7 minut čtení

Co nejlepšího dnes můžete udělat pro své děti? Předejte jim těchto 5 investičních lekcí

Jak byste odpověděli vašemu školákovi, kdyby se vás zeptal, co to je investování? Jakým způsobem byste mu vysvětlili základy, aby je pochopil? Nejsem zatím rodič, ale osobně bych postupoval tímto způsobem. Můžete to zkusit také.

Díky investování volných finančních prostředků můžete vydělávat peníze jiným způsobem než prací. Jedná se dokonce o cestu, která vás může slušně finančně zabezpečit. Pokud však má základy pochopit i školák, je nutné mu je vysvětlit dostatečně jednoduše, zároveň byste mu však měli sdělit vše podstatné.

Určitě byste měli vaši ratolest inspirovat a možná i motivovat, aby sama v pozdějším věku chtěla, aby peníze pracovaly za ní. Zároveň by však měla pochopit, že peníze nemůžou růst bez drobné námahy a jakýchkoliv rizik. Investování nakonec může být i velmi komplikované, určitě ale nechcete vaše dítě zahltit informacemi, kterým nemůže porozumět.

Zkuste mu tak vysvětlit, že peníze mohou růst a vydělávat další peníze, nejedná se přitom o žádnou magii. Nevíte-li, jak na to, možná začněte s vysvětlením těchto 5 základních lekcí:

1. Musíte mít úspory

Nejprve musíte nějaké peníze ušetřit. Vysvětlete vašim dětem, že peníze, které občas dostane od babičky nebo dědy, nemůže všechny utratit za sladkosti a hračky. Aby mohly peníze investovat a nechat je růst, musí nejdříve nějaké mít. To znamená odkládat je stranou, aby je následně mohly využít a nechat je „někde“ růst. Co znamená někde? To vysvětlíte hned vzápětí.

2. Jaké jsou investiční možnosti

Jakmile přesvědčíte své děti, že je rozumným nápadem část z peněz ukládat, musí se také dozvědět možnosti, jak můžou růst. Řekněme, že má vaše dítě uspořených 100 Kč. Jednou z možností, jak zajistit jejich růst, je uložení do banky na dobu například 1 roku, po kterou se těchto peněz nebude vaše dítě vůbec dotýkat.

Když si peníze pak po roce vyzvedne, banka jim může dát například 102 Kč. Jejich peníze tak trochu vyrostly – nyní mají o 2 koruny více. Růst z 100 na 102 Kč je lepší než nic a určitě lepší, než kdyby měly po roce peněz méně. Pro začátek stačí vysvětlit, že když vloží peníze do banky, získají více peněz, než vložily a jejich peníze obvykle budou v bezpečí – nestane se, že by mohly o své peníze přijít.

Druhou možností pak je nákup akcií. Pokud vaše dítě rádo sleduje filmy od Disney, budou vhodným příkladem právě tyto akcie. Můžete mu vysvětlit, že Disney potřebuje peníze na výrobu nových filmů a jedním ze způsobů, jak může získat peníze, je prodej malé části jejich společnosti prostřednictvím akcií. Pokud by děti koupily akcie od Disney, staly by se vlastníkem kousku společnosti.

A když vlastníte akcie Disney, může se stát několik věcí:

  1. Disney si povede dobře, protože lidi budou mít jejich filmy rádi i nadále. Potom vám může Disney každé 3 měsíce poslat nějaké peníze ze svých zisků. Tomu se říká dividenda.
  2. Společnost se také postupem času stane cennější, takže pokud se pak rozhodnete prodat svůj kousek společnosti, vyděláte nějaké peníze. V pozitivním a realistickém scénáři se může 100 Kč rozrůst na 150 Kč.
  3. Disney se přestane dařit, protože filmy, které uvádí, už lidi nemají rádi. Pak možná nebude platit žádnou dividendu a pravděpodobně také poklesne hodnota společnosti, takže pokud se v tuto chvíli rozhodnete prodat své akcie, o část peněz přijdete. V negativním realistickém scénáři tak může 100 Kč klesnout na 50 Kč.

