Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
13.03.2021 3 minuty čtení

(4) Mýty okolo opčních kontraktů

...je to doopravdy hra s nulovým součtem?

„Opce jsou hrou s nulovým součtem“

Teoreticky je správně, když říkáme, že každá smlouva (a opce jsou smlouvy) má kupujícího a prodávajícího a kde kupující profituje, prodávající ztrácí (a naopak). Ale tato teorie ignoruje něco velmi důležitého: tvůrce trhu.

Na rozdíl od kupujících a prodávajících opcí, kteří obchodují na základě představy o tom, kde se akcie budou v budoucnu obchodovat (nahoru, dolů nebo do strany), profesionální tvůrce trhu neudělá směrovou sázku. Místo toho vezme druhou stranu obchodu jednoduše proto, aby uspokojil…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Ahoj Steve, dovolím si jedno upřesnění:

  Deriváty jsou dvoustranný kontrakt, takže ztráta jedné strany se rovná zisku její protistrany, a proto je transakce jako celek hrou s nulovým součtem.

  Mezi účastníky trhu patří takzvaní prostředníci (banky, tvůrci trhu, brokeři). Obchodují deriváty s cílem vydělat buď na poplatcích nebo na rozdílu mezi bid a ask mezi obchodníky, kteří chtějí obchodovat opačnou stranu obchodu. Tvůrce trhu je firma nebo jedinec nabíz současně  nákupní a prodejní cenu (bid/ask) finančního instrumentu ve stejném množství a doufá, že vydělá na rozdílu na mezi těmito cenami. Obvykle se snaží vyhnout tomu, aby drželi pozici přímo. Pokud k tomu přece jenom dojde a zbyde jim pozice, tak se v takovém případě se snaží hedgovat, pokud to situace dovolí. Jinak souhlasím že tvůrci trhu se nesnaží vydělat na přesném odhadu směru jejich portfolia, ale na vysokých objemech transakcí, které zrealizují.

  0
  • Dobrý den,

   máte samozřejmě pravdu, pokud bereme opční obchod jako uzavření kontraktu mezi dvěma stranami smlouvy. Já se jen pokouším těmito články nastínit jiný možný úhel pohledu na opce , a to ve vztahu k akciím, akciovému portfoliu. Protože jsem přesvědčen, a moje zkušenosti mi to potvrzují, že takováto změna pohledu, kdy beru opční obchod jako součást celkové strategie při práci s akciovým portfoliem (popřípadě samozřejmě i dalšího podkladového aktiva, ale to není zaměření těchto stránek), a znamená to pro mne jen náklad, jako třeba poplatek brokerovi, a je mi celkem jedno , jak ten opční obchod dopadne, protože vždy něco získám (např. i při ochranném nákupu, který vyprší bezcenný, jsem získal klidné spaní). Tak takováto změna pohledu dokáže, podle mého, radikálně pomoci při práci s portfoliem a to hlavně z hlediska emocí. Přiznám se, že něco takového píši poprvé v životě (a to již nejsem nejmladší) a nemusí to tedy vždy dopadnout úplně na jedničku, věci které se mi zdají naprosto jasné a jednoduché, tak v okamžiku, kdy je mám napsat, tak, aby byly srozumitelné pro případného čtenáře, již tak jednoduché nejsou. Snažím se důsledně nepoužívat odborné výrazy a věci zjednodušovat. Záměrně jsem například nevysvětloval základní pojmy a principy, protože bych to s velkou pravděpodobností nedokázal tak dobře, jak jsem si to přečetl ve Vašem článku.  A i v budoucnu, pokud budu tedy pokračovat, se soustředím spíše na praktické použití, vycházející z mých osobních zkušeností (v mém případě cca 25 let, svůj první obchod na marketu jsem zrealizoval v r. 1994). Moje motivace je celkem jednoduchá, mám spoustu času, protože se nemohu věnovat svým obvyklým činnostem,  a vidím tu obrovskou vlnu lidí, kteří se valí na trh s představou, že market je bankomat. Když si občas čtu i zdejší diskuzi, tak mám silný pocit dejavu, a vidím r.2000, r.2008, 2009. 2016.

   0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím