23.03.2021 2 minuty čtení

Výhľad cien benzínu a nafty 22.03. - 28.03.2021

V tejto pravidelnej týždennej rubrike budeme zverejňovať model cien vývoja benzínu a nafty na najbližšie obdobie. Ceny pohonných hmôt sa dajú odhadnúť na základe cien ropy na trhoch, ktoré sa do cien PHM premietajú o niekoľko týždňov neskôr.

Obmedzenie produkcie krajín OPEC by malo aj naďalej podporovať rast cien ropy

Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa najvýraznejší pokles od októbra, keďže ceny čierneho zlata poklesli o 6,4 percenta. Za týmto prudkým poklesom stáli primárne obavy týkajúce sa oživenia dopytu po rope, nakoľko niektoré európske krajiny museli zavádzať prísnejšie blokovacie opatrenia vďaka pokračujúcemu sa šíreniu koronavírusu, čo môže viesť k pomalšiemu oživeniu dopytu po rope. Taktiež aj prerušenie využívania vakcíny od spoločnosti AstraZeneca v Nemecku, Taliansku a Francúzsku vytváralo tlak na oživenie spotreby ropy. Ukázalo sa, že dovoz ropy do Indie – tretí najväčší dovozca ropy na svete, sa vo februári prepadol, pričom zásoby ropy v západnej Afrike rastú. To vyvoláva obavy, že záujem o ropu klesá.

Napriek vyššie uvedeným skutočnostiam však očakávame, že pokles cien ropy mal mať skôr krátkodobý charakter, pričom stále vidíme priestor na rast cien čierneho zlata vďaka pretrvávajúcej politike krajín OPEC+, ktoré sa snažia udržiavať produkciu čierneho zlata obmedzenú, čím podporujú rast cien ropy.

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že ceny benzínu a dieslu by mali zaznamenať v priebehu dvoch až troch týždňov pokles od jedného do troch centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu vzrástli o 0,1 centu za liter, pričom priemerné ceny dieslu sa na Slovensku behom minulého týždňa nezmenili.

 

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.