29.11.2021 5 minut čtení

20 ztracených let? Warren Buffett popisuje největší investiční chybu své kariéry. Co se z ní naučil?

Pojďme se podívat na jednu z největších chyb Warrena Buffetta, ke které se často vrací ve svých dopisech akcionářům. Jedná se o zásadní část příběhu jeho společnosti, jejíž historie sahá až do 19. století.

Warren Buffett získal původně textilní společnost Berkshire Hathaway už v 60. letech 20. století, a ne všechna investiční rozhodnutí, která za svou éru v pozici majitele společnosti vykonal si může dát za rámeček. Z dlouhodobého hlediska dopadlo vše dobře. Výnosy společnosti z podnikání v textilním průmyslu umožnily Buffettovi proniknout do oblasti pojišťovnictví, která se nakonec ukázala mnohem atraktivnější. Nyní má Berkshire Hathaway hodnotu 600 miliard dolarů a její akcie se obchodují za nejvyšší cenu ze všech veřejně obchodovatelných společností.

Přestože je Warren Buffett fenomenálním investorem, na své cestě za bohatstvím převyšující 100 miliard dolarů se nevyhnul chybám. Zejména první dvě desetiletí po ovládnutí Berkshire Hathaway pro něj byly výzvou. Začal podnikat v textilním průmyslu, ve kterém neměl odborné znalosti ani o něj neměl přílišný zájem.

Buffett odmítal ukončit činnost Berkshire Hathaway v textilním průmyslu navzdory mizerným hospodářským výsledkům

Podnikání Berkshire Hathaway příliš neprospívalo a analytici a investoři tlačili na Buffetta, aby snížil ztráty. On však primární podnikání Berkshire Hathaway nechával běžet zbytečně dlouhou dobu a uvedl pro to hned několik důvodů:

  1. Textilní továrny Berkshire Hathaway byly v 70. letech a na začátku 80. let jedny z největších zaměstnavatelů v zemi. Zaměstnávaly relativně „starou“ pracovní sílu, která byla charakteristická jenom velmi těžko přenositelnými pracovními dovednostmi.
  2. Pracovníci i odbory „projevili neobvyklé porozumění“ a udržovali mzdové náklady na nízké úrovni.
  3. Management byl velmi energický a přímočarý ve svém přístupu k textilním problémům (Buffett neustále chválil Kena Chace, který vedl divizi textilního průmyslu Berkshire Hathaway).
  4. Buffett byl přesvědčený, že díky tvrdé práci a troše fantazie bude schopné Berkshire časem dosahovat zisků v textilním odvětví. Bohužel, jak před 35 lety Buffett napsal, když popisoval své finální rozhodnutí ukončit podnikání Berkshire v textilním průmyslu: „Ukázalo se, že jsem se velmi mýlil.“

 

Buffett psal, že i přes nabízenou slevu nenašel žádné zájemce, který by o odkoupení primárního podnikání Berkshire Hathaway měl zájem. „Ekonomika, která mi nakonec byla zřejmá, byla očividně zřejmá i ostatním a zájem o společnost byl nulový,“ doslova napsal.

Když se Berkshire pokusila prodat své zařízení, za které v předchozích letech zaplatila 13 milionů dolarů, celkový výtěžek z prodeje činil 163 122 dolarů. Textilní a tkalcovské stavy, které pár let zpět kupoval Buffett za 5 000 dolarů, byly prodány do šrotu za 26 dolarů.

Nyní je třeba rozvést legitimní debatu o tom, zda se Buffett měl nebo mohl pokusit udržet podnikání v chodu o něco déle, kvůli pracovníkům, kteří byli zmiňováni výše.

Když jsou lidé důležitější než ekonomický zisk

Buffett tuto otázku ve svém dopise akcionářům z roku 1986 rozebírá blíže a nakonec prohlašuje, že by kvůli pracovníkům nezavřel podnik, který má třeba jen drobné zisky. Také ale považoval za nevhodné dotovat chod podniku, který zisku nedosahuje a změna je v nedohlednu.

„Adam Smith by nesouhlasil s mým prvním rozhodnutím, kdy jsem nechával podnik v běhu zbytečně dlouhou dobu a Karl Marx by nesouhlasil s mým druhým rozhodnutím o ukončení provozu. Zlatá střední cesta byla jediným rozhodnutím, se kterým jsem se mohl s klidem ztotožnit,“ napsal.  

Když se nyní podíváme zpět na toto rozhodnutí s 35letým odstupem, je vidět, že si Buffett z tohoto bolestivého kroku vzal k srdci minimálně tři lekce:

  1. Na společenské odpovědnosti záleží. Velké i malé podniky jsou zúčastněnými stranami v komunitě a naopak. Tato dynamika sama o sobě nestačí k udržení společnosti v chodu, ale je velmi důležitá.
  2. Na tržní silách záleží, možná více než na čemkoliv jiném. Buffett opakovaně říká, že fantastický lídr ve špatném podnikání má mnohem menší šanci na úspěch než průměrný lídr ve fantastickém podnikání.
  3. Dívejte se na věci z dlouhodobého hlediska, kdykoliv můžete. Samotné Berkshire Hathaway má 190letou historii a Buffett ji má pod kontrolou již více než 50 let. Přestože se zdálo, že jsou dvě desetiletí, kdy zůstala společnost „zbytečně vázána“ v textilním průmyslu, nekonečná, nyní je to už historie 35 let stará. Dávná historie, ale stále relevantní v příběhu historicky úspěšné společnosti, která za sebou však má i temnější období.
Hodnocení: +87
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky