5 minut čtení

Jak se zajistit proti propadu akciového trhu? Zvažte nákup těchto 3 Buffettových akcií

Existují společnosti, jejichž akcie prudce reagují na vnější ekonomické podmínky a pak můžete na trhu nalézt společnosti, jejichž vývoj je poměrně stabilní, bez ohledu na probíhající změny. Tak jako následující 3 Buffettovy akcie.

Uvažujete-li nyní o nákupu defenzivnějších akcií, které by vás ochránily před případným propadem amerického akciového trhu, určitě se vyplatí podívat na některé tituly z investičního portfolia #Berkshire Hathaway. #Buffett je dlouhodobě známý jako investor, který do svého portfolia vybírá stabilní společnosti s konkurenční výhodou, které charakterizují kvalitní fundamenty. Výhodou pak je, že se často jedná o podniky, které nabízejí produkty nebo služby, po kterých bude poptávka za jakékoliv hospodářské situace.

Proto se vyplatí volit tyto akcie jako součást portfolia, pro případ, že začínáte být ohledně budoucnosti amerického akciového trhu skeptičtí. Ačkoliv následující tři akcie necharakterizuje výrazný růst, jako například technologické tituly, nemusíte se u nich na druhé straně ani obávat výrazných propadů. Proto může právě nákup těchto 3 společností z portfolia Warrena Buffetta udržet vaše investice nad vodou, kdyby snad mělo dojít k nějaké výrazné korekci na americkém akciovém trhu.  

1. Procter & Gamble ($PG)

Většina z vás bude pravděpodobně Procter & Gamble znát a pokud ne, pak určitě budete obeznámeni s jednotlivými značkami této společnosti, mezi které patří: plenky Pampers, prací prášky Tide nebo holící strojky Gillette. Společnost prostřednictvím svých značek nabízí na pultech supermarketů desítky produktů, které jsou spotřebiteli kupovány za téměř jakékoliv situace.

Produktové portfolio Procter & Gamble pak společnosti přináší přesně to, co má Buffett rád: konzistentní peněžní toky a stabilní dividenda. Současný dividendový výnos ve výši 2,5 % není nic z čeho by musel investor skákat do vzduchu, společnost nicméně vyplácí dividendu nepřetržitě už 130! let a posledních 64 let ji každoročně navyšuje – jedná se o dividendového krále.

Další výhodou, kterou oceníte v době případných turbulencí na trhu pak je, že společnost dominuje odvětví spotřebního zboží a jako taková si může dovolit utratit mnohem více peněz na marketing než konkurenční společnosti Colgate-Palmovile nebo Unilever. Navzdory loňské pandemii se tak Procter & Gamble podařilo dosáhnout téměř 10 % růstu zisků, čímž společnost jenom navázala na 8,5% růst z předcházejícího roku.

Vývoj ceny akcií Procter & Gamble za posledních 9 měsíců. | Zdroj: finviz.com

2. Verizon ($VZ)

Telekomunikační gigant Verizon je další z klíčových součástí investičního portfolia Berkshire Hathaway, která aktuálně představuje více než 8 miliard dolarů z téměř 300 miliard dolarů, jež má společnost vedená Buffettem zainvestované v akciích.

Podobně jako výše zmíněný Procter & Gamble je i Verizon dojnou krávou – mašinou generujícím hotovost – téměř za jakýchkoliv tržních podmínek. Pokud se lidem sníží příjem, je jasné, že odloží nákup nového vozu nebo dovolené, mobilní telefony však jen tak odložit nemohou. Jedinou otázkou tak je, která společnost jim bude poskytovat telekomunikační služby. Právě #Verizon má velmi věrnou zákaznickou základnu. V posledním čtvrtletí ukončilo smlouvy o poskytování služeb pouze 0,76 % zákazníků, zatímco 1 % nových přibylo.

Je pravdou, že Verizon za sebou nemá více než stoletou historii vyplácení dividend a pravidelně je zvyšuje „pouze“ posledních 15 let. Aktuální dividendový výnos Verizonu na druhé straně činí zajímavých 4,4 %. Přestože se pak Verizonu nedaří v posledních letech pravidelně zvyšovat svůj zisk, čistá zisková marže stále činí téměř 14 % a společnost se kromě toho obchoduje za velmi podprůměrný násobek ziskovosti.

Vývoj ceny akcií Verizon za posledních 9 měsíců. | Zdroj: finviz.com

3. Sirius XM ($SIRI)

Technologické akcie nejsou běžnou investicí Věštce z Omahy (přestože největší pozicí v portfoliu Berkshire Hathaway je #Apple), nejenom proto, že údajně nerozumí jejich podnikání, ale také kvůli přesvědčení, že mohou konkurenti poměrně snadno replikovat klíčovou technologickou výhodu.

To však neplatí pro Sirius XM. Společnost spoléhá na technologii, která přenáší digitální zvuk ze satelitů na zemský povrch a tvoří tak v USA v podstatě monopol. Výraznou konkurenční výhodou, kterou však nelze okopírovat, je šíře a kvalita obsahu. Sirius XM může nabídnout svým posluchačům americké hvězdy rádiové zábavy, jako jsou Howard Stern, Kevin Hart a Andy Cohen, sportovní programy a obrovskou škálu hudebních stanic řazených dle hudebních žánrů, což je nabídka, které nemůže konkurovat žádný jiný poskytovatel rádia.

Skutečným lákadlem pro investory jsou opět spolehlivé peněžní toky. Jejich zdroj pochází z plateb pravidelného měsíčního předplatného, které se daří společnosti navyšovat s výjimkou loňského druhého kvartálu velmi konzistentně už od roku 2008. Dividendový výnos ve výši 0,9 % asi není důvodem, který by vás měl vést k investici do těchto akcií, pokud je však vaším primárním cílem bezpečnost a stabilita, pak právě Sirius XM tuto charakteristiku splňuje.

Vývoj ceny akcií Sirius XM za posledních 9 měsíců. | Zdroj: finviz.com

#akcie #americkeakcie #defenzivniakcie #buffettovyakcie #warrenbuffett #investovani #investice #akciovytrh

Hodnocení: +31
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ano, fundamentálně jde o kvalitní defenzivní tituly. Trochu si lámu hlavu nad SIRI. Dle grafu jde cena do strany, divi je podprůměrných 0,9% p. a. Co zajímavého může SIRI investorům nabídnout - tedy kromě jen velmi malé šance na náhlý propad?

    +1
    • Díky za komentář... není to právě ta defenzivnost, co jste popsal? Společnost má na trhu v podstatě monopol a daří se jí poměrně stabilně navyšovat tržby. Ano, nepřinese vám závratné zhodnocení, ale tu ochranou funkci, může dle mého plnit dobře.

      0
    • @PatrikKudlacek Ano, je. Ale tady je ta defenzivnost taková, že zhodnocení se dostane na úroveň lepšího spořícího účtu. Od akcií bych čekal více (i těch defenzivních).

      +1