Není snadné je najít, zejména proto, že pandemie koronaviru převrátila na ruby zavedené pořádky a cenu mnoha podniků vystřelila až ke hvězdám. Zdánlivě nezastavitelný růst amerického akciového trhu je skvělý, pokud akcie už momentálně vlastníte, nebo se právě rozhodujete část pozic prodat a inkasovat zisk.
Pro potenciální kupující však nemusí být současná situace úplně snadná. Poslední věc, kterou by chtěli udělat, je zaplacení přemrštěné ceny za své investice. U těchto tří akcií se vám to však nestane.
1. International Business Machines ($IBM)
IBM se momentálně potýká již s devítiletkou klesajících objemu tržeb. Přestože už to vypadalo, že se začnou věci obracet v roce 2018 k lepšímu, nastartované oživení růstu po odchodu generální ředitelky Ginni Rometty ustrnulo. Následně přišla pandemie. Do konce letošního roku by se pak měla společnost rozdělit na dvě.
„Nová společnost“ převezme provoz správy infrastrukturních služeb, zatímco zbývající část IBM – stále se bude jmenovat IBM – se zaměří na hybridní cloud computing a umělou inteligenci. Jakým způsobem se poté budou vyvíjet zisky jednotlivých společností není ještě zcela jasné, ale v podstatě na tom ani moc nezáleží. IBM se aktuálně obchoduje za necelý 11násobek očekávaných zisků, což je dostatečně nízká cena akcií pro téměř jakýkoliv budoucí scénář rozdělení. Někdo by dokonce řekl, že jsou akcie IBM směšně levné vzhledem k tomu, že se nyní společnost zaměří výhradně na hybridní cloud a umělou inteligenci.
IBM již představila svým zákazníkům produkt IBM Cloud Satellite, který umožňuje klientům bezpečné používání cloudové služby a přenos dat téměř odkudkoliv, včetně domovů, kde se řada koncových uživatelů na home-office obvykle nachází. V únoru navíc technologický gigant oznámil partnerství se společností Palantir Technologies, která podnikům usnadňuje nasazení aplikací využívající umělou inteligenci. Nejedná se o krok, který by zcela převrátil zavedené pořádky, na druhé straně je to důkaz, že se IBM konečně začíná otáčet správným směrem. Zapomínat pak nesmíme ani na dividendu IBM, která se pohybuje nad 4 % - vysoký nadprůměr v případě technologických akcií.
2. Lockheed Martin ($LMT)
Vzhledem k tomu, že Lockheed Martin v loňském roce zaznamenal rekordně vysoké tržby, čistý zisk i objem volného cash-flow, možná byste očekávali, že růst ceny jeho akcií byl rovněž impozantní. Ve skutečnosti tomu tak však nebylo. Zatímco index S&P 500 nakonec připsal za rok 2020 asi 16 %, akcie Lockheed Martin 9 % odepsaly.
Obvyklé obavy, které od investice do této společnosti odrazují část investorů je obava z pokračujícího tempa růstu. Poté, co společnost zveřejnila dvouciferný růst v první polovině roku 2020, představilo vedení společnosti do druhé půlky roku 2020 skromnější očekávání růstu. Během oznamování výsledků hospodaření za 4. kvartál však už bylo mnohem pozitivnější.
Kromě toho pak Lockheed získal velké zakázky od svého největšího zákazníka – vlády USA. Díky včasnému financování těchto zakázek, dlouhodobým smlouvám a impozantní výši kontraktů – 147 miliard dolarů – by měl být výkon společnosti v roce 2021 poměrně předvídatelný. Ačkoliv můžeme očekávat pomalejší růst tržeb než v loňském roce, alespoň máme celkem jistotu, že tržby budou růst. Dobré výsledky hospodaření a propad ceny akcií pak způsobily, že se aktuálně obchodují akcie Lockheed Martin za velmi nízký násobek předpokládané ziskovosti – forward P/E = 12,5.
Vzhledem k pozitivnímu výhledu, poměrně předvídatelným ziskům a 20 letům historie nepřetržitého zvyšování dividend se Lockheed Martin zdá jako konzervativní příjmová akcie, kterou při současné ceně stojí za to přidat do svého portfolia.
3. Hewlett Packard Enterprise ($HPE)
Investicí do Hewlett Packard Enterprise můžete benefitovat z rostoucí poptávky po datové analýze. Forward P/E společnosti je stále pod hodnotou 9, přestože cena akcií od listopadu poměrně výrazně roste.
