Foto: Chad Dowshenko
Prakticky vždy, když ve svých textech popisuju nějakou investiční strategii nebo finanční plán, jež vede k finanční nezávislosti/svobodě, neopomenu zmínit, že nejdůležitější je nastavit si vše tak, aby to vyhovovalo právě vám. Jinými slovy, dva zcela odlišní lidé budou mít zřejmě problém zbohatnout úplně identickým způsobem, protože každý se velmi pravděpodobně lépe vyzná v jiných aktivech a zajímají a baví je rozdílné věci.
Chad Dowshenko od malička sledoval svého otce, jak rodinu živil tím, že nakupoval a následně se ziskem prodával nemovitosti. Hromadu se toho od něj naučil a dnes tyto lekce na realitním trhu sám využívá k tomu, aby si udržel svůj status finančně nezávislého člověka, který si svůj život žije dle vlastních pravidel. Kromě nákupu/prodeje vlastní také několik realit, jež pouze pronajímá plus samozřejmě investuje i do akcií.
Devětatřicetiletý majitel realit v roce 2019 dosáhl jmění ve výši jednoho milionu kanadských dolarů (asi 17,5 milionu Kč), avšak dle svých slov se jako finančně nezávislý cítí již od roku 2016. Až po dosažení milionu dolarů se však Chad rozhodl opustit své full-time zaměstnání, kde pracoval jako síťový administrátor.
Společně se svou manželkou, která studuje na Ph.D., Chad dnes cestuje po kanadské divočině, přičemž tvrdí, že jejich roční náklady na život činí 34 000 kanadských dolarů (asi 600 000 Kč) a jsou tak schopni každý rok uspořit 50-80 % všech svých příjmů.
Není to ale tak, že by Chad seděl doma v houpacím křesle u krbu a počítal své peníze. Kdepak, stále využívá svou 16letou praxi z IT oboru jako konzultant, aktivně se stará o své realitní portfolio a zároveň je dobrovolným hasičem.
"Jedním z klíčů ke štěstí, které jsem objevil, je možnost mít absolutní kontrolu nad tím, jak trávíte každý den svůj čas," vyzdvihuje Chad největší benefit finanční nezávislosti, díky které si dnes může dovolit naplánovat si každý den podle sebe a věnovat se pouze věcem, jež ho zajímají či baví.
Což je asi důvod, proč se kromě správy svých příjmů a dobrovolné práce věnuje třeba pastevectví hospodářských zvířat. I proto je Chad velmi opatrný v tom, aby sám sebe nazýval "předčasným penzistou". Ve skutečnosti je totiž pořád poměrně hodně časově vytížený, byť zcela dobrovolně vytížený.
Když si jako svůj hlavní zdroj příjmů zvolíte nemovitosti, nese to s sebou samozřejmě jiné výzvy než v případě akcií. Byť vám měsíční příjem od nájemníků zaručuje smlouva, pandemie řadu majitelů obytných domů naučila, že i v této oblasti je nutné počítat s potenciálními velkými ztrátami. Další rizika představuje případné poškození domova, které může zahrnovat vše od zničených vstupních dveří, zdí či podlah až po scénář, kdy se nájemníkovi své (resp. vaše) bydlení podaří třeba zapálit.
Majitelé nájemních realit si rovněž nemohou dovolit nechávat je příliš dlouho neobyvatelné. V takovém případě totiž přicházejí o 100 % svých příjmů, takže buď musí ušlý příjem najít jinde, nebo dříve či později přistoupit ke snížení nájemného. "Všechno je to o počítání. Musíte se dopracovat k číslům a systému, který vám vyhovuje," doplňuje Chad.
Zde ale přichází na scénu jeho zásadní konkurenční výhoda, kterou využívá pro maximalizaci svých zisků z realit. Velkou část jeho úspěchu tvoří fakt, že se ani trochu neštítí manuální práce... právě naopak. Když si pořídí novou nemovitost, nemá proto problém si ji sám zrenovovat - natřít garáž, dát pod podlahu topení, zrekonstruovat koupelnu, vymalovat - a tím s relativně nízkými náklady výrazně zvýšit její tržní hodnotu.
Jako příklad Chad uvádí zmíněné natření garáže. Zatímco lokální řemeslné firmy jej nabízejí za ceny v rozmezí 1500-3000 kanadských dolarů, jeho vlastní náklady na tuto práci jsou jedno odpoledne a 200 dolarů za barvu. Věnuje se tak řemeslu, které ho baví a naplňuje a zároveň jej chytře kombinuje se svými znalostmi realitního trhu, aby mu přinášelo konstantní zisky.
I proto Chad za jednoho z největších "nepřátel" osobních rozpočtů považuje pohodlí. Zatímco dnes je například zcela běžné jakýkoli nefunkční spotřebič vyhodit a koupit nový, manuální práci nechávat na profesionálních řemeslnících a existovat na donášce jídla, jeho preferencí je udělat si vše, co lze a dává finančně smysl, sám.
Tento příběh se mi líbí zejména proto, že jde proti zavedené představě finančně nezávislého člověka jako někoho, kdo už nic nedělá. Přitom může pravý opak být pravdou. Byť už peníze reálně až tolik řešit nemusíte, můžete být stále velmi zaneprázdnění lidé. Pokud tedy chcete.
Osobně si taky příliš neumím představit, že bych nic "nemusel" dělat. Když je člověk zvídavý, baví ho neustále se něco učit, tvořit a řešit, nedostane ho podle mě do houpacího křesla žádný obnos na účtu. A jeho finanční svoboda tak může vypadat úplně jinak, než jak se ji snaží vykreslovat lákavé fotky lidí ležících na pláži.
#osobnifinance #financninezavislost #prijmy #nemovitosti #pronajem #investovani #renovace #manualniprace #remeslo #zrucnost #svoboda
Článek se mi moc líbí i když já se nespoléhám jen na nemovitosti ale spíš na mix aktiv