Znatelnější růst byl přidušen slabým výkonem hodnotových akcií, zejména sektorů energií a financí, zatímco technologické tituly v čele se společnostmi Apple a Facebook doháněly ztráty z posledních dní. Průmyslový index Dow Jones posílil o 0,47 %, nejširší americký index S&P 500 zakončil růstem o 0,61 % a technologický Nasdaq zavíral více než 1% růstem. Trhy během dne musely vstřebat dvě důležité zprávy o pozastavení vakcinace od společnosti AstraZeneca hned v několika evropských zemích a možných plánech na první velké zvýšení daní v USA od roku 1993.
Evropské trhy během první obchodní seance nového týdne musely vstřebat informaci o preventivním pozastavení používání vakcín proti koronaviru od společnosti AstraZeneca. Německo, Francie a Itálie vyčkají na stanovisko Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která o vakcíně rozhodne ještě tento týden. Vakcínu už dřív přestalo používat několik států, a to kvůli případům úmrtí či závažných komplikací u některých očkovaných. Celkem bylo naočkováno přes 17 milionů lidí.
Investiční banka Goldman Sachs ($GS) dnes uvedla, že sektory energií a financí mají stále značný prostor k růstu, a to navzdory silným ziskům z konce minulého roku. Podle banky makroekonomické předpovědi naznačují, že dva z nejvýznamnějších hodnotových sektorů mohou v nadcházejících měsících stále posilovat, přestože jsou v poslední době nejsilnějšími hráči na trhu. Jak ale známe Goldmany, možná je to dlouho očekávaný signál k uzavření zisků a přenastavení portfolií.
Akcie leteckých společností dnes ignorovaly zprávy o omezení vakcinace v Evropě a na znamení informací o růstu rezervovaných letů posilovaly až o 7%. Správa dopravní bezpečnosti minulý pátek uvedla, že otestovala na koronavirus přes 1,37 mil. lidí, což je nejvyšší počet testovaných cestujících za jediný den od 15. března loňského roku. Aerolinky United Airlines Holdings ($UAL) připisovaly 8,26 %, Delta Air Lines ($DAL) přidala 2,33 % a American Airlines Group ($AAL) končily růstem o 7,70 %.
Širší technologický sektor byl opět tlačen výše poklesem úrokových výnosů. Zbývá jeden den, než své dvoudenní politické zasedání zahájí Výbor pro otevřený trh Federálního rezervního systému. Očekává se, že americká centrální banka ve středu ponechá sazby a tempo svého měsíčního programu nákupu dluhopisů ve výši 120 mld. dolarů beze změny. Investoři budou pečlivě sledovat jakékoliv náznaky a komentáře směřující k dluhopisovému trhu.
Nový prezident Spojených států zřejmě plánuje první velké zvýšení daní od roku 1993. Se zprávou přišla agentura Bloomberg, jenž informovala, že zvýšení daní má pomoci pokrýt náklady na dlouhodobý ekonomický program, který má následovat po balíku opatření ke zmírnění hospodářských dopadů koronavirové krize. Fiskální balík v hodnotě 1,9 bilionu dolarů podepsal Biden minulý týden v Bílém domě a předpokládá se, že následný dlouhodobý ekonomický program bude ještě rozsáhlejší a že se jeho financování nebude opírat pouze o vládní půjčky. Opatření by mohla zahrnovat zvýšení daně z firemních zisků i vyšší zdanění jednotlivců s vysokými příjmy. Změny budou zahrnovat zrušení některých částí daňové reformy předchozího prezidenta Donalda Trumpa z roku 2017, ze které profitují podniky i bohatí jednotlivci.
Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance
#imperialBrno #imperialnews #imperialfinance