Analytická společnost Global Market Insights odhaduje, že digitální bankovnictví dnes představuje celosvětově trh v hodnotě 8 bilionů dolarů, který by v následujících letech měl růst tempem 6 % ročně.
Pandemie koronaviru náhle svět uvrhla do situace, kdy se maloobchod i banky musely velmi rychle naučit, jak se ke svým zákazníkům a klientům dostat digitální cestou. Rapidně proto vzrostlo používání bezkontaktních plateb mezi spotřebiteli a cloudových služeb mezi finančními společnostmi.
Není proto divu, že inovativní fintech společnosti, které se v digitalizaci finančnictví angažují, loni zažily velmi dobrý rok. Akcie relativně neznámé a relativně mladé čínské fintech společnosti OneConnect Financial Technology ($OCFT), jež loni přidaly přes 103 %, jsou jedním ze zářných příkladů. Jejich cena však letos ztratila 25 % a dostává společnost do hledáčku investorů lovících zajímavé růstové disruptory. Pojďme se podívat, proč mít $OCFT ve watchlistu.
Trh s velkým potenciálem růstu
OneConnect je technologická fintech platforma, která finančním institucím (zejména v Číně) poskytuje svá modulární řešení. Produkty společnosti jejím klientům pomáhají s generováním příjmů, správou rizika, produktivitou prodejů, efektivitou byznys modelu, snižováním nákladů či vylepšováním zákaznických služeb. Toto spektrum vychází z hlavní vize firmy OneConnect, která se chce stát pro finanční instituce místem, kde budou moci získat vše potřebné najednou - i proto své produktové řadě říká "banka na klíč".
Digitální bankovnictví "na klíč" je dnes v jihovýchodní Asii rapidně rostoucí trh, který se kromě Číny těší velkému zájmu i v Singapuru, Malajsii nebo na Filipínách. Velmi zajímavý potenciál by mohlo mít také v Indii. OneConnect na tomto trhu nabízí vše od mobilního bankovnictví přes detailní analytiku klientů, cílený marketing, služeb spojených se založením nové společnosti či modulů pro efektivní správu prodejních týmů. Tyto produkty jsou zpravidla zaměřeny na budování příjmů, ale společnost nabízí i řešení, která se naopak zaměřují na efektivní snížení nákladů na provoz.
Obchodní strategie $OCFT funguje tak, že společnost pro začátek novým klientům nabídne levnější produkty, aby jim představila, jak její služby v praxi fungují. Následně se pak snaží využívat cross-selling k tomu, aby klientovi nabízela další vylepšení a produkty. Nabídku netvoří jen technologické aplikace, ale také byznysové služby. Firma je proto připravena pomoci svému klientovi (finanční instituci) ve všech fázích jeho životního cyklu: od vývoje produktu, přes prodej a marketing, risk management, provoz až po budování infrastruktury.
Což je popravdě zcela ideální nabídka v situaci, kdy například čínská vláda vehementně společnosti poskytující finanční služby nabádá, aby více investovaly do své IT infrastruktury za účelem zlepšení svých služeb.
Chce to další klienty
OneConnect dnes má dva hlavní klienty, na nichž její byznys z nadpoloviční většiny stojí. Tím prvním je čínská pojišťovna Ping An, bývalá mateřská společnosti $OCFT, která dnes stále vlastní minoritní podíl a v loňském roce jakožto klient stála za 50 % všech příjmů OneConnectu. Druhým významným klientem je čínská platforma zaměřená na služby v oblasti osobních financí Lufax, jež loni tvořila asi 10 % příjmů $OCFT. Velká závislost byznysu na pár velkých klientech není nikdy ideální a investoři něco takového příliš rádi nevidí. Proto bude velmi důležité sledovat, zda se společnosti podaří expandovat svůj byznys vůči dalším třetím stranám.
V loňském roce prodeje třetím stranám vzrostly o 20 %, zatímco od Ping An přitekly meziročně o 74 % vyšší příjmy a Lufaxu se podařilo prodat o 15 % víc než v roce 2019. Celkové příjmy $OCFT v roce 2020 vzrostly o 42 %. Největší růst poptávky zaznamenaly služby provozní podpory, které pomáhají zlepšovat efektivitu práce, risk management a customer experience (pocitovou zkušenost klientů), jejichž prodeje stouply o 82 % a tvořily téměř 1/3 příjmů společnosti. Asi 10 % příjmů pak tvořil nový segment cloudových služeb.
Vyhlížejte profitabilitu
Že mladý ambiciózní startup nedokáže dosáhnout zisku, dnes není považováno za nic katastrofálního nebo netypického. A OneConnect, jež byl založen v roce 2015 a na burze NYSE je teprve od 1. ledna 2020, v tomto není jiný a profitabilita se mu zatím vyhýbá. Ovšem hrubá marže nevypadá vůbec špatně a navíc neustále roste. Aktuálně dosahuje 37,5 %, avšak společnost zároveň poměrně intenzivně investuje do výzkumu a vývoje, takže celková marže byla loni -43 %. Stále však jde o citelné zlepšení oproti roku 2019, kdy ztráta dosáhla -75 %.
Digitální bankovnictví je trendem, který bychom určitě měli bedlivě sledovat a společnost OneConnect má dnes v tomto segmentu velmi slušnou startovní pozici. Její penetrace na čínském bankovním trhu je poměrně vysoká a další kroky, které investoři chtějí vidět, jsou tak poměrně jasné - expandovat dále do dalších zemí jihovýchodní Asie, rozšířit seznam svých klientů o řadu dalších jmen.
Hlavními červenými vlajkami je dnes samozřejmě fakt, že tento byznys nevydělává a také to, že je poměrně dost závislý na jednom velkém klientovi. Což jsou nepochybně dostatečně relevantní důvody na to, proč se někteří konzervativnější investoři zřejmě $OCFT raději (prozatím) vyhnou a vyberou si raději jiné růstové akcie. Zároveň bych ale doporučil neztratit tuto společnost zcela z dohledu, protože těch potenciálních pozitiv není rozhodně málo.
#investovani #fintech #cina #technologie #digitalnibankovnictvi #oneconnect #jihovychodniasie #bankovnictvi #disruptor #startup #profitabilita