07.11.2021 6 minut čtení

Na budoucnosti záleží! Držte se těchto 5 kroků a do důchodu odejdete finančně zajištění

Přemýšlíte, jak zajistit, aby vaše důchodové úspory dosáhly dostatečné výše a zajistily vás na důchod? Držte se těchto 5 kroků a nebudete mít v penzi problém.

Uvědomujete si, že je možné, že po odchodu do důchodu můžete žít ještě 30 let? Jak zajistíte, že prožijete svá zlatá léta bez obav o vaše finance?

Čím dříve začnete plánovat svůj odchod do důchodu, tím lépe. Pro třicátníka to může být děsivá představa, že jeho důchod může být téměř stejně dlouhý jako počet let, po která bude ještě pracovat. Skutečně tomu tak být ale může. Ať už právě se spořením na důchod začínáte, nebo je vaše penze za dveřmi, musíte mít stanovený plán, co budete dělat dál.

Existuje 5 kroků, kterých by se měl každý držet, aby si vytvořil solidní důchodový plán. Pojďme se s nimi seznámit:

1. Pochopte důležitost časového horizontu

Váš současný věk a očekávaný věk odchodu do důchodu tvoří základ pro efektivní důchodový plán. Čím delší je doba mezi dneškem a odchodem do důchodu, tím vyšší rizikovost může vaše důchodové investiční portfolio snášet.

Pokud jste mladí, měli byste mít většinu vašich důchodových aktiv v rizikovějších investicích – růstové akcie, ETF. Čím jste naopak starší, tím více by se mělo vaše portfolio zaměřovat na příjem a zachování kapitálu - dluhopisy, dividendové akcie.

2. Seznamte se s principy skládaného úročení

Principy složeného úročení fungují jako valící se sněhová koule. Když ji pustíte z kopce, na začátku má zanedbatelný objem, s každou další vrstvou však její objem exponenciálně roste a čím déle se bude koule z kopce valit, tím rychleji bude její objem růst.

Podobné to je i s vašimi investicemi. Čím dříve začnete investovat, tím rychlejším tempem vaše úspory porostou. Na začátku vašeho investičního horizontu možná nebude znamenat mnoho s prodlužujícím časem se však bude projevovat podstatně více. Peníze zkrátka tvoří další peníze – nechte je tak pracovat za vás, maximálně dlouhou dobu.

3. Udržujte emoce pod kontrolou

Investice mohou být ovlivněny vašimi emocemi mnohem snadněji, než si možná myslíte. Typicky se emoce do investování projevují následovně:

  • Vašim investicím se daří – podceňujete riziko a děláte špatná investiční rozhodnutí a přicházíte o peníze.
  • Vašim investicím se nedaří – začíná vyhrávat strach a máte tendenci vkládat všechny své peníze na bezrizikové spořící účty a nízko rizikové dluhopisové investice. Ve výsledku tak nedosahujete žádného reálného zhodnocení vašich důchodových úspor.

Emociální reakce ztěžují budování bohatství v průběhu času. Potenciální zisky jsou sabotované přílišnou sebedůvěrou a investicemi do příliš rizikových aktiv, nebo strachem, který vás nutí prodávat investice, které by časem začaly opět růst, nebo kupovat investice, které naopak nerostou.

Proto je důležité být realistou. Pokud investujete aktivně, ne každá investice se vydaří a poroste, jak byste si představovali. Udržujte vyvážené portfolio s ohledem na váš věk, toleranci vůči riziku a investičním cílům. Pokud se chcete naprosto vyhnout emociálním rozhodnutím, dejte raději přednost pravidelným pasivním investicím.

4. Věnujte pozornost investičním poplatkům

I když se pravděpodobně budete soustředit především na vaše výnosy, vaše zisky mohou být drasticky omezeny poplatky. V závislosti na typech investic se mohou tyto poplatky v průběhu času velmi výrazně nasčítat. Každá investice má své klady a zápory. Ale ať už pravidelně investujete, využíváte doplňkové penzijní spoření, nebo bankovní podílové fondy, věnujte pozornost poplatkům, které platíte. Pokud můžete vybrat konkurenční produkt nabízející podobnou službu s nižšími poplatky, neváhejte se rozhodnout pro změnu.

5. Řekněte si o pomoc, pokud ji potřebujete

„O investování nic nevím“, je běžná výmluva pro odložení budování důchodových úspor. Stejně jako v případě zákonů neznalost neomlouvá. Nedostatek investičních znalostí také není omluvou pro to, abyste neodkládali stranou a neinvestovali na důchod.

Existuje spousta způsobů, jak získat základní nebo dokonce pokročilé vzdělání v oblasti investování. A dokonce i malý čas strávený nad studiem, prostřednictvím vlastního výzkumu nebo s pomocí kvalifikovaného finančního odborníka, se vám nesmírně vyplatí.

Slovo závěrem

Svou šanci na dostatečné finanční zajištění můžete zvýšit, pokud se seznámíte se základními investičními principy, začnete včas plánovat a investovat a budete mít své emoce pod kontrolou. Poté už se stačí zaměřit na to, abyste neplatili zbytečně vysoké poplatky a pokud ano, nebát se změny. Budete-li potřebovat pomoc, najděte si ji.

  • Při plánování odchodu do důchodu je samozřejmě třeba vzít v úvahu mnoho otázek a jak vysokou částku budete potřebovat ušetřit závisí na mnoha proměnných včetně:
  • Kdy chcete odejít do důchodu – počet let, které v něm pravděpodobně strávíte.
  • Kde chcete bydlet – životní náklady se mezi jednotlivými městy nebo zeměmi liší (ano nemusíte trávit svou penzi nutně v ČR).
  • Co chcete v důchodu dělat – cestovatelské hobby vás vyjde samozřejmě mnohem dráž než snaha o přečtení knížek, které jste v průběhu svého produktivního života nestihli přečíst.
  • Váš životní styl nyní a životní styl, který si představujete ve stáří.
  • S jakým příspěvkem můžete počítat od státu.

Jakou částku byste měli dnes odkládat je poměrně náročné určit a u každého jednotlivce se bude lišit. Pokud nyní váháte nad konkrétní cifrou, nezasekněte se u výpočtů. Investování 10 % příjmů by mohlo být super začátkem a časem uvidíte, zda nemůžete tuto částku dokonce navýšit.

Hodnocení: +43
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky