Bitcoin se po víkendovém růstu na nová historická maxima opět vrátil do pásma, kdy jeho zhodnocení za posledních 12 měsíců činí působivých zhruba 1000 %. Baví se o něm stále víc "běžných smrtelníků", kteří doposud o investování nejevili žádný zájem a není se čemu divit - spekulace o možné ekonomické revoluci a nástupu kryptoměn jakožto hlavního globálního oběživa jsou dnes slyšet víc nahlas než kdy předtím.
Když se ale pohybujete ve světě investování, naučíte se dříve či později za každým příliš dobře znějícím příběhem hledat háčky, kličky, komplikace a problémy, o kterých se naopak nahlas vůbec nemluví. Protože na těch nakonec velmi často záleží nejvíc. A výjimkou samozřejmě není ani bitcoin, jehož cena může sice lámat jeden rekord za druhým a vysmívat se všem, kdo ho již někdy v minulosti prohlásili za "mrtvý", ale dlouhodobému investorovi nejde o to, co je dnes, ale co bude za rok, tři nebo pět.
Rozhodl jsem se proto podívat do tábora těch dlouhodobých investorů, kteří o bitcoinu vědí, sledují ho, ale došli k názoru, že to není aktivum pro ně (nebo to minimálně není aktivum, do kterého by chtěli vložit nějakou větší část svého kapitálu). Zajímalo mě totiž, proč k tomuto rozhodnutí došli. A tady jsou tři jejich argumenty, které mi přišly nejzajímavější, jelikož stojí na racionálních úvahách a je na místě se nad nimi zamyslet:
1) Bitcoin jakožto brand má úžasný příběh, ale do uchovatele hodnoty má stále příliš daleko
I solidní investoři, kteří bitcoinu neholdují, dnes často přiznávají, že jeho očekávanou výkonnost v posledních letech (hlavně tom posledním) příliš neodhadli. Pozorovat vývoj příběhu, jež stojí za tímto brandem, je nepochybně působivé. To ale neznamená, že jsou tito investoři dnes připraveni vrhnout se do víru bitcoinu - a to dokonce ani v případě, kdy připouštějí, že je zcela možné, že jeho hodnota nadále poroste.
Jedním z nejčastějších argumentů proti BTC je jednoduše absence dostatku relevantních informací, které by dlouhodobý růst bitcoinu měly podporovat. Je to praktické digitální platidlo? Je to uchovávatel hodnoty na způsob zlata? Nebo je to vysoce spekulativní a volatilní aktivum, které se může kdykoli divoce vydat kterýmkoli směrem? Další problém je, že i když se zeptáte bitcoinových býků, obdržíte od 10 různých lidí 10 různých odpovědí podle toho, koho se zeptáte, kdy se zeptáte a jak svou otázku formulujete. Až se skoro zdá, že bitcoin je pro každého hardcore fandu tak trochu tím, čím chce, aby pro něj byl.
Ignorovat tento fenomén je samozřejmě nesmysl, avšak v dnešní době, kdy bitcoin většina lidí nakupuje nikoliv proto, aby s ním někde platili, ale aby zkusili šanci 50/50, že skrz něj zbohatnou, se bavíme primárně spíš o extrémně populárním globálním brandu než o nějaké technologické disruptivní inovaci. U řady investorů tak odmítání bitcoinu není o tom, že by zatvrzele tvrdili, že už nikam dál růst nemůže a blíží se jeho konec. Spíš ale nejsou spokojeni s dostupnými vysvětleními toho, proč by se zrovna tato kryptoměna měla stát nebo zaručeně stane mnohem hodnotnější.
2) Potenciálně nekonečná konkurence
Druhý častý argument připomíná, že na trhu se dnes nachází tisíce dalších kryptoměn a další na něj pronikají prakticky každý den. A open source blockchainová technologie bitcoinu reálně nenabízí mnohonásobně vyšší hodnotu než u konkurenčních kryptoměn, jak by jeho cena a tržní valuace naznačovaly. Zvlášť když tady už dnes máme nejeden coin, jež nabízí rychlejší transakce a nižší poplatky pro zpracování transakcí.
Jinými slovy, nabídka kryptoměn dnes na rozdíl od jednoho z populárních argumentu býků žádný limit nemá. Tím pádem zde neexistuje ani stabilní poptávka a nabídka, která je esenciální pro tržní cenovou stabilitu. Ano, počet bitcoinu, jež mohou být vytěženy, je konečný. Ale bitcoin není zdaleka jedinou kryptoměnou v nabídce. Ethereum, Litecoin, Cardano nebo Dogecoin je jen pár příkladů dalších, kteří přišli po bitcoinu. A je vcelku jisté, že budou následovat další.
Běžné peníze (fiat měny vydávané a spravované centrálními bankami) fungují proto, že jejich nabídka je kontrolována s ohledem na ekonomickou stabilitu. Můžete je směnit za zahraniční měny, ale směnárna pouze mění jednu měnu za druhou. Žádné nové peníze nevytváří. V případě kryptoměn je to ale jinak. Masivní hodnota bitcoinu dnes vychází z předpokladu, že jde o globálně preferovanou kryptoměnu. Pokud by se ale stal příliš drahým či nepředvídatelným, nic investorům, spekulantům, nakupujícím a prodávajícím nezabrání v tom, aby se hromadně nepřesunuli na nějakou novou - a výrazně levnější - kryptoměnu. A pak na další... a pak na další.
Je otázkou, co se s cenou bitcoinu stane, až si svět hromadně uvědomí, že si opravdu nemusí kupovat BTC za 100 000 $, když je tady k dispozici nespočet jiných - a zároveň fakticky lepších - kryptoměn za méně než 1/100 této ceny. A že potenciální množství konkurenčních kryptoměn je fakticky nekonečné.
3) Tolerance vlád není nekonečná
Jedním z největších rizik, kterým další potenciální růst bitcoinu výš a výš bude čelit, je rostoucí potřeba světových vlád nějak na svět kryptoměn zareagovat. Představa, že se z bitcoinu jen tak stane z pohledu hodnoty a použitelnosti srovnatelná alternativa amerického dolaru, je poměrně naivní.
Kryptoměny mohou plnit roli uměle vytvořeného hedge vůči inflaci, moderní digitální komodity (pokud se pro ně najde další smysluplné využití) a zdá se, že některé technologické firmy je budou používat i v rámci transakcí. Co se ale týče ambicióznějších cílů, neumím si představit žádnou vládu na světě, jak výrazně spekulativnímu bitcoinu jen tak s rukama za zády dovolí, aby hrála na trhu prim před její vlastní měnou.
Ve chvíli, kdy situace přestane být kontrolovatelná, okamžitě se na obzoru objeví vládní regulace. A pokud k něčemu takovému dojde, existuje šance, že uvidíme kolaps hodnoty bitcoinu vůči americkému dolaru.
Jedním z pravděpodobných katalyzátorů, jež spustí výraznější legislativní reakci vůči kryptoměnám, může být i výraznější adopce kryptoměn v rámci maloobchodních transakcí. Možnost měnit libovolně peníze na kryptoměny a s nimi následně provádět transakce totiž vytváří hromadu potenciálních problémů, z nichž některé mají co dočinění i s národní bezpečností (na stinnou stránku bitcoinu a jeho vztah k podsvětí, organizovanému zločinu a terorismu jsme ještě určitě nezapomněli, že ne?). Zároveň takový ekosystém vytváří potenciální způsob, jak vyvádět peníze ze země a skrývat je například před zdanění tím, že je směníte za něco, co není měna sledovaná vládou.
Jakmile se začnou rojit tyto komplikace spojené s širší adopcí kryptoměn - čehož se můžeme dočkat už velmi brzy - mohla by se začít kontrolní smyčka ze strany státu utahovat. Což vlastně už dnes není ani zdaleka jen hudba budoucnosti. Čína, která tvořila asi 65 % veškeré globální těžby bitcoinu, těžaře hromadně ruší a dle své legislativy i rétoriky o žádné velké šíření BTC zájem nemá - nepochybně i proto, že aktuálně vyvíjí a testuje vlastní digitální juan. A v sousední Indii se již dle medií chystá rovnou úplný zákaz kryptoměn.
To máme dle Worldometer přes 2,8 miliardy lidí, kteří budou mít ke kryptoměnám buď výrazně ztížený nebo rovnou zakázaný přístup. Plus se bavíme o dvou zemích, kde jsou vlády striktnější než ty na západě. Existuje ale vysoká pravděpodobnost, že další expanze bitcoinu by je mohla donutit, aby se v Asii inspirovaly.
#kryptomeny #bitcoin #kritika #argumenty #aktivum #spekulace #ucel #transakce #platidlo #uchovatelhodnoty #digitalnizlato #hedge #konkurence #nabidka #ethereum #litecoin #cardano #dogecoin #trznivaluace #hodnota #legislativa #fiatmeny #regulace
1. Cena bitcoinu ke 3. lednu:
2009 $0
2010 $0.05
2011 $0.29
2012 $5
2013 $13
2014 $797
2015 $302
2016 $429
2017 $1,021
2018 $14,944
2019 $3,827
2020 $7,238
2021 $34,200
Pořád nechápu co byste chtěli více. O uchovateli kupní síly z pohledu několika let (max. 4) nemůže být pochyb. Jednou si lidé třeba uvědomí, že bitcoin je ∞/21 000 000, čili u něj neexistuje cenový strop. Pokud tu zůstane, bude růst donekonečna.
2. V tomto článku https://warengo.com/stories/148501-bitcoin-je-0-5-cast popisuji, proč nemůže vzniknout něco jako bitcoin 2.0. Žádná dlouhodobá konkurence v rámci nějaké kryptoměny nehrozí. Jednou vzniknou lepší peníze, avšak to bude naprosto diametrálně odlišná technologie.
3. Zákazy jsou tu každý rok minimálně 10x. Pevně věřím tomu, že vlády by ho nejraději zakázaly hned, avšak to už není providitelné. Né s kapitalizací přes 1 bilión dolarů, né s velkou poptávkou institucí, lobbistů, penzijích fondů, bank a samotných politků, né s každodenními reklamami v médiích, né s obchodovatelnými deriváty, né s velkou uživatelskou silou a težebním výkonem.
Zákazy přijdou, o tom nepochybuji, ale zákaz pro jednoho je příležitost pro druhého. Stačí se podívat na Irán či Afghánistán...to je jen začátek. Vzdor je příliš silný a lidi doufám brzo pochopí, že síla je na naší straně, né na straně státu a vlád.
Indie je tímto přístupem známá, vůbec to neberu v potaz. Čína je big player, avšak mineři už se stěhují i do jiných lokací, koncetrace se pomalu snižuje. Brzy čekám první ETF v US. Při zákazu v jakékoli zemi bude docházet jen k úniku kapitálu. Tohle nejde zastavit, stačí vám jen internet a blackmarket je naprosto všude, i v té nejvíc diktátorské zemi. Stačí se podívat, co se stalo s cenou bitcoinu v Nigerii, když ho zakázali https://www.coindesk.com/in-nigeria-one-bitcoin-can-cost-68000-heres-why
Čo sa udialo s Iránom a Afganistánom?
tomu říkám nadšení z bitcoinu :)
@martinKuba Iran zlegalizoval těžbu bitcoinu tak, že mineři musí prodávat bitcoiny přímo jejich centrální bance, která tak obchází US sankce. Tento nařízený přístup se mi samozřejmě nelíbí, ale využití bitcoinu je tu na jedničku. Svobodné, necenzurovatelné peníze.
Afganistán dělá něco podobného, myslím.
@igorMahal Já tomu říkám zdravý rozum https://warengo.com/stories/48410-bitcoin-je-zdravy-rozum-1-cast
Tyhle argumenty už jsou fakt ohraný, pokud to není jen na sledovanost a lajky, tak to fakt nechápu. A někdo to prostě musí uvést na pravou míru.
@martinKuba https://bitcoinmagazine.com/culture/pakistan-to-build-two-mining-farms-as-government-looks-to-participate-in-bull-run-directly
> co se s cenou bitcoinu stane, až si svět hromadně uvědomí, že si opravdu nemusí kupovat BTC za 100 000 $, když je tady k dispozici nespočet jiných - a zároveň fakticky lepších - kryptoměn za méně než 1/100 této ceny
Preco si mam kupit uncu zlata za 1700 usd ked si mozem kupit ucu striebra ovela lacnejsie?
Jde o to, jestli to stříbro je opravdu stříbro...v současnosti je v kryptu jen zlato, stříbro (ETH) - možná, a pak už jen kamení. Za to ti nikdo nic nedá.
O vsech bodech jen velmi strucne, protoze se da najit mnoho materialu ktere vse rozporuji:
1) kazdy stat ma jiz dnes jasne definovane v zakone jak k BTC pristupuje (jak se ma danit) a to ze neni tento koncept snadno uchopitelny, neznamena ze by pro nej neexistoval racionalni fundament/sentiment. Veskere ochodovatelne instrumenty si prochazi urcitymi cykly a nejinak je tomu u BTC, tim ze je v kodu naprogramovana inflace je paradoxne lepe predvidatelny nez jine komodity nebo meny ci akcie. Jeho vykonnost behem posledni dekady jasne ukazuje, ze uchovatelem hodnoty je a to zdaleka nejlepsim, to ze je exremne volatilni na teto skutecnosti nic nemeni.
2) kazda investicni banka nebo hedge fond vam dnes ve svem reportu rad prozradi proc je BTC tak zajimavy a ze mu v dohledne dobe zadna konkurence nehrozi. Zjednodusene protoze jim trvalo 10 let nez neco podobneho zacali brat vazne a nebudou tak hledat neco podobneho v dalsich 1000 alternativach, o kterych dnes ma prehled jen zlomek lidi a vetsina z nich je developeru;)
3) vlady svodobnych zemi k dnesnimu dni BTC nezastavily protoze nemaji dost silne paky, naopak s rostoucim Lindy efektem je sance mensi a mensi. S kazdym novym oficialnim povolenim, ktere jeden z regulatoru vyda tim mlcky dava najevo, ze lobby je velmi silne a vsechny zainteresovane firmy by vyuzily geoarbitraze a platily dane jinde. Neprijde mi logicke povolit bankam a penzijnim fondum v nekolika statech drzet BTC s tim, ze se to chystaji co nejdrive stopnout. Terorismus, prani penez a darknet uz nema smysl komentovat, tomu uz snad neveri ani Yellen / Lagarde, vse je transparentni a dohledatelne, dataraj pro IRS a NSA. To same plati pro tezbu, co jednomu nevoni, druhy rad privita (nedavno jsem napr. zahledl pobidky z Kentucky kde lakaji na cistou tezbu). Smutne jen bude, pokud se tezba presune z cistych zdroju na spinave, protoze minerum vzdy bude zalezet predevsim na nakladech.
Nejvtipnejsi ovsem je, jak se tu opakuje stejne FUD, s tim ze Cina i Indie u "banovala" BTC tolikrat, ze uz to na trh nema prakticky zadny vliv a ti, co by radi nakoupili levneji se musi rod od roku vic snazit.
Pokud máte podobné argumenty a chtěli byste se o bitcoinu dozvědět více, na svém blogu tyto argumenty rozebírám do hloubky. S více informacemi můžete udělat lepší racionální rozhodnutí: https://roman2.substack.com/p/30-reakce-10-dvod-pro-je-bitcoin
@tomasdurcak Vyvolal jsi očekávané reakce, gratuluju :D
Dojdu sem odpoledne s odpolední kávičkou. To tu bude nablito, teda příspěvků :-D
@milan ?♂️?
jako ja nevim, jestli se mam smat nebo plakat. tyto body uz tady byly rozebirany vickrat na warengo. kdyz nekdo porad veri, ze muze vytvorit shitcoin a vsichni ihned prodaji svoje BTC a investuji penize do teto nove kopie, tak at’
Veškerá reálná hodnota bitcoinu stojí jen a pouze na důvěře lidí, úplně stejně jako u FIAT peněz. Jakmile lidé ve větším měřítku přestanou bitcoinu důvěřovat, nebo najdou nějakou lepší alternativu, tak nemá bitcoin téměř žádnou hodnotu.
Na rozdíl od jiných investic, kde si člověk kupuje něco reálného, co bude vždy fungovat (nemovitosti, podniky, zlato - po tom vždy bude určitá poptávka, nehledě na důvěru lidí).
Teď se investuje do bitcoinu tak masivně hlavně proto, že lidé nemají důvěru ve FIAT peníze, kterých je na trhu extrémní množství. Co ale bude za 5-10 let? Nebude něco lepšího, nového, jiného? I v případě válečného konfliktu apod je podle mě bitcoin k ničemu. Vypne se internet a nic si za BTC nekoupím. Já osobně jsem tedy BTC a LTC prodal a koupil akcie...
Hodnota všeho je vždy a pouze subjektivní. I u zlata, i u nemovitostí. Poptávka po bitcoinu bude vždycky, s nabídkou je to do budoucna horší. Za 5-10 let stále nic lepšího nebude.
Zkuste vypnout internet. A pak ještě zakažte ionosféru a stáhnětě všechny satelity ve vesmíru. Globálně zakázaný internet je nesmysl.
@martinDraha to ano, ale nemovitosti tu budou vždy (uspokojují potřebu bydlení), zlato také (krom investic kvůli šperkařství, částečně průmyslu atd), akcie také (firmy vždy existovat budou). Jaká je ale garance u bitcoinu? Já ji tam nevidím. Navíc nevynáší žádnou průběžnou dividendu, nájem nebo kupon...
Ale je to na posouzení každého z nás, já na BTC udělal trojnásobek, byla to super zkušenost, ale už v tom pro mě nevidím smysl...:-)
Ano, ale bitcoin tu taky přece bude pořád. Nejde smazat. Cena je irelevantní.
Je to pořád stejné, BTC maxi vs odpůrci.
Ti co vlastní BTC chtějí max cenu a vydělat, ti co ho nemají to vidí jako letadlo.
Stačí jen říci: BTC je blockchain 1.0 a dnes máme již blockchain 3.0. A pořád tento zastaralý projekt někdo kupuje. Krásné.
Tak co XRP, jak šlape?