Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.
-----------
Článek původně vyšel na mém blogu, kde se můžete i přihlásit k odběru.
Co je to vlastně Cash-Flow (peněžní toky) a proč by měl každý investor na něm pracovat? Cash-Flow je rozdíl mezi výdaji a příjmy za určité období. Obvykle se pro personální účely používá měsíční interval, protože je běžné dostávat výplatu měsíčně. Abyste si spočítali své Cash Flow, musíte spočítat všechny zdroje příjmů a od nich odečíst výdaje. Je dobré tuto metriku provádět pravidelně, abychom věděli, jak si na tom stojíme. K tomu vám může pomoci téměř jakákoliv banka, která má jednoduché statistiky, můžete vyzkoušet aplikaci spendee nebo dokonce stačí starý dobrý excel.
Když si uděláme tuto statistiku, možná zjistíme, že máme negativní Cash-Flow. To znamená, že v daném období máme vyšší výdaje, nežli příjmy. V takovém případě je jasné, že takový stav není udržitelný a je zapotřebí s tím něco dělat. I v případě že si vedete dobře, stojí za to uvažovat o zlepšení. Protože, každé zvýšení cash-flow vám umožní volné prostředky investovat. Proto se podívejme na 5 způsobů, jak se dá cash-flow zvýšit.
1. Snížit náklady
První z možností je snížit náklady. Pokud si například odpustíte zbytečnosti jako nový mobil, když ten starý ještě funguje, nebo třeba kafe ze starbucksu, o tyto peníze se vám zvýší cash-flow. Dobrý pohled, který vám může pomoci rozhodnout se jestli vám nákup za danou cenu stojí za to, je přepočítání na čas. Například si chcete pořídit nový mobil, ten stojí 10 000 Kč, je dobré si tuto cenu přepočítat na čas, který musíte pracovat, abyste si jej mohli koupit. Jste opravdu ochotni vyměnit půl měsíce svého času za tento mobil? Pokud bychom to chtěli vzít do extrému, tak tento nákup například můžete přepočítat na čas o jak dlouho budete muset odložit odchod do důchodu. Pokud investici 10k Kč vložíte na investici s 10 % úrokem na 30 let, na konci budete mít necelých 200k Kč. Pokud by vám stačila měsíční renta 16k Kč, pak by pro vás nákup tohoto mobilu znamenal odchod do důchodu o rok později. Proto v jistém úhlu pohledu stojíte před rozhodnutím, jestli jste ochotni obětovat rok svého života kvůli mobilu.
2. Zvýšení platu
Jak jednoduše to zní. Jasný způsob, který by měl napadnout každého, je získat vyšší výplatu. Lehko se to řekne, ale hůře se to dělá. Pokud jste zaměstnaní, mohlo by vás napadnout, že si můžete říct o přidání, ale ve skutečnosti to udělá pouze málokdo. Zkuste se sami sebe otázat: Vím, jaká je situace v mém oboru a jaké jsou průměrné platy? Je dobré být připraven a udělat si průzkum. Klidně si můžete zajít na pár pohovorů a zjistit si, kolik by vám dala konkurence. Když přijdete s argumenty, proč byste měli dostat přidáno, pak máte vyšší šanci, že se to povede.
Ale i když přidáno nedostanete, pořád máte další možnosti. Zeptejte se svého šéfa, jakého cíle musíte dosáhnout, aby vám přidal. Druhá možnost je změnit zaměstnavatele. Dle statistik je to nejrychlejší metoda pro zvýšení mzdy.
Ale pozor, při vylepšení platových podmínek nesmíte zvýšit i své výdaje. Spousta lidí, když dostane přidáno, zaplatí předplatné netflixu, fitka, nebo se přestěhuje do většího bytu. Pokud to uděláte i vy, přidání vám nepomůže zvýšit cash-flow. Nikdo vám samozřejmě nebrání, abyste si zlepšili životní úroveň, ale pokud máte za cíl zlepšení cash-flow, musíte mít na paměti, že je třeba své výdaje krotit.
3. Diverzifikovat příjem
Nesoustřeďte se pouze na jeden zdroj příjmu. Stejně jak je zapotřebí diverzifikovat rizika v investování do různých aktiv, tak je zapotřebí diverzifikovat i zdroje příjmů. Možností je spoustu. Založte si malý byznys, třeba eshop, pište články pro informační weby, youtube videa, najděte si vedlejší brigádu na UpWork, investujte do dividendových akcií nebo vložte peníze na spoření u BlockFi. Ideálně si najděte něco co vás baví a nebude vám vadit strávit trochu času navíc za menší peníze, než jste zvyklí.
4. Splatit dluhy, odložit nákup
Pokud máte nějaké spotřebitelské dluhy s vyšším úrokem. Jste na špatné straně půjčování. Dluh z vás vysává finance, které jste utratili, i když jste na danou věc neměli našetřeno. Teď platíte úrok navíc a vytváříte někomu jinému jeho pasivní cash-flow. Jakýkoliv dluh s vyšším úrokem než 4 %, by měl být co nejdříve splacen.
U každého nákupu můžete uvažovat, jestli danou věc potřebujete hned, nebo se dá nákup odložit. Řekněme, pokud nemáte našetřeno a přesto si koupíte kávovar na úvěr, budete splácet úvěr i s úroky a o to se vám sníží cash-flow. Pokud odložíte nákup o délku úvěru a místo toho si budete danou částku odkládat a poté až koupíte, nebudete platit úroky navíc. Pokud se navíc rozhodnete odložit nákup například ještě o rok, můžete danou částku investovat nebo spořit a získat například 9 % úrok u BlockFi.