 

3. Riziko a návratnost investice

Měli byste vysvětlit vašim dětem, že neexistuje jistý způsob, jak předpovědět, jestli budou akcie Disney za rok nebo kdykoliv v budoucnu levnější nebo dražší než dnes. Než nakoupí drobný podíl ve společnosti, musí se seznámit se společností a poté být smíření s potenciálním rizikem ztráty peněz.

Ale jak bylo uvedeno výše, existuje více způsobů, jak můžou nechat své peníze vydělávat. Některé způsoby jim mohou přinést mnohem více než jiné, když se všechno povede, ale riskují ztrátu spousty peněz, pokud se něco pokazí. Alternativně tak mohou zvolit způsob, kde vaše peníze rostou velmi málo, ale mohou si být téměř jisté, že o žádné peníze nepřijdou.

4. Diverzifikované portfolio

Je těžké odhadnout, kterým společnostem se povede dobře a kterým ne. Nejlepší je tedy koupit koš všech společností, protože mnohým z nich se povede v průběhu času dobře, takže pravděpodobně vyděláte investováním nějaké peníze.

Tyto koše se nazývají ETF, což jsou fondy obchodované na burze. Existuje mnoho různých košů, takže můžete diverzifikovat způsob, jakým vaše peníze rostou, díky tomu, že je rozdělíte mezi různé koše.

5. Principy skládaného úročení

Principy skládaného úročení lze jednoduše vysvětlit na příkladu čokolády. Můžete vašemu dítěti říct, že mu dáte čokoládu a pokud ji okamžitě s ní, už žádnou nedostane. Pokud ale počká, tak každou hodinu zdvojnásobíte počet čokolád. Takže pokud ji nebude jíst, o hodinu později už bude mít 2. Pokud je vydrží neochutnat 2 hodiny, pak bude mít už 4 a pokud vydrží dokonce 3 hodiny, kolik čokolád nakonec bude mít? Určitě uhodne, že 8. Nakonec mu můžete sdělit, že to je princip, kterému se říká skládané úročení a přesně totéž platí i pro peníze.

Řekněme, že bude mít vaše dítě 10 000 Kč a bude chtít, aby rostly 20 let. Pokud se rozhodne je dát do banky, dá mu 200 Kč za každých 10 000 Kč. Pokud se také rozhodne, že na konci každého roku 200 Kč navíc namísto útraty nechá v bance, aby také rostly, stane se následující:

  • Na konci prvního roku mu banka dá 200 Kč. Takže bude mít v bance 10 200 Kč.
  • Na konci druhého roku mu už banka dá 204 Kč. Takže bude mít bance 10 404 Kč.
  • Na konci třetího roku mu už banka dá přibližně 208 Kč. A tak dále. V průběhu let získá každým rokem více peněz než v předchozím roce.

Trpělivost se mu tedy vyplatí, a čím déle bude ochotné čekat, tím více peněz získá.

Slovo závěrem

Všechno výše zmíněné jsou základní principy investování, které by mělo vaše dítě pochopit. Když investuje, může peníze vydělat, ale také o ně přijít. Toho by si mělo být vaše dítě vědomé – znát rizika spojená s investováním.

Vysvětlením těchto základních lekcí pokryjete vše podstatné – úspory, riziko, výši návratnosti investic, diverzifikaci portfolia i základy investiční strategie a složeného úročení. Třeba se vaše dítě začne o investování zajímat a vy mu budete moci s růstem peněz pomoci mnohem více…

Už jste někdy mluvili se svými dětmi o investování? Jak to šlo?

#akcie #investovani #sporeni #financnilekce #finance #osobnifinacne #financnigramotnost #vzdelavanideti #rust #riziko #navratnost #diverzifikace #slozeneuroceni #skladanyurok

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.