Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
20.03.2021 3 minuty čtení

Imperial News – FED neprodlouží bankovní výjimku pro kapitálový ukazatel SLR

Vážení investoři do technologických akcií, věnujte prosím chvilku pozornosti následujícím řádkům. FED neprodlouží bankovní výjimku pro kapitálový ukazatel SLR. Co to znamená pro akciový trh?

Americká centrální banka tento týden oznámila, že na konci měsíce března nebude prodlužovat platnost bankovní výjimky pro kapitálový ukazatel SLR, kterou zavedla na začátku koronavirové pandemie.

Dne 1. dubna 2020 Federální rezervní systém oznámil, že osvobodí na jeden rok držbu amerických státních dluhopisů od výpočtu ukazatele kapitálové přiměřenosti SLR. Bankovní domy do poslední chvíle pevně věřily v prodloužení a na toto oznámení reagovaly akcie finančního sektoru poklesem. Sedm největších amerických bank - JPMorgan Chase & Co ($JPM), Bank of America Corp ($BAC), Citigroup Inc ($C), Wells Fargo & Co ($WFC), Goldman Sachs Group Inc ($GS), Morgan Stanley ($MS) a Bank of New York Mellon Corp ($BK) zakončily páteční obchodní seanci v červeném.

Rozvolnění pravidel pro výpočet Supplementary Leverage Ratio, které by mělo být pozastaveno na konci března, umožnilo bankám v nejtěžších obdobích pandemie zahrnout depozita a dluhopisy bez vyčleněného kapitálu na jejich krytí proti ztrátám. Nyní bude na depozita a dluhopisy opět nahlíženo jako na aktiva. Ukazatel kapitálové přiměřenosti SLR v zásadě měří v procentech schopnost banky krýt ztráty ze svých aktiv. Banky se nyní mohou dostat do pozice, kdy se budou muset části těchto aktiv zbavit, nebo vyhledat na trhu nový kapitál. Tyto výprodeje by mohly zvýšit volatilitu na trhu amerických státních dluhopisů a rozkolísat výnosy splatností, což by se opět zásadním způsobem projevilo na technologických titulech a indexu Nasdaq.

Měnový výbor americké centrální banky ve středu přesně podle očekávání rozhodnul o ponechání referenční úrokové sazby beze změny v pásmu 0,00 – 0,25 % a setrvání objemu nákupu aktiv na stávající úrovní 120 mld. dolarů měsíčně, z toho 80 mld. ve státních dluhopisech a 40 mld. v hypotékou krytých cenných papírech. FED představil aktualizovanou prognózu rychlejší ekonomické obnovy, rychlejšího tempa růstu cen a nižší míry nezaměstnanosti. Podle guvernérů centrální banky je vysoce nepravděpodobné, že  by centrální banka zvýšila sazby dříve než v roce 2023. Pouze čtyři z osmnácti členů se přiklonili k růstu sazeb už v roce 2022. V prosinci to byl pouze 1 člen.

Americká centrální banka dala jasně najevo, že nemá žádné důraznější komentáře k aktuální situaci a volatilitě na dluhopisovém trhu a naopak zmínila, že současný růst dluhopisových výnosů odráží celkové zlepšení ekonomického výhledu.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

#imperialBrno #imperialNews #imperialfinance

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím