5 minut čtení

Přestaňte se snažit zbohatnout na akciovém trhu přes noc. Raději postavte svou strategii na těchto 4 pilířích

Budete-li se držet v rámci své investiční strategie následujících 4 pravidel, z dlouhodobého hlediska vám pomohou na akciovém trhu vydělat mnoho peněz. Investování přitom budete moci věnovat mnohem méně času než doposud.

Je poměrně snadné podlehnout dojmu, že na akciovém trhu zbohatnete jednoduše. Obvykle se vyzdvihují aktuálně rostoucí akcie, které jsou velmi populární a nejeden investor se rozhodne na této vlně svést. Nejedná se však o dlouhodobě a konzistentně úspěšnou investiční strategii.

Řada lidí tak ve své snaze rychle zbohatnout na akciovém trhu selže. Ukvapená rozhodnutí často vedou k unáhleným chybám, které obvykle stojí investora mnoho peněz. Postavte raději svou investiční strategii kolem následujících 4 pilířů:

1. Méně je někdy více

Určitě kolem sebe neustále čtete o lidech, kteří zaznamenávají vysoce nadprůměrné zisky. Měli byste však mít na paměti, že pokud jsou tyto příběhy pravdivé, jsou spíše výjimkou potvrzující pravidlo. Přestože zatím žádná relevantní studie nevznikla a údaje z různých zdrojů se liší, nejčastěji se zmiňuje, že přibližně 90 % krátkodobých investorů – traderů je ve ztrátě.

Proč není o této většině slyšet? Nikdo se svým neúspěchem pochopitelně chlubit nechce, a navíc chybí větší osvěta od brokerských společností. Ty nechtějí vyděsit své zákazníky. Jak se nestát jedním ze zástupců zmiňované většiny? Zkrátka raději investujte dlouhodobě. Nesnažte se uspět na akciovém trhu v krátké době prostřednictvím výrazných tržních výkyvů. Raději budujte dlouhodobé a stabilní investiční #portfolio, které vám bude přinášet zajímavější zisky s prodlužující se délkou investice.

2. Nepřikládejte P/E ratiu zbytečně vysokou důležitost

Princip využití P/E ratia je velmi jednoduchý. Měříte relativní cenu akcie ve vztahu k současným ziskům společnosti. Čím nižší je hodnota tohoto ukazatele tím „levnější“ akcii kupujete. Faktem ovšem je, že mezi nízkými násobky P/E ratia a budoucí výkonností akcie panuje pouze malá korelace. Nízko ohodnocené akcie mají tendenci zůstat i nadále nízko ohodnocené, a naopak relativně drahé akcie zůstávají dlouhodobě drahé.

To neznamená, že byste neměli na násobek ceny společnosti vůči jejím ziskům koukat, ale vysoké ocenění nemusí být hned na první dobrou špatným signálem, stačí vzpomenou příklad Amazonu, který se dlouhodobě obchodoval a stále obchoduje za relativně vysoký násobek P/E ratia. Tento ukazatel je tak třeba doplnit i dalšími hodnotovými kritérii a ideálně byste ho měli využívat při porovnávání dvou srovnatelných akcií.

3. Přemýšlejte o svém portfoliu jako o jednolitém celku

Vezměte si za příklad pár polovodičových akcií. I přes drobné propady se akciím #NVIDIA daří v posledním roce více než dobře. Totéž platí pro konkurenční #AMD, a dokonce i jejich starší konkurent #Intel překonal některé z výzev a v poslední době se cena jeho akcií začíná přibližovat úrovním z období před splasknutím dotcom bubliny. Kdybyste si v minulých měsících vybrali kteroukoliv z těchto akcií, velmi pravděpodobně byste realizovali ziskovou investici. To ovšem neznamená, že byste měli kupovat všechny tyto akcie najednou.

Polovodičové akcie pak nejsou jediným příkladem přílišné koncentrace investic v jednom sektoru trhu. Méně zjevně, ale podobně korelované jsou i akcie #Amazon, #Alphabet a #Facebook. Ačkoliv se jedná o (na první pohled) rozdílné druhy společností, všechny tyto tři akcie rostou a klesají ruku v ruce, protože jsou hospodářské výsledky těchto společností závislé na finanční kondici stejných spotřebitelů.

Jinými slovy byste se měli koukat na své investiční portfolio jako celek a své investice diverzifikovat napříč několika různorodými odvětvími. S výhradním zaměřením na technologický sektor jste mohli v minulém období zaznamenat obrovské zisky. V průběhu února a začátkem března jste ale také mohli sledovat, jak se hodnota vašeho portfolia propadá o desítky procent. Z dlouhodobého hlediska je koncentrace na jediný sektor minimálně nezdravá.

4. Nepokoušejte se časovat své nákupy

Ačkoliv to může být velmi lákavé, odolejte pokušení vstupovat do nové investiční pozice až když si budete myslet, že se potenciální investice nachází v blízkosti významného minima. Přestože se nyní americké trhy nacházejí v blízkosti historických maxim, nemá velký smysl čekat na významnou korekci (za předpokladu, že investujete s dostatečně dlouhým investičním horizontem). Nevíme, co přinese budoucnost, a na korekci také můžete čekat mnoho dlouhých let.

Pravděpodobnost přesného načasování nákupů je velmi nízká. Je také velmi pravděpodobné, že nebudete se svou strategií časování dostatečně úspěšní, aby vám přinášela dlouhodobě významný nadvýnos.

Stačí, když vynecháte pouze pár z nejziskovějších dní akciového trhu a růst vašich investic bude výrazně nižší. Vezměte si za příklad minulý rok, kdy index S&P 500 nakonec dokázal vyrůst o 16,3 %. Výrazný březnový výprodej se zastavil 23. března a dva ze tří nejlepších obchodních dnů indexu nastaly 24. a 26. března. Pokud byste tyto dva dny zmeškaly, zhodnocení vaší investice do indexu S&P 500 by bylo za celý rok rázem o 5 % nižší.

Je pravda, že kdybyste zmeškali také loňský nejhorší den 16. března, opět byste byly na zisku 15 %. Jak by se vám však v reálném čase podařilo odhadnout, kdy k těmto událostem dojde a kdy se propad trhu zastaví a otočí v následný růst?

Zaměřte se raději na dlouhodobý investiční přístup, omezte časování svých nákupů a žijte s vědomím, že čas nakonec vyléčí všechny rány.

Hodnocení: +47
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.