8 minut čtení

3 racionální argumenty kritiků bitcoinu, které byste si měli přečíst, než si nějaký vyrazíte koupit

Koupě bitcoinu byla za posledních 12 měsíců zpětně jedním z nejlepších investičních rozhodnutí, které jste mohli udělat. Jak je to ale nyní? Je lídr mezi kryptoměnami chytrým nákupem i v této fázi?

Bitcoin se po víkendovém růstu na nová historická maxima opět vrátil do pásma, kdy jeho zhodnocení za posledních 12 měsíců činí působivých zhruba 1000 %. Baví se o něm stále víc "běžných smrtelníků", kteří doposud o investování nejevili žádný zájem a není se čemu divit - spekulace o možné ekonomické revoluci a nástupu kryptoměn jakožto hlavního globálního oběživa jsou dnes slyšet víc nahlas než kdy předtím.

Když se ale pohybujete ve světě investování, naučíte se dříve či později za každým příliš dobře znějícím příběhem hledat háčky, kličky, komplikace a problémy, o kterých se naopak nahlas vůbec nemluví. Protože na těch nakonec velmi často záleží nejvíc. A výjimkou samozřejmě není ani bitcoin, jehož cena může sice lámat jeden rekord za druhým a vysmívat se všem, kdo ho již někdy v minulosti prohlásili za "mrtvý", ale dlouhodobému investorovi nejde o to, co je dnes, ale co bude za rok, tři nebo pět.

Rozhodl jsem se proto podívat do tábora těch dlouhodobých investorů, kteří o bitcoinu vědí, sledují ho, ale došli k názoru, že to není aktivum pro ně (nebo to minimálně není aktivum, do kterého by chtěli vložit nějakou větší část svého kapitálu). Zajímalo mě totiž, proč k tomuto rozhodnutí došli. A tady jsou tři jejich argumenty, které mi přišly nejzajímavější, jelikož stojí na racionálních úvahách a je na místě se nad nimi zamyslet:

1) Bitcoin jakožto brand má úžasný příběh, ale do uchovatele hodnoty má stále příliš daleko

I solidní investoři, kteří bitcoinu neholdují, dnes často přiznávají, že jeho očekávanou výkonnost v posledních letech (hlavně tom posledním) příliš neodhadli. Pozorovat vývoj příběhu, jež stojí za tímto brandem, je nepochybně působivé. To ale neznamená, že jsou tito investoři dnes připraveni vrhnout se do víru bitcoinu - a to dokonce ani v případě, kdy připouštějí, že je zcela možné, že jeho hodnota nadále poroste.

Jedním z nejčastějších argumentů proti BTC je jednoduše absence dostatku relevantních informací, které by dlouhodobý růst bitcoinu měly podporovat. Je to praktické digitální platidlo? Je to uchovávatel hodnoty na způsob zlata? Nebo je to vysoce spekulativní a volatilní aktivum, které se může kdykoli divoce vydat kterýmkoli směrem? Další problém je, že i když se zeptáte bitcoinových býků, obdržíte od 10 různých lidí 10 různých odpovědí podle toho, koho se zeptáte, kdy se zeptáte a jak svou otázku formulujete. Až se skoro zdá, že bitcoin je pro každého hardcore fandu tak trochu tím, čím chce, aby pro něj byl.

Ignorovat tento fenomén je samozřejmě nesmysl, avšak v dnešní době, kdy bitcoin většina lidí nakupuje nikoliv proto, aby s ním někde platili, ale aby zkusili šanci 50/50, že skrz něj zbohatnou, se bavíme primárně spíš o extrémně populárním globálním brandu než o nějaké technologické disruptivní inovaci. U řady investorů tak odmítání bitcoinu není o tom, že by zatvrzele tvrdili, že už nikam dál růst nemůže a blíží se jeho konec. Spíš ale nejsou spokojeni s dostupnými vysvětleními toho, proč by se zrovna tato kryptoměna měla stát nebo zaručeně stane mnohem hodnotnější.

2) Potenciálně nekonečná konkurence

Druhý častý argument připomíná, že na trhu se dnes nachází tisíce dalších kryptoměn a další na něj pronikají prakticky každý den. A open source blockchainová technologie bitcoinu reálně nenabízí mnohonásobně vyšší hodnotu než u konkurenčních kryptoměn, jak by jeho cena a tržní valuace naznačovaly. Zvlášť když tady už dnes máme nejeden coin, jež nabízí rychlejší transakce a nižší poplatky pro zpracování transakcí.

