"Stal se milionářem ještě před koncem prvního roku obchodování a už se nikdy neotočil zpět. Byť o výši svých zisků odmítá hovořit, 30 milionů dolarů považuji za konzervativní odhad. Skutečná částka však může být výrazně vyšší," popisuje úspěch Baldwina autor Jack Schwager, jež jej vyzpovídal pro svou knihu Market Wizards.
Tom Baldwin se rozhodl stát burzovních obchodníkem bez jakékoliv předchozí praxe. Jeho počáteční investice - kterou se mu podařilo přetavit v hotové jmění - navíc byla pouhých 25 000 dolarů. Počátek jeho zájmu o burzu se datuje do postgraduálního studia, v jehož rámci absolvoval kurz zaměřený na komodity.
"Chtěl jsem obchodovat, ale neměl jsem peníze, abych si koupil místo. V roce 1982 jsem však zjistil, že si místo na burze můžete pronajmout, a tak jsem začal," popisuje Baldwin své burzovní začátky.
Zpočátku se Tom na parketu chicagské burzy zaobíral pouze tím, že byl pilným pozorovatelem. Trávil téměř 6 hodin denně tím, že sledoval dění, snažil se vytvořit si na trh názor a hledal opakující se patterny. Netrvalo dlouho a volatilní tržní výkruty a otočky mu začaly dávat stále větší smysl.
Na rozdíl od drtivé většiny nováčků i od zavedeného rčení, že na úvod musí každý na burze zaplatit "školné", byl Baldwin už od samého začátku v zisku. Když už inkasoval ztrátu, byla velmi malá a v jeho obchodním deníku byste ji našli pouze sporadicky. Paradoxem je, že zpětně svůj úspěšný rozjezd přisuzuje především nedostatku zkušeností.
"Není pravdou, že abyste to mohli dělat, potřebujete špičkové vzdělání. Čím jste chytřejší, tím jste ve skutečnosti hloupější. Čím víc toho víte, tím hůř pro vás a vaše obchodní rozhodování," tvrdí Baldwin.
Již ve svých začátcích Tom rovněž objevil kouzlo scalpingu - obchodního stylu vydělávajícího na malých cenových fluktuacích během dne - a postupně z něj udělal hlavní středobod své strategie.
Byť nezkušený Baldwin dokázal na trzích dosáhnout výjimečného výsledku a vypracovat se na uznávaného burzovního spekulanta, jeho schopnost vydělávat na trzích pramení pouze v několika fundamentálních principech, jimiž se celá léta řídí.
1. Vždy mějte 100% kontrolu nad svým rizikem
"Cíl je vždy stejný: Minimalizujte své riziko."
Jedním z důvodů, proč se Baldwin rozhodl zakotvit jádro své strategie do scalpingu, byla jeho schopnost mít vždy plně pod kontrolou své riziko. Jeho standardní obchodní okno zpravidla trvalo několik desítek sekund až minut a svá obchodní rozhodnutí tak musel konat podobně rychle. Jakmile se obchod nevyvíjel dle jeho představ, okamžitě jej uzavřel, díky čemuž nikdy z burzovního parketu neodešel s velkou ztrátou.
2. Pokud si nejste jistí, prostě nedělejte nic a počkejte
"Trpělivost je důležitou vlastností, která řadě lidí chybí. Snaží se obchodovat za každou cenu a dělají příliš mnoho obchodů. Neumí si počkat a vybírat si opravdu jen ty nejlepší vstupy."
Toto Baldwinovo moudro se hodně podobá tomu, co v interview pro výše zmíněnou knihu Schwagerovi řekl další z burzovních "mágů", který se do ní dostal: Jim Rogers. Ten autorovi řekl: "Jedno z nejlepších pravidel, které se v rámci investování můžete naučit, je nedělat nic, ale absolutně nic, pokud zrovna není co dělat."
3. Peníze vypusťte a vůbec se na ně nesoustřeďujte
"V tomhle byznysu je rovněž nutné mít absolutní nezájem o peníze jako takové. Nemůžete obchodovat pouze pro peníze."
Baldwin tvrdí, že zaměřovat pozornost pouze na dolary je tradičním burzovním klamem, který začátečníkům podkopává dobré výsledky. Velmi brzy začnou přemýšlet nad tím, co všechno si za peníze mohou koupit - nový dům, auto, dovolenou.
Takové myšlenky a upínání pozornosti na peníze však zamlžují zdravý úsudek a ztěžuje nováčkům konání správných obchodních rozhodnutí. Protože peníze již pro ně mají materiální konotaci. Jejich koncentrace tak z obchodu před jejich očima neustále utíká směrem k penězům a tomu, co si za ně mohou koupit - což je dle Baldwina ideální recept na to, pokud na burze vydělávat nechcete.
4. Když už musíte opustit ztrátový obchod, udělejte to moudře
Zde se Baldwinova filozofie burzovního obchodování s mnohými rozchází.
Uznávaní obchodníci jako Larry Hite, Mark Minervini, William O'Neil, Marty Schwartz, či Paul Tudor Jones mají vždy jedno společné - své ztrátové obchody ukončují rychle a nemilosrdně. Většina z nich vždy měla předem stanovený stop loss již ve chvíli, kdy do obchodu vstupovali.
Baldwin se na věc ale dívá subjektivněji.
"Pokud se mi zdá, že je to ztrátový obchod, počkám dle svého úsudku na optimální čas k výstupu. Nerad své obchody automaticky vzdávám. Řada obchodníků ve ztrátovém obchodě automaticky vystupuje, protože byli naučeni, že musíte mít disciplínu. Ok, takoví obchodníci tady vždy byli a vždy budou, ale já to vidím trochu flexibilněji."
Tom si myslí, že kdyby ti disciplinovaní obchodníci dali svým pozicím o trochu víc prostoru k dýchání, dost možná by se jim častěji podařilo vystupovat za lepší cenu. Na druhou stranu na burze platí, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř.
5. Do posledního detailu jasný plán je polovina úspěchu
Jednou z Baldwinových oblíbených obchodních příležitostí je pravidelné zveřejňování ekonomických dat všech typů. Ještě před tím, než jsou daná čísla veřejnosti ukázána, má už Tom promyšlenou svou jasnou reakci na pravděpodobný výsledek, kterého dosáhnou.
Díky tomu dokáže větší pohyby nahoru či dolů chytat již v zárodku, zatímco méně zkušení obchodníci se do pozic hrnou teprve na samotném vrcholu či dnu.
"Dopředu vždy přesně vím, co udělám, pokud je zveřejněno takové, nebo makové číslo. Proto mám často šanci být v pozici mezi prvními," komentuje Baldwin své plánování.
6. Ještě než vstoupíte na trhy, zkontrolujte si u vchodu své ego
"Aby se z vás mohl stát výborný obchodník, musíte mít dostatečně velké ego. Ovšem pouze v tom smyslu, že svému úsudku a schopnostem bezmezně věříte a nebudete nad nimi v klíčových okamžicích pochybovat. Není možné, aby vám ego začalo kecat do pozice, která je jasně ztrátová. Musíte být schopni spolknout svou pýchu a z obchodu vypadnout."
#investovani #trading #burza #spekulovani #obchodovani #pravidla #principy #knowhow #strategie #riziko #moneymanagement #trpelivost #financnigramotnost #emoce #stoploss #psychologie #tombaldwin
Bod 2 používám dost často.... Když začne burza "blbnout a vyšilovat", přestanu obchodovat, dokud se trh zase nezklidní...
3) Spojovat si peníze na burze s představou, co si za ně můžete koupit je nejkratší cesta do pekel. Až teď před pár dny jsem si uvědomil, jak jsem k pohybům a ztrátám na burze indiferentní. O částku o kterou se mi snad každý den hýbe NAV, už jsem na některých pozicích přišel i o několikanásobek, tak hrozilo, že přijdu mimo burzu z administrativních důvodů. Stejná částka, co mě na burze nechává zcela chladným a najednou se mi rozbušilo srdce - myslel jsem, že dostanu infarkt, cellou noc jsem blbě spal a nemoh to dostat z hlavy. Jestli tohle zažíváte na burze, tak se to rychle odnaučte, nebo jděte od tohodle businessu. :D
čtu to poněkolkáté a nějak nechápu Váš post ale nevadí, můj problém
@milanKral muj pribeh neni podstatny. Staci prvni a posledni veta ;-)
@milanKral Já to chápu tak, že když máte představu, co si za ty peníze koupíte, až je "vyděláte", tak pak s vámi cloumají emoce, nebo ego. A to je špatně.