované do reklamy. Na obzoru jsou navíc četná vylepšení jako nativní kryptopeněženky či agregator decentralizovaných kryptoměnových burz.

2. Chainlink (LINK)

Decentralizovaná oracle síť Chainlink má za cíl propojovat chytré kontrakty s daty z reálného světa. Tento typ sítí je většinou při snaze aplikovat decentralizované tokeny problematický, jelikož prokázat integritu vnějších dat mimo blockchain je velmi náročné. Avšak celá řada decentralizovaných aplikací zároveň vyžaduje poměrně robustní přísun dat. Chainlink je dnes nejvíce rozšířenou oracle sítí ve světě decentralizovaných financí a LINK patří od roku 2019 k nejvíce rostoucím kryptoměnovým aktivům.

3. Decentraland (MANA)

Virtuální světy, jaké známe například ze služby Second Life nebo hry World of Warcraft, se dlouhodobě těší obrovské popularitě, ale zároveň jsou centrálně řízené, což dává provozujícím organizacím nad uživateli potenciálně neomezenou moc. Decentraland je decentralizovaný virtuální svět, který uživatelům umožňuje získat skutečné vlastnictví digitálních předmětů a svobodu interagovat s kýmkoli dalším bez nutnosti využívat k tomu jakoukoli třetí stranu. Společnost Atari nedávno oznámila, že se v Decentralandu chystá vybudovat virtuální kasino a populární hudebníci jako třeba 3LAU zde již uspořádali své koncerty. Samotný token MANA je pak standardní měnou Decentralandu.

4. Filecoin (FIL)

Filecoin je decentralizovaná úložná a distribuční síť s ambici proniknout do segmentu cloudových serverů, který má dnes hodnotu 46 miliard dolarů a umožňuje uložení více než 5 petabajtů dat. Filecoin umí propojovat zákazníky a poskytovatele datových úložných prostorů z celého světa, čímž vytváří velmi efektivní trh pro poptávku po cloudovém skladování dat. Tento trh zažívá rapidní růst společně s tím, jak se neustále rozšiřuje streamování videí, jejich rozlišení a kvalita roste a do online světa se postupně připojuje stále víc a víc zařízení okolo nás. FIL je dominantní měnou této sítě a zároveň záruka, kterou poskytovatelé datových úložišť používají, aby kupující ujistili o svých legitimních úmyslech.

5. Livepeer (LPT)

Livepeer je decentralizovaná síť schopná transkódovat videa, jež se chce stát cenově dostupnou, stabilní a proti cenzuře odolnou platformou pro streaming videí, jež už dnes konzumuje 80 % veškerého datového toku internetu. Schopnost transkódování videí je pro vybudování integrované streamovací video platformy zcela esenciální a Livepeer dnes zřejmě v této oblasti nabízí nejlepší řešení na trhu. LPT zde má prakticky identickou funkci jako FIL. Jde tedy o aktivum, jež plní funkci záruky bezpečnosti celé sítě a poskytovatelů služeb, jež zde operují.

---

Mimo tyto kryptoměny se dnes Grayscale orientuje v hledání nových zajímavých příležitostí primárně na segmenty aplikovaného DeFi, decentralizované infrastruktury a také gaming.

#kryptomeny #investovani #grayscale #grayscalebitcointrus #altcoiny #basicattentiontoken #chainlink #decentraland #filecoin #livepeer #defi #decentralizace #digitalnitokeny

Hodnocení: +38
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Můžu se zeptat, proč je celý seznam sestavený z tokenů a není tady jediný opravdový coin?Tím nechci hejtovat, LINK obchoduju na denní bázi, ale všechny "kryptoměny" v tomhle přehledu jsou spíš zajímavé projekty než přelomové technologie.Osobně bych dal do pozornosti třeba krypta jako Polkadot, Cardano, nebo Tezos.

    +10
  • Brave používám denně. Za rok používání mne odměnil už 3$ :-D

    +2
    • Tak to neumíš já mám za měsíc používání 7,5$

      0
    • @tomasMarny Nevím co bych na tom neuměl umět. Blikne reklama, kliknu, dostanu baty.

      0
    • Stačí otevírat nová okna co 4te okno to reklama a za hodinu můžeš otevřít 4-5 oken s reklama. ?

      0
  • Staci sledovat Horowitze, vetsina projektu, do kterych investoval je na 50x a vice. Flow, Near, Uniswap, Avax, Graph, Dfinity a spousta dalsich.

    +1
    • @michalSvaton a16z je jeho fond, pripadne sledovat ty nove projekty, jestli tam je investor, nevim jestli je to nekde nejak jednoduse dostupne, asi spise ne

      0
  • Golem (GLM) ?

    0
  • LUNA?

    0
  • Výběr teda nic moc, vypadá to spíš na seznam ICO z 2017 :) Největší potenciál je v projektu, který vyřeší škálovatelnost a na kterém poté poběží DeFi. Na to bych se zaměřil. Bude to ETH? Cardano? Polkadot? Solana?

    0
  • DFINITY, MATIC

    0
  • A co třeba Efforce (WOZX)?

    0