Jinými slovy, nabídka kryptoměn dnes na rozdíl od jednoho z populárních argumentu býků žádný limit nemá. Tím pádem zde neexistuje ani stabilní poptávka a nabídka, která je esenciální pro tržní cenovou stabilitu. Ano, počet bitcoinu, jež mohou být vytěženy, je konečný. Ale bitcoin není zdaleka jedinou kryptoměnou v nabídce. Ethereum, Litecoin, Cardano nebo Dogecoin je jen pár příkladů dalších, kteří přišli po bitcoinu. A je vcelku jisté, že budou následovat další.

Běžné peníze (fiat měny vydávané a spravované centrálními bankami) fungují proto, že jejich nabídka je kontrolována s ohledem na ekonomickou stabilitu. Můžete je směnit za zahraniční měny, ale směnárna pouze mění jednu měnu za druhou. Žádné nové peníze nevytváří. V případě kryptoměn je to ale jinak. Masivní hodnota bitcoinu dnes vychází z předpokladu, že jde o globálně preferovanou kryptoměnu. Pokud by se ale stal příliš drahým či nepředvídatelným, nic investorům, spekulantům, nakupujícím a prodávajícím nezabrání v tom, aby se hromadně nepřesunuli na nějakou novou - a výrazně levnější - kryptoměnu. A pak na další... a pak na další.

Je otázkou, co se s cenou bitcoinu stane, až si svět hromadně uvědomí, že si opravdu nemusí kupovat BTC za 100 000 $, když je tady k dispozici nespočet jiných - a zároveň fakticky lepších - kryptoměn za méně než 1/100 této ceny. A že potenciální množství konkurenčních kryptoměn je fakticky nekonečné.

3) Tolerance vlád není nekonečná

Jedním z největších rizik, kterým další potenciální růst bitcoinu výš a výš bude čelit, je rostoucí potřeba světových vlád nějak na svět kryptoměn zareagovat. Představa, že se z bitcoinu jen tak stane z pohledu hodnoty a použitelnosti srovnatelná alternativa amerického dolaru, je poměrně naivní.

Kryptoměny mohou plnit roli uměle vytvořeného hedge vůči inflaci, moderní digitální komodity (pokud se pro ně najde další smysluplné využití) a zdá se, že některé technologické firmy je budou používat i v rámci transakcí. Co se ale týče ambicióznějších cílů, neumím si představit žádnou vládu na světě, jak výrazně spekulativnímu bitcoinu jen tak s rukama za zády dovolí, aby hrála na trhu prim před její vlastní měnou.

Ve chvíli, kdy situace přestane být kontrolovatelná, okamžitě se na obzoru objeví vládní regulace. A pokud k něčemu takovému dojde, existuje šance, že uvidíme kolaps hodnoty bitcoinu vůči americkému dolaru.

Jedním z pravděpodobných katalyzátorů, jež spustí výraznější legislativní reakci vůči kryptoměnám, může být i výraznější adopce kryptoměn v rámci maloobchodních transakcí. Možnost měnit libovolně peníze na kryptoměny a s nimi následně provádět transakce totiž vytváří hromadu potenciálních problémů, z nichž některé mají co dočinění i s národní bezpečností (na stinnou stránku bitcoinu a jeho vztah k podsvětí, organizovanému zločinu a terorismu jsme ještě určitě nezapomněli, že ne?). Zároveň takový ekosystém vytváří potenciální způsob, jak vyvádět peníze ze země a skrývat je například před zdanění tím, že je směníte za něco, co není měna sledovaná vládou.

Jakmile se začnou rojit tyto komplikace spojené s širší adopcí kryptoměn - čehož se můžeme dočkat už velmi brzy - mohla by se začít kontrolní smyčka ze strany státu utahovat. Což vlastně už dnes není ani zdaleka jen hudba budoucnosti. Čína, která tvořila asi 65 % veškeré globální těžby bitcoinu, těžaře hromadně ruší a dle své legislativy i rétoriky o žádné velké šíření BTC zájem nemá - nepochybně i proto, že aktuálně vyvíjí a testuje vlastní digitální juan. A v sousední Indii se již dle medií chystá rovnou úplný zákaz kryptoměn

To máme dle Worldometer přes 2,8 miliardy lidí, kteří budou mít ke kryptoměnám buď výrazně ztížený nebo rovnou zakázaný přístup. Plus se bavíme o dvou zemích, kde jsou vlády striktnější než ty na západě. Existuje ale vysoká pravděpodobnost, že další expanze bitcoinu by je mohla donutit, aby se v Asii inspirovaly.

#kryptomeny #bitcoin #kritika #argumenty #aktivum #spekulace #ucel #transakce #platidlo #uchovatelhodnoty #digitalnizlato #hedge #konkurence #nabidka #ethereum #litecoin #cardano #dogecoin #trznivaluace #hodnota #legislativa #fiatmeny #regulace