Hewlett Packard Enterprise oznamovala své hospodářské výsledky za kvartál končící posledního ledna 2. března. Z nich vyplynulo, že došlo k meziročnímu poklesu tržeb společnosti o 2 % na 6,8 miliardy dolarů, stále se však jednalo o překonání původních odhadů společnosti. Jednou z oblastí podnikání s vysokým růstem přitom jsou právě služby poskytované podnikům k rychlé analýze dat v reálném čase. Ve zmiňovaném čtvrtletí tento segment společnosti vyrostl o 12 % na 806 milionů dolarů.
Jak se jednotlivé podniky snaží stávat „štíhlejší“, snižují počty zaměstnanců a hledají způsoby, jak se vypořádat s menším množstvím pracovní síly. Právě analýza dat bude jedním ze způsobů, jak budou moci podniky přijímat správná rozhodnutí. Pravděpodobně tak tento segment podnikání Hewlett Packard Enterprise dále silně poroste. Vedení společnosti také zlepšilo svůj odhad pro EPS na akcii za letošní rok, které by se mělo pohybovat v intervalu 0,48 – 0,66 dolarů. To je velké zlepšení oproti předcházejícímu roku, kdy Hewlett Packard Enterprise utrpěla ztrátu. Rok předtím však dosáhla EPS ve výši 0,77 dolaru na akcii.
Technologická společnost pak v současné době vyplácí dividendu odpovídající 3 % výnosu, kterou naposledy zvýšila v říjnu 2019. S lepším budoucím výhledem by však nebylo překvapením, kdyby společnost svou dividendu v dohledné době opět zvýšila.
#akcie #jakinvestovat #investovani #podhodnoceneakcie #levneakcie #akcievesleve #americkeakcie #akciovytrh
IBM potapejici se lod, ktera vyhazuje penize vsemi okny. Znam lidi co tam pracuji a jejich efektivita je temer nulova, do toho bych nikdy neinvestoval. HPE - no tezko rict. V oblasti Big Data delam tak 6 let, ale ze by nekdo pouzival sluzby HPE to jsem neslysel, navic konzultanstvi neskaluje. Nic to sice neznamena, protoze proste mohou mit jinou cilovku, ale nevim nevim. V dnesni dobe se to dela trochu jinak (inhouse pomoci nastroju v cloudu).LMT jsem taky prikupoval, mozna doporucuji kouknout i na HII Huntington Ingalls Industries Inc. Mozna jeste lepsi akcie ve stejnem sektoru.
$HII je určitě také dobré, vzhledem k předpokládanému propadu zisku v roce 2021 bych si však představoval ideální vstup kolem 170$.
@mamut Souhlas, kupoval jsem za 160 v lednu. Kdyby sla cena nekde na 150-170, mozna bych prikupil.
LMT jsem nyní kupoval ve velkém, stále je za velmi výhodnou cenu. Místo $HPE mám její kolegyni $HPQ. $HPE bych kupoval pokud klesne k 12 $. IBM je spíš jako dluhopis (dividenda 5%), zatím se tento modrý obr příliš nepředvedl ?.
Díky za reakci :-)
Patriku , mimo HPE jsem je už obě koupil (IBM 12/20 a LMT 01/21) . Díky za potvrzení?
? IBM už taky nějakou dobu držím.. HPE a LMT na waiting listu...
IBM je tedy hodně pro odvážlivce... LMT bude mít své místo u mnoha investorů. Jen kdyby tak přišla nějaká korekce na trzích :)
LMT koupeno na 347 USD, ale ty ostatní, nevím, nevím
Třeba super je to, že na Degiru $LMT koupit nejde ?
Mě by zajímaly důvody... jakože nepodporují zbrojaře? ?
@xpart04 ve své podstatě ano.. jsem to googlil a resilo to víc lidi. Důvod je ten, že to spadá pod nizozemské právo a nesmí se obchodovat s “weapon company”
Přitom Česká Zbrojovka tam je ?
To už je potom ale jen krůček k tomu dát na černou listinu další odvětví: tabákové firmy, ropáky... a kdo bude další? ?
@xpart04 Nizozemské zákony.
Titulek jako z blesku.
Díky ?? ...neberu to jako urážku. Titulky z blesku se dávají na karlovce za příklad skvělých titulů, na to tam jsou odborníci...