Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
17.03.2021 4 minuty čtení

FED může dostat korunu pod tlak

FED a jeho kroky mají nepřímý vliv na kurz koruny.

Dnes proběhne podle analytiků a investorů nejočekávanější zasedání amerického FEDU za poslední měsíce. Obzvlášť nervózní jsou investoři na rozvíjející se trzích a speciálně v ekonomikách, které tvrdě zasáhla pandemie. Riziková aktiva potřebují od FEDU jasný signál, že stimuly nebudou ohroženy, což jim pomůže v cestě za dalšími zisky. Toho může využít česká koruna, ale jakýkoliv náznak jestřábího tónu bude pro korunu negativní.


Klíčové zasedání

Pro rozvíjející se trhy půjde o velmi delikátní zasedání, které může rozhodnout a směru, kterým se vydají na další měsíce. Pandemie totiž stále ohrožuje většinu z ekonomik a pokračování ve stimulech by mělo zajistit kapitálové toky, tolik potřebné pro jejich úplné zotavení. Mezi investory však panuje nervozita ohledně budoucnosti inflace, což se projevuje na růstu výnosů ze státních dluhopisů, a to nejen v USA, ale také na rozvíjející se trzích. Rozvíjející trhy jsou už tak od začátku roku napjaté a jakýkoliv náznak jestřábí rétoriky a přiblížení cíle ohledně zvyšování úrokových sazeb, bude pro trhy velmi složitý na vstřebání.


Reakce amerického dolaru

Jedním z hlavních ukazatelů bude americký dolar. Ten totiž od začátku roku navzdory predikcím posiluje a FED může dnes jeho růst ještě podpořit, což by dostalo měny rozvíjející se trhů pod tlak. FED nemůže ani připustit, že růst výnosů je nad jejich očekávání. To si trhy vyloží jako jasný signál, že FED s růstem výnosů nepočítal a bude potřeba upravit měnovou politiku.

Rostoucí výnosy z amerických státních dluhopisů se vrátily na úrovně před pandemií, což se projevuje i do výnosů na rozvíjejících se trzích a například ECB už slíbila, že bude výnosy kontrolovat zvýšením nákupu státních dluhopisů. V návaznosti na růst výnosů se investoři začali zbavovat aktiv na rozvíjejících se trzích a například koruna oslabila až k 26,5 Kč/EUR. To vše začíná tlačit také na centrální banky, kde měna oslabuje kvůli krátkodobým záporným výnosům po započítání inflace a dlouhodobé výnosy rostou, jelikož investoři poptávají větší zhodnocení.

 

Graf: Denní graf EURCZK 


 


Vzpomínky na rok 2018

Například v Brazílii už centrální banka nemá jinou možnost, než začít zvyšovat úrokové sazby, ačkoliv se pandemická situace v zemi výrazně nezlepšila. Koruna zatím není pod takovým tlakem, ale situace je podobná na ostatních rozvíjejících se trzích, jako například v Turecku a negativní sentiment může stáhnout i českou korunu. Zadlužení Brazílie nebo Turecka totiž přesahuje 100 % HDP a může vrátit vzpomínky na rok 2018, kdy začal být dluh naakumulovaný z cizích měnách problém, a to hlavně když začaly měny oslabovat. Ukázalo se, že některé země mají velký problém se splácením svých závazků.

Většina investorů počítá s tím, že aktiva na rozvíjející se trzích z dlouhodobého hlediska ustojí tlak vyšších sazeb v USA, pokud zůstanou ostatní podmínky pro expanzi pozitivní. Rozvíjející se trhy musí dostat svůj dluh a oslabení měn pod kontrolu. Kolik mají času ukáže dnešní zasedání FEDU, který naznačí, jak dlouho bude ještě pokračovat přísun levných amerických dolarů. Na celkovém sentimentu pojede také kurz koruny a dalších EM měn. Koruna se nyní potřebuje dostat přes 26,1 Kč/EUR, kde je silná resistence a poté může pomýšlet na zisky až k 25,5 Kč/EUR.

 

Štěpán Hájek
Purple Trading

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím