Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
30.03.2021 2 minuty čtení

Basta aneb Česká bankovní asociace má velké plány

Koronavirus v roce 2020 značně rozvířil trh hypoték. Přispěla k tomu i Česká národní banka, když hned zjara zmírnila podmínky pro získání hypotéky a snížila úrokové sazby......

Koronavirus v roce 2020 značně rozvířil trh hypoték. Přispěla k tomu i Česká národní banka, když hned zjara zmírnila podmínky pro získání hypotéky a snížila úrokové sazby. Odstartovala tak nebývalý pokles cen, které pomyslné dno hledaly několik dlouhých měsíců. Svědčí o tom vývoj indexu serveru Hypoindex, který je na trhu hypoték jedním ze základních ukazatelů.

Přestože má své mouchy, aktuálně právě Hypoindex dává v každém okamžiku představu o úrokových sazbách hypoték lépe než jiná souhrnná data. To by se však mělo v roce 2021 změnit. Česká bankovní asociace totiž oznámila, že chystá vlastní portál s podrobnými statistikami a analýzami. Nese pracovní název Basta. Chybět by neměl ani ukazatel průměrné sazby hypoték, jak odhalil pro Seznam Zprávy hlavní poradce ČBA Vladimír Staňura:

„Interně v tuto chvíli diskutujeme o podobě Basty, ukazatelích, formátu, způsobu zveřejňování atd. Součástí Basty je i návrh zveřejňovat několik ukazatelů o hypotečním trhu, včetně průměrné sazby hypoték.“

Hypoindex bude mít konkurenci

Hypoindex je nezávislým ukazatelem společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, která se však vedle publikace ukazatele Hypoindexu a provozu server Hypoindex, věnuje i prodeji hypoték a dalších finančních produktů. Česká bankovní asociace má přece jenom k nezávislosti blíž. Nový ukazatel by měl poskytovat širší pohled na trh, protože ukazatel Hypoindex nepočítá s některými bankami (mBank, Fio, Creditas nebo Oberbank) a vůbec ne se stavebními spořitelnami.

Fincentrum & Swiss Life Select pochopitelně nereaguje na novou konkurenci s nadšením, zájemci o hypotéku nebo jen informace o finančním trhu však aktivity ČBA v této oblasti vítají. Vítané jsou jakékoliv prognózy a komentáře pro laickou i odbornou veřejnost, které poskytnou další pohled na finančních trh. V době ekonomické krize, turbulentních změn a všudypřítomné nejistoty rozhodně přijdou vhod.

Není pochyb o tom, že v současné době přijdou vhod i nemovitosti jako takové. Vybírat můžete z nabídky rezidenčních projektů PSN.

#hypoteka #ceskabankovniasociace #bypsn #psn #blog #investice #provouzimedomykzivotu

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím