27.03.2021 6 minut čtení

Stále se vám nedaří dosáhnout finanční svobody? Tato překážka vám velmi pravděpodobně brání v rozletu

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se stále řada lidí plácá od desíti k pěti a nejsou schopní dosáhnout finanční svobody? Není to nedostatek kvalitních informací, který by jim bránil v rozletu. Problém je někde jinde.

Problém spočívá v každém z nás a můžeme ho nazvat třeba „finanční termostat“. Všichni v sobě máme finanční termostat, který určuje úroveň bohatství, se kterým jsme spokojení.

Na jakou úroveň je nastavený váš finanční termostat?

Například Richard Branson má svůj finanční termostat nastavený na miliardy dolarů. Představte si, že by byl „jen“ milionářem? Cítil by se pravděpodobně chudý, že? Někteří lidé mají svůj termostat nastavený na miliardy, někdo na miliony a někdo jiný na tisíce.

Průměrný Čech má nastavený velmi nízký finanční termostat. Problém spočívá v tom, že když je váš termostat nastaven na nízkou úroveň, pak způsob, jakým přemýšlíte a jak se chováte, vás nutně na této úrovni drží. I když máte k dispozici všechny dostupné informace, i když přesně víte, jaké kroky byste měli podniknout, aby se vaše situace zlepšila, jsou to věci jako strach a pochybnosti, které vás mohou držet zpátky.

Všichni jste určitě slyšeli o lidech, kteří vyhráli větší obnos peněz v loterii a přišli o ně, protože s nimi neuměli zacházet.

Vaše bohatství se obvykle zmenší na úroveň, na jakou je vaše myšlení nastaveno. Říká se, že kdybyste vzali všechny peníze na světě a rozdělili je rovným dílem mezi všechny lidi, časem by se opět vrátily do stejných kapes jako předtím. Jednoduše je těžké udržet, co nebylo získáno osobním rozvojem. To znamená, že většina lidí nikdy nedosáhne velkého bohatství, které si skutečně zaslouží, protože jejich finanční termostat, který byl v dětství naprogramován na nízkou úroveň, je drží zpátky.

Jednoduše jsme se nenarodili s vědomím, jak „vydělávat peníze“. Všichni nás programují – naši rodiče, naši učitelé, kultura i vrstevníci – obecně se jedná o nepříliš majetné lidi.

Přemýšlejte chvilku o tom, co vás tito lidé naučili o penězích

Slyšeli jste věci jako: „Peníze nerostou na stromech. Peníze jsou kořenem všeho zla. Bohatí lidé jsou chamtiví a sobečtí. Peníze vás šťastnými neučiní. Peníze nejsou důležité.“ Zní vám to povědomě?

Jaký vztah k penězům měli vaši rodiče, když jste byli mladí? Mnoho z oblastí našeho života utváří chování našich rodičů. Starali se o své finance odpovědně, nebo spíše naopak? Je zajímavé, kolik z nás se chová ke svým financím nakonec stejně jako naši rodiče.

Vaše zkušenosti s penězi z dětství ovlivňují to, jak jste dnes naprogramovaní

Když jste byli mladí, přinášely peníze do vaší rodiny spíše radost nebo hádky? Byli peníze někdy používány jako náhrada za lásku – prostředek úplatku? Většinu z nás chování našich rodičů podvědomě naprogramovalo a my v těchto vymezených hranicí zůstáváme až do dospělosti.

Co omezuje naši víru v bohatství nám bylo vštípeno, když jsme byli dětmi. V té době se možná vše zdálo velmi pravdivé, ale dnes už to není relevantní. Pokud byly vaše zkušenosti stejné jako moje, měli s vámi lidé ve vašem okolí jenom ty nejlepší úmysly. Chtěli abyste finančně uspěli.

Konečným výsledkem výchovy však je často řada nedůvěryhodných přesvědčení o penězích, bohatých lidech i bohatství.

Vaši rodiče bohužel nikdy nebyli vzdělávaní v tom, jak peníze skutečně fungují, mohli vám tak předávat pouze vlastní systémy víry, často založené spíše na nedostatku než na myšlenkách, které jsou nezbytné k tomu, abyste dosáhli bohatství.

Většina lidí ve své víře nikdy nezbohatne

Řada lidí si myslí, že jsou lidé a peníze v určité míře špatné. Stejně tak si myslí, že je bohatství mimo jejich dosah, případně si nezaslouží zbohatnout. Pak najdou způsoby, jak si ospravedlnit, proč nechtějí zbohatnout, nebo proč si to nezaslouží. Aby se však věci ve vašem životě změnily, musíte se nejdříve změnit vy!

Musíte najít negativní a omezující přesvědčení, která o bohatství máte, jež vám brání v dosažení vašeho skutečného potenciálu.

Jak se posunout vpřed? Budete muset udělat následující věci:

1. Rozvíjejte své povědomí o vaší aktuální situaci

Prvním krokem je vyhodnocení vaší aktuální pozice. Jak jste na tom finančně? Popřemýšlejte nad zvyky, které fungují – myšlenky, činy a chování – a chcete je zachovat a co je špatně – věci, které chcete změnit. Které z vašich přesvědčení jsou momentálně funkční? Jaké lekce o penězích vám byly předány před mnoha lety, ale nebyly aktualizovány pro vaše dnešní potřeby?

2. Zbavte se zvyků, které vás drží zpátky

Nyní, když už víte, které ze zvyků a přesvědčení o bohatství a bohatých lidech vás neposilují a brzdí, je čas se jich zbavit.

3. Rozvíjejte ty správné návyky

Pak byste se měli pokusit přijmout úspěšné systémy bohatých lidí. Vezměte si od lidí, kteří už dosáhli toho, co chcete vy, to pozitivní. Je to stejné jako když chcete zhubnout. Nestačí pouze přijmout systém jednání a chování někoho jiného, kdo zhubl, aby vaše váha zůstala dlouhodobě nízká. Musíte se jako ten člověk naučit také myslet.

Nejrychlejším způsobem, jak se stát úspěšný je přijmutí myšlenek a chování lidí, kteří už úspěšní jsou.

Co tito lidé dělají jinak?

Nejsou to jen kroky, které podnikají – je to jejich styl přemýšlení o bohatství i penězích.

4. Přijměte opatření

Posledním krokem je jednání podle nových pozitivních přesvědčení. Jakmile začnete myslet a chovat se správným způsobem, stanete se člověkem, kterým chcete být. Chcete-li zbohatnout, zbohatněte nejdříve ve své mysli (buďte tou osobou). Pak udělejte to, co dělají bohatí lidé a získáte odměnu.

#bohatstvi #osobnirozvoj #rust #financninezavislost #rozvoj #inspirace #motivace #penize #financninavyky #navyky

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky