Abychom tuto často vyhledávanou rovnováhu mezi co nejnižším rizikem a zároveň solidním dividendovým výnosem našli, vydáme se do segmentu utilit. Neboli mezi užitkové společnosti, které se stručně řečeno starají o naše základní životní potřeby od svítících žárovek přes teplou tekoucí vodu až po palivo do našich automobilů.
Jistě se shodneme na tom, že toto všechno jsou dnes pro běžný životní standard zcela nepostradatelné záležitosti. A kdyby vám půl roku doma nesvítilo světlo či netekla voda, zřejmě byste nebyli v pohodě ani příliš šťastní. Tuto skutečnost si samozřejmě uvědomuje i stát, a proto je běžným standardem, že segment utilit podléhá přísným regulacím a je nastaven tak, aby v něm nemohlo docházet k výrazným, volatilním výkyvům.
Společnosti, jež zde operují, se proto zpravidla těší stabilnímu, často velmi dobře předvídatelnému přísunu příjmů a cash flow. A díky tomu jsou vyhledávaným a oblíbeným cílem investorů, kteří si skládají portfolia generující pravidelný pasivní příjem. Honba za co nejvyšším dividendovým výnosem není příliš chytrou strategií při výběru utility dividendových akcií, nicméně následující trojice se za svůj výnos rozhodně stydět nemusí a dlouhodobý trend navyšování dividend zároveň říká vše o jejich stabilitě.
American Water Works ($AWK)
Hned na úvod si ukážeme, že v segmentu utilit byste neměli očekávat příliš mnoho vzrušení. Většina nejvýnosnějších firem z tohoto koutu akciových trhů se totiž zároveň vyznačuje tím, že mohou příliš euforického investora regulérně uspat. Konzistentní zisky a růst dividend plynoucí z vysoce regulovaného byznysu totiž chtě nechtě žádné vzrůšo nenabízí. Pro to ale slouží spíš kasina, my jsme tady přece pro příjem.
American Water Works dnes poskytuje vodovodní a odpadní služby téměř 15 milionům odběratelů ze 46 různých amerických států. Společnost je veřejně obchodovanou od svého IPO v roce 2008, přičemž zatím ani jednou nepromarnila šanci svou, aby svou kvartální dividendu rok co rok navyšovala. A vzhledem k tomu, že v loňském Q4 se společnosti podařilo navzdory jen mírnému meziročnímu růstu příjmů z 902 mil. na 923 mil. $ navýšit čistý zisk z 98 na 145 mil. $, lze očekávat, že ani letošní rok nebude výjimkou. V posledních letech navíc růst dividend akceleroval a v loňském roce dosáhl 10 %. I tak společnost investorům stále vyplácí jen 55 % svých zisků - prostor pro růst je tak stále enormní.
Management $AWK do roku 2025 navíc očekává stabilní roční růst výše dividend o 7-10 % a podobný růst zisku na akcii (EPS). Že se společnost doslova koupe v hotovosti, ukazuje i fakt, že chce během následující dekády na kapitálové výdaje alokovat 20-22 mld. $, a to především na využívání lukrativních příležitostí v roztříštěném americkém vodárenství. Vzhledem k těmto investicím do infrastruktury bude rozhodně pokračovat i lobby u regulačních úřadů ve snaze získat schválení vyšších tarifů na vodu. Pro letošní rok vedení očekává růst EPS o 6,9 - 9,5 %. Společnost tradičně svou dividendu navyšuje každoročně až ve druhém kvartálu, takže si na letošní růst budeme muset ještě počkat. Aktuální výnos: 1,59 %.
Duke Energy ($DUK)
Duke Energy je tradičním a jedním z největších zástupců amerických energetických společností. I proto jde o velmi dobrou investiční volbu pro hledače rovnováhy mezi stabilitou a slušným dividendovým výnosem. $DUK je dnes druhou největší americkou veřejně obchodovanou utility společností dle tržní valuace (téměř 71 mld. $) a 95 % veškerého svého byznysu provádí v rámci regulovaného trhu s elektřinou a plynem. Jinými slovy, tohle je ekvivalent chrámu stability a předvídatelnosti.
Klíčem k tučným dividendám pro investory je samozřejmě stejně jako v případě $AWK růst tarifů. Ty může Duke Energy zvyšovat v předem stanovených intervalech, ovšem souhlas s jejich zvýšením dostane od regulačních úřadů pouze v případě, že investuje dostatečnou sumu do infrastruktury. Během svého nedávného ESG dne pro investory $DUK oznámila, že v letech 2020 až 2024 chce investovat do projektů s větším důrazem na čistou energii 58 mld. $ a v letech 2025 až 2029 pak dalších 65-75 mld. $. Management očekává, že tento investiční program mu umožní do roku 2024 vykázat každoroční růst EPS o 4-6 %.
Za posledních 12 měsíců přesáhlo payout ratio (procento zisků vyplácené formou dividend) vyplacených dividend 100 %, což je na jednu stranu všeobecně důvod k obavám, nicméně u utility společností nejde o nic neobvyklého. Management v rámci růstu zisků chce dlouhodobě tuto metriku držet okolo 65-75 %. Společnost svou dividendu pravidelně navyšuje již 14 let v řadě a udržuje její výnos okolo 4 % (aktuálně 4,16 %).
NextEra Energy ($NEE)
Do třetice asi nelze nezmínit dle tržní valuace aktuálně největší veřejně obchodovanou americkou utility firmu, která investory v posledních letech "uhranula" svou rapidní expanzí do odvětví obnovitelných zdrojů energie (OZE), díky čemuž se těší jejich velké přízni. V portfoliu $NEE dnes najdeme mimo jiné největší regulovanou utility společnost v USA, Florida Power & Light Company a dle svých webových stránek je největším producentem větrná a solární energie na světě.
Co je ale ještě důležitější - z pohledu růstu dividend jde o jednu z nejlepších společností, které v tomto segmentu dnes můžete najít. A to zejména proto, že NextEra aktuálně roste rapidním tempem. V loňském roce společnost do své produkce přidala rekordních 7 gigawattů (GW) výkonu v podobě projektů produkujících obnovitelnou energii a do roku 2024 plánuje vybudovat infrastrukturu produkující dalších 23 až 30 GW elektrického výkonu.
Meziroční růst zisku na akcii v roce 2020 dosáhl působivých 10,5 % a společnost do poloviny letošního roku očekává růst EPS o dalších 7 % a do roku 2023 v průměru o 6-8 % ročně. $NEE dokonce ústy svého výkonného ředitele dodala, že pokud se nepodaří dosáhnout horní hranice 8 %, bude to pro společnost zklamání. Netřeba snad dodávat, že takový růst by měl logicky znamenat i tučné dividendy. Aktuální očekávání managementu hovoří o jejich růstu o 10 % ročně pro letošní i příští rok.
A právě masivní expanze do OZE v kombinaci s velkým plánovaným navyšováním dividend by měly být hlavní důvody, proč budete ochotni tolerovat aktuální dividendový výnos ve výši 2,17 %. Při pohledu na růst ceny této akcie v poslední dekádě je totiž patrné, že výnos zkrátka ceně prozatím jednoduše nestíhá.
#investovani #dividendoveakcie #utility #dividendy #pasivniprijem #portfolio #vodohospodarstvi #voda #americanwaterworks #energetika #infrastruktura #regulace #dukeenergy #esg #nexteraenergy #obnovitelnezdrojeenergie #oze
Čtení zajímavé, je ale jasné, že když je u nás inflace kolem 3%, tak výnos z dividendy pod 3% je nezajímavý?! Opravím se a řeknu, že ke zhodnocení mých peněz je třeba něco lepšího. Můžeme debatovat o růstu ceny akcie, ale to je jakýsi bonus za trpělivost proti jistotě z dividendy. Proto obdivuji akcie divid. králů a aristokratů. Takže když srovnáme s dividendou firem z téhož segmentu, najdeme lepší?! Děkuji
@142rogerba Pokud byste z takového výnosu chtěl regulérně žít, potřebujete samozřejmě mít kapitál v řádu vyšších jednotek milionů a bavíme se o strategii spíš na penzi. Tady jde primárně o to, že ty dividendy neustále rostou a nadále by růst měly + se předpokládá, že je zároveň budete dlouhodobě reinvestovat, čímž vám pozice bude generovat větší dividendy a tak pořád dokola. A nezanedbatelným faktorem je tady i stabilita, odolnost a předvídatelnost těchto společností (hlavně díky tomu, že se pohybují ve vysoce regulovaném prostředí, kde pro volatilitu žádným směrem není místo). Jinak co se týče utility segmentu, pokud byste hledal div. výnos nad 5 %, dle Finviz je to nějakých 13 společností z více než 100. Nejvyšší výnos 8 % aktuálně nabízí $SPH, nic vyššího už nenajdete. Ale valuace je malinkatá a je to LP společnost, takže bych se jí vyhnul.
Díky za zajímavé tipy. Dle mého sem patří i American Electric Power Company (AEP). Jde také o velkého distributora energií (elektřiny) s podobnými finančními parametry jako výše zmíněné společnosti.
$NEE jsem kupoval před rokem v propadu, z čehož mám opravdu radost. Od té doby už je cena (nutno zohlednit split akcií) o pěkných pár procent výše, ani teď to ale není špatná koupě.
Tomáši, děkuji za perfektní článek a inspiraci k nákupům. Chtěl jsem se zeptat - kontroloval jsem $NEE přes Macrotrends a Gurufocus - uvádíte meziroční růst EPS 10,5%. Já ale vidím ve výsledovce dost razantní pokles: EPS 2018 3,47 ; 2019 1,94 ; 2020 1,48 ............
Děkuji
@reznicekjan1 "For the full year 2020, NextEra Energy reported net income attributable to NextEra Energy on a GAAP basis of $2.919 billion, or $1.48 per share, compared to $3.769 billion, or $1.94 per share, in 2019. On an adjusted basis, NextEra Energy's full-year 2020 earnings were $4.552 billion, or $2.31 per share, compared to $4.062 billion, or $2.09 per share, in 2019, which represents year-over-year growth in adjusted earnings per share of approximately 10.5%" Zdroj (hned 2. odstavec): http://www.investor.nexteraenergy.com/~/media/Files/N/NEE-IR/reports-and-fillings/quarterly-earnings/2020/Q4/2021-0126%20News%20Release%20-%20NEE%20Q4-FY%202020%20Financial%20Results%20Final.pdf
@tomasdurcak Díky. Je to tím GAAPem. Stejně je zajímavé, jak se s tím účetnictvím dá čarovat. Pak hledejte, který údaj je výstižnější... :-)
@reznicekjan1 V účetnictví se dá kouzlit neskutečně. Stačí dát před číslo "adjusted", "GAAP", "EBITDA" a rázem je vše jinak. Vždycky to, co je před číslem, raději čtu dvakrát, abych měl jistotu, že vím, co to číslo ve skutečnosti znamená. Protože v důsledku existují 3 různá čísla ukazující příjmy, 3 různé zisky a pak babo raď. ?