Časování trhů je hojně využívaná investiční strategie, kdy se investor – spekulant – snaží o předpověď budoucích pohybů cen konkrétního investičního aktiva. Zastánci této strategie se pokoušejí nakupovat aktiva – akcie, komodity, dluhopisy – při nízké ceně a zároveň prodávat vysoko, přičemž se takto snaží „porazit“ trh. Vývoj jakéhokoliv trhu se zdá být zpětným pohledem poměrně zjevný, všechny pohyby lze jasně zdůvodnit. Pokud se však podíváte dopředu, budoucí vývoj je mnohem nejistější.
Nyní je toto téma poměrně aktuální… Pokud je například akciový trh v dlouhodobém růstu a dosahuje nových maxim, mohou spekulanti věřit, že hrozí bezprostředně pokles trhu a vystoupí z obchodů s úmyslem vyhnout se propadu cen. Dojde-li k poklesu, dalším krokem by bylo předpovědět, kdy se trh opět odrazí vzhůru, a pokus o otevření obchodů dříve, než se tak skutečně stane. Na papíře se zdá tato strategie jako vůbec nejziskovější. Je tomu tak i v praxi?
Spekulanti ve svých snahách o předpovězení budoucích cenových pohybů využívají nejrůznějších nástrojů technické analýzy nebo studium minulé výkonnosti – cenové trendy, objem obchodování. K časování trhů však spekulanti využívají i nástrojů fundamentální analýzy s falešným pocitem jistoty, že jim studování hospodářských výsledků může dát přesnou představu o tom, jak se bude cena akcií jednotlivých společností v budoucnu pohybovat.
Časování trhů vs. dlouhodobý investiční přístup
I když spekulanti čas od času mohou správně odhadnout cenové pohyby – což je jenom utvrzuje o relevantnosti jejich strategie – bez „křišťálové koule“ je téměř nemožné dosahovat díky předpovídání cenových pohybů konzistentně ziskovosti. Proč se akcie Apple po oznámení posledních rekordních hospodářských výsledků propadly a od té doby se pohybují víceméně stranou?
Pokud pak načasování obchodu nevyjde, často přináší pro spekulantův rozpočet fatální následku. Pokud budeme vycházet z příkladu uvedeného výše – může investor vystoupit z růstového trendu příliš brzy, případně se významný pokles nemusí vůbec objevit celá léta. Takhle neblaze dopadly všichni spekulanti, kteří po roce 2009 očekávali další výrazný pokles trhu – následovalo však desetiletí výrazného růstu. Nenechte se pak vystrašit současnými náladami na trzích, ačkoliv se nyní může zdát, že je propad amerického akciového trhu nevyhnutelný, situace z minulosti se může opět opakovat. Pokud dnes nebudete investovat, můžete se „okrást“ o výrazný růst.
Report investiční společnosti BlackRock ukazuje, jak by se lišilo zhodnocení vaší investice 100 000 dolarů do indexu S&P 500 mezi lety 2000 a 2019, kdybyste se snažili časovat trh a podařilo se vám „nebýt“ z různých důvodů zainvestovaných pouze během pár nejvýkonnějších dnů indexu S&P 500:

Z výše uvedeného grafu je zjevné, že je mnohem rozumnější zůstat na trhu dlouhodobě zainvestovaný než pokusy o časování trhů riskovat, že vaše investice zmeškají jenom pár nejziskovějších ze stovek obchodní dnů amerického trhu. Přestože bude hodnota vaší dlouhodobé investice v průběhu času fluktuovat, čas na trhu je rozhodující. Dostatečně dlouhý časový horizont dá vám i vašim investicím dostatek prostoru pro případné zotavení i z výrazných propadů. A jak je vidět, je tato strategie nesmírně efektivní.
Při pokusech o načasování trhu musí investoři neustále sledovat pohyby trhu ve snaze dosáhnout optimálních investičních výsledků. Kromě časové náročnosti však také aktivní obchodní strategie znamená vyšší náklady na obchodování a potenciálně vyšší daňové zatížení vašich investičních zisků. To jsou další důvody, proč se většině investorů vyplatí raději investovat dlouhodobě a pasivně.
Když vás ovládnou emoce
Kromě toho, že nedokážeme přesně načasovat trh, existují i další důvody, proč investoři mohou přijít o ty nejlepší dny akciového trhu, případně se jim nepodaří realizovat v praxi strategii „kup nízko a vysoko prodej“. V průběhu roku se akciový trh pohybuje nahoru a dolů. Je běžné, že se investoři setkají s 3 až 5% poklesy hodnoty portfolia v rámci týdne, k čemuž dochází několikrát ročně. Nikdy však dopředu netušíme, jak může být podobný propad hluboký…
Díky aplikaci pravidla – nakup nízko – mohou investoři v dobách těchto poklesů realizovat svůj obchod. Trh však může i nadále klesat a takový investor začne podléhat úzkosti, jak hodnota jeho portfolia dále klesá, a rozhodne se vystoupit z obchodu. Výsledkem je, že investor dělá přesný opak toho, co chtěl – nakupuje sice relativně nízko, ale prodává ještě níž. Jakmile spekulant vystoupí z trhu, často čeká, dokud se trend na trhu neobrátí. Ve chvíli, kdy si je jistý, že už trh opět začal růst však nastupuje do trhu pozdě – opět dělá pravý opak toho co chtěl – nakupuje vysoko.
Ovládněte pokušení o časování trhů
Každý investor chce od svého portfolia tu nejlepší návratnost, a tak někteří lidé podléhají pokušení o načasování trhů, aby dosáhli svých cílů rychleji (věřte mi, vím, o čem mluvím ?). Překonání vzestupů a pádů trhu však může být velmi psychicky náročné zvlášť ve velmi volatilních dobách. Existují však způsoby, jak překonat emoce:
- Investujte pravidelně: Děsí vás, že byste nyní měli vložit při současných cenách akcií na trh vyšší jednorázovou částku? Rozdělte ji na 10 menších a investujte tyto menší investice v průběhu následujících 10 měsíců. Pokud se obáváte nadcházejícího propadu trhu, zprůměrujete nákupní náklady – dnes za vysoké ceny nakoupíte akcií méně, v budoucnu při nižší ceně více. Pravidelná měsíční investice se pak jeví jako jedna z vůbec nejefektivnějších a nejbezpečnějších cest, jak můžete investovat.
- Nezapomínejte na diverzifikaci: I když jsem v nedávné době přemýšlel nad pravidelným nákupem akcií Apple, nakonec jsem se rozhodl setrvat u pravidelných nákupů indexových fondů. Byť může vypadat konkrétní společnost sebelépe, nikdy nevíte, co budoucnost přinese. Pokud však budete nakupovat pravidelně některý z indexových fondů kopírující americký akciový trh, vaše investice bude automaticky diverzifikovaná a vy se téměř jistě můžete spolehnout, že vám na dostatečně dlouhém investičním horizontu budou přinášet vaše investice zhodnocení kolem 8-10 % ročně. Což se nemusí zdát jako mnoho, ale 10% roční růst zdvojnásobí vaše investované prostředky díky vlivu složeného úročení už za 7 let.
#akcie #jakinvestovat #investovani #investicnistrategie #casovanitrhu #strategie #psychologieobchodovani #dlouhodobeinvesetovani #pravidelneinvestovani