Aktuální situace není příliš shovívavá pro příjmové investory. Dividendy vyplácené společnostmi v indexu S&P 500 jsou na historickém minimu. Dluhopisy nabízejí také minimální úrokové sazby. O spořících produktech škoda mluvit. Aby váš pasivní příjem z investic překonal alespoň inflaci, je třeba se porozhlédnout na akciovém trhu. Jakým směrem by se ale měl konzervativní investor dívat?
V tomto článku si projdeme hned 4 ETF – burzovně obchodovatelné fondy, které jsou ideální pro investory, kteří hledají atraktivní dividendový výnos při podstoupení pouze nízkého rizika. ETF vám poskytnou okamžitou diverzifikaci, které byste těžko dosahovali výběrem jednotlivých akcií. Výhodou těchto ETF navíc je, že mají jedny z nejnižších poplatků.
1. Vanguard Real Estate ETF ($VNQ)
Tento burzovně obchodovatelný fond nabízí možnost, jak investovat na americkém realitním trhu, aniž byste museli kupovat jakékoliv fyzické nemovitosti. Fond investuje povětšinou do realitních investičních trustů (REITs), které vlastní a provozují komerční nemovitosti generující příjem.
Investice prostřednictvím REITs je poměrně oblíbeným způsobem zhodnocování peněz, který si vybírají investoři hledající pasivní příjem. Tyto investiční trusty mají ze zákona povinnost vyplácet alespoň 90 % svých zdanitelných příjmů v podobě dividendy. Prostřednictvím Vanguard Real Estate ETF pak můžete investovat do celého koše takových REITs. Kromě toho fond zahrnuje ještě akcie několika realitních developerů a společností zabývajících se správou nemovitostí.
Fond spravující aktuálně 32,62 miliardy dolarů aktiv investorů je největším nemovitostním ETF v USA. Jeho nákladovost pak je pouze 0,12 %, což je 4x méně, než je průměr konkurenčních nemovitostních ETF. Aktuální dividendový výnos činí 3,66 %, což je více než dvojnásobek dividendového výnosu indexu S&P 500.
2. Vanguard High Dividend Yield ETF ($VYM)
Nejoblíbenější americké dividendové ETF sleduje index 410 dividendových společností. Jeho největší podíly představují Johnson & Johnson, JP Morgan Chase, Procter & Gamble, Bank of America a #Intel. Ačkoliv fond aktivně nevybírá akcie, oproti širokému trhu má tendenci být méně volatilní. Důvod je zjevný – akcie vyplácející dividendu mají tendenci být stabilnější než akcie bez dividendy.
Aktuální dividendový výnos Vanguard High Dividend Yield ETF je 3,05 %, přičemž fond aktuálně spravuje majetek o hodnotě 33,81 miliard dolarů. Nákladovost fondu pak činí pouze 0,06 %, což je opět výrazně méně oproti 0,41 % - průměru srovnatelných fondů.
3. Vanguard Dividend Appreciation ETF ($VIG)
Další zmiňované příjmové ETF je tvořeno opět akciemi vyplácející dividendu. Obchodované tituly však musí splňovat také podmínku dlouhodobého zvyšování dividendu. Vanguard Dividend Appreciation ETF kopíruje svým složením index Nasdaq U.S. Dividend Achievers Select, který obsahuje 212 akcií, které zvyšují svou dividendu alespoň 10 po sobě jdoucích let.
Největšími pozicemi fondu, který spravuje 54,34 miliardy dolarů aktiv, jsou #Microsoft, #Walmart, Johnson & Johnson, Procter & Gamble a UnitedHealth Group. Ačkoliv to momentálně neplatí – dividendový výnos fondu je po nedávném růstu jeho ceny pouze 1,63 %, akcie s dlouhou historií zvyšování dividend jsou atraktivní součástí důchodového portfolia, neboť jsou obvykle schopné zvyšovat svou dividendu alespoň tempem inflace.
4. Vanguard Value ETF ($VTV)
Posledním fondem, který je vhodný zvážit, pokud hledáte nízkorizikovou investici s výrazným potenciálem generování pasivního příjmu, je Vanguard Value ETF, který svým složením kopíruje index CRSP U.S. Large Cap Value.
V indexu tak jsou zahrnuté hodnotové akcie, které se nacházejí v horních 15 % amerických společností dle tržní kapitalizace. Pro zařazení akcií do indexu jsou využívané různé hodnotové metriky, jako jsou poměr ceny akcie vůči účetní hodnotě (P/B ratio), poměr zisku společnosti vůči ceně akcií (P/E ratio) a další notoricky známá měřítka, která by měla vyfiltrovat pouze akcie, které se jeví jako podhodnocené.
Hodnotové akcie se těší oblibě příjmových investorů, protože je obvykle charakterizují mnohem stabilnější tržby i zisky a většina z nich vyplácí dividendy. Vanguard Value ETF se skládá z celkem 328 společností, přičemž největší podíly představují Johnson & Johnson, #Berkshire Hathaway, JP Morgan Chase, Procter & Gamble and United Health Group. Aktuální dividendový výnos fondu spravujícího téměř 67 miliard aktiv činí 2,44 %. Nákladovost fondu pak je zanedbatelných 0,04 %.
Slovo závěrem
Ani jeden ze zmíněných fondů nenabízí výrazný růstový potenciál, vzhledem k jejich složení – povětšinou stabilní a pomalu rostoucí společnosti, však fondy nabízejí poměrně jistou ochranu před ztrátou hodnoty kapitálu. Jako lepší alternativa ke spořícímu účtu či dluhopisům tak mohou posloužit velmi dobře.
Samozřejmě není nutné investovat do všech 4 fondů naráz, jak bylo vidět z výčtů největších pozic jednotlivých fondů, s výjimkou prvního realitního ETF se jejich složení výrazně překrývá. Všechny 4 fondy zaznamenaly za posledních 12 měsíců velmi nadprůměrnou výkonnost. Ta ale kopíruje značný růst amerického akciového trhu, za stejné období, neboť 23. března loňského roku dosáhl americký trh svého dna během propadu způsobeného pandemií koronaviru. I proto u některých fondů výkonnost za 5 let v porovnání s roční výkonností pokulhává. Posledních 12 měsíců však bylo zcela výjimečných a pravděpodobně se už nebudou opakovat.
Zmíněná ETF lze nakupovat na platformě e-Broker od Fio banky, což je broker, kterého používám pro své obchody i já právě kvůli možnosti nákupu amerických ETF. Ohledně nabídky dalších brokerů bohužel nemůžu sloužit. V komentářích pod jiným článkem se však už objevilo i doporučení na Robomarkets. U ostatních brokerů budete muset pravděpodobně hledat nějaké „eurové“ alternativy, nebo obchodovat prostřednictvím CFD, což není extra výhodné.
#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #akciovytrh #etf #pasivniinvestovani #dividenda #dividedy #dividendoveakcie #bezpecneinvestice #konzervativniinvestice #burzovneobchodovatelnefondy #vanguard #prijmoveakcie #pasivniprijem
A máte někdo zkušenosti s Robomarkets a nákupy ETF ? Zřejmě Robomarkets nenabídne takový rozsah Etf jako Fio, ale poplatkově bude zřejmě o něco níže.
Co rikate na $SCHD schwab us dividend, ? zajimava alternativa k vanguardu s trochu jinym slozenim a celkem i rustem.
určitě taky stojí za zvážení, pokud třeba nemáte možnosti investovat tady do fondů do Vanguardu ale do zmiňovaného fondu, tak proč ne... nabízí taky divi kolem 3 % a principy výběru akcií do fondu jsou taky dost podobné ?
@PatrikKudlacek beru spis jako diverzifikaci nedavad vse po jednoho poskytovatele, vanguard mam v hledacku healtcare, pak mam klasicky spy a qqq(nasdaq100)a schwab jsem volil ciste z duvodu slozeni nejsilnejsich akcii ktere jsou celkem odlisne od vanguardu jinak zpetne premyslim o vanguard total stock market misto spy, je toho hodne zajimaveho clovek se nesmi poblaznit.
jj to je určitě rozumný přístup. Je toho mnoho, ale určitě víte, že se řada fondů svým složením překrývá, takže chce taky sledovat, z čeho se konkrétní fond skláda, abyste vlastně neinvestoval do stejných aktiv, ale to koukám asi řešíte viz SPY x Vanguard Total Stock Index..
@PatrikKudlacek presne Spy jsem mel uz zainvestovany kdyz jsem prostudovaval vanguard takze to tak asi uz necham, nicmene se mi libi ze obsahuje i spousty mensich firem oproti klasickemu spy.
2-3% vynos vazany v us. dollaru? to je investičně nesmysl
Díky za názor :-)
Kolik si, prosím, Fio řekne za nákup? Díky...
stejne jako kdyz kupujete USA akcie, ETF se chova "stejne"
@tomasZeman Jasně, a kolik to je?
7,95 USD paušální poplatek
@pekneweby Děkuju...takže spíš větší nákupy, je to hodně.
@reznicekjan1 Ano, na Fio se ETF vyplatí kupovat spíš od větších objemů v řádu desetitisíců.
jak píšou pánové, od 100 akcií to je 9,95 dolarů. Já jednak doufám, že s tím časem Fio něco udělá... a pak bohužel není v Evropě téměř jiná dostupná možnost nákupu fyzických amerických ETF..takže prostě při investici 20 000 Kč to procento musím oželit...
@PatrikKudlacek Tieto poplatky má FIO čo pamätám. Ale zase na druhej strane, to berem ako "poistku" proti tomu aby som robil zbrklé nákupy a predaje. A keď sa už pre nejakú zahraničnú akciu rozhodnem, tak viem, že ju budem pár rokov držať a v tom časovom horizonte a objeme, sa tie cca 4 pivá v reštaurácii, pri nákupe a potom ďalšie pri predaji dajú akceptovať.
@romanPrachar mám to podobně :-D ...takže souhlasím :-)
díky za tipy, na nákladovost je super, a fio je asi je jedno z mála řešení, pokud vím lynx ani patrie to neumí
Neumí... jak jsem psal výše, jinak bych asi fio využíval pouze k nákupu českých akcií, ale tohle byl další důvod, proč dnes využívám fio i k dlouhodobým nákupům amerických akcií a ETF...