5. Využít slevy, cash-back
Můžete využívat různé slevy, například existuje portál plná peněženka, který vám vrátí různé slevy z nákupu u vybraných obchodníků. U těchto systémů si ale dejte pozor, abyste nekupovali ještě za dráž, než se dá sehnat jinde. Také můžete využít 2 % nebo 3 % cash-back kartu od cryptocom. Nákup s touto kartou není omezen na pár vyvolených obchodů. A 2 % na každý nákup je poměrně dost.
Shrnutí cash-flow
Ne všechny tipy musíte využít, ale i jeden z popsaných vám může pomoci zlepšit cash-flow. Všechny mají jedno společné, vyžadují, aby člověk na sobě zapracoval. Buď musí pracovat víc, uskromnit se nebo vyžaduje, aby byl člověk disciplinovaný. Ale odměnou může být vyšší poměr investováných prostředků. Čím více budete investovat, tím dříve budete moci dosáhnout svého cíle. Ať už je to dřívější důchod, pasivní příjem, finanční nezávislost nebo vysněný nákup.
---------
Služby, které používám
Na mém blogu také můžete zjistit jaké finanční služby využívám. Například jakou službu používám pro nákup bitcoinu, jakou na utrácení bitcoinu přes visa kartu nebo na spoření s až 8%. Jakou službu používám pro nákup amerických ETF. A z jaké služby jsem nadšený pro vzdělávání a čtení knih.
O mně
Jsem softwarový inženýr, #investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.
#cashflow #investovani #cashflow #peněžnítoky #tipy #spoření #výplata #dluhy #příjem #výdaje
Si občas říkám, že mě spoustu lidí musí považovat za blázna, když se náhodou zmíním, že mám prognózu svojí cashflow na 2 roky dopředu a měsíčně aktualizuju a vyhodnocuju, k tomu všechny výdaje eviduju v appce pro větší detail. A je to vlastně fér, protože já považuju za blázny je, že to nedělají ?
Třeba naplánovat větší nákupy (př. nová kuchyňská linka nebo třeba dovolená..) s cílem nesáhnout do bezpečnostních úspor, nevynechávat pravidelné investice a zachovat rostoucí trend obou, mi přijde zcela klíčový. A čím víc to člověk chce řídit, tím líp to musí měřit ??♂️
@bobbleHead takový plán je super , to člověku ušetří hodně starosti do budoucna ? ale jak řešíte neočekávané větsi výdaje ? Když je třeba více peněz za opravu auta ,něco přestane fungovat v domácnosti , atd.
@mira38 řeším jednoduše, podvádím ? ne, ale v tomhle to mám trochu jednodušší, protože moje i manželky auta mám pod firmou a tam mi taky zůstávají všechny náklady. V rámci měsíčních plánovaných výdajů, to nemám úplně na krev, takže i v tom jsou vytvořeny rezervy, které zpravidla i v rámci měsíce takové běžné věci co se mohou stát, jako je třeba rozbitá pračka nebo podobně, pokryjí. Když nenastanou, jde více do úspor a když nastanou a rezerva je nepokryje, tak se samozřejmě může stát, že cashflow bude v daném měsíci záporná, ostatně stejně jako tomu je při těch zmíněných větších nákupech typu nová kuchyň či podobně. Proto i ten forecast min.měsíčně aktualizuji a dle toho třeba některé neurgentní nákupy v čase posouvám. Obecně cíluji na to, držet cash na rok běžných výdajů a ani větší nákupy mě nesmějí dostat pod 9 měsíců, protože vím, že je tam spousta nákladů, které by se daly v případě nouze ořezat - nouzí myslím třeba dlouhodobé výpadky příjmů nebo to, že bych jednoho dne při mém častém cestování nedojel domů a zůstala po mě žena a děti. V takovém případě bych nechtěl, aby musela rodina řešit nedej bože ještě existenční problémy než se vyřeší věci okolo dědictví apod., to už jsem ale zajel do hodně katastrofických scénářů, u kterých bych ocenil, kdyby nenastaly ?
@bobbleHead to je super , takový způsob se mi vždycky líbil , a taky uz začínám připravovat , zatím méně než na rok , ale plán na rok je super nápad ? v tom vám držím palce . sice se musí více plánovat , ale za ten klidný spánek to určitě stojí ?? . tak ať se dále daří A na cestách opatrně ??
Mít diverzifikovaný příjem z několika zdrojů je to nejlepší, co člověk může vybudovat. Dává to neskutečnou svobodu a nebojíte se pak tolik výpadku. Pokud máte pouze příjem z 1 zaměstnání a nic jiného si nebudujete, zamyslete se nad tím. Sám mám cca 5 zdrojů a jsem naprosto v pohodě.
Taky na tom pracuji. Kromě hlavního zdroje přijmu, mám ještě 3 menší, různě pasivní i aktivní. I malé částky jako 1000 korun měsíčně může být zajímavý, když takových zdrojů je více.
@maroun2 Přesně tak, každá koruna se počítá. Nejlepší je, když ty malé zdroje se dokáží dohromady alespoň dostat na hranici měsíčních nákladů / či drobného uskrovnění. Pak když náhodou vypadne hlavní příjem, máte větší klid.
@Karkoska a nějaký tip na takové prijmy ? ;)
@mira38 https://berlicka.cz/jak-vydelat-na-internetu/
No tipy byly i v článku: "Založte si malý byznys, třeba eshop, pište články pro informační weby, youtube videa, najděte si vedlejší brigádu na UpWork, investujte do dividendových akcií nebo vložte peníze na spoření u BlockFi. Ideálně si najděte něco co vás baví a nebude vám vadit strávit trochu času navíc za menší peníze, než jste zvyklí."