3 minuty čtení

(4) Mýty okolo opčních kontraktů

...je to doopravdy hra s nulovým součtem?

„Opce jsou hrou s nulovým součtem“

Teoreticky je správně, když říkáme, že každá smlouva (a opce jsou smlouvy) má kupujícího a prodávajícího a kde kupující profituje, prodávající ztrácí (a naopak). Ale tato teorie ignoruje něco velmi důležitého: tvůrce trhu.

Na rozdíl od kupujících a prodávajících opcí, kteří obchodují na základě představy o tom, kde se akcie budou v budoucnu obchodovat (nahoru, dolů nebo do strany), profesionální tvůrce trhu neudělá směrovou sázku. Místo toho vezme druhou stranu obchodu jednoduše proto, aby uspokojil poptávku svých zákazníků, a obvykle se bude snažit okamžitě zajistit neutrální pozicí, obvykle nákupem nebo prodejem  určitého množství podkladového cenného papíru a nebo nákupem nebo prodejem jiné opční smlouvy.

Tvůrci trhu také neodmyslitelně pracují na obou stranách knihy objednávek, takže to může být prodej, který vyplní objednávku kupujícího v jednom obchodě, a zároveň to bude nákup, který vyplní objednávku prodejce v jiném obchodě. Závěrem je, že vy i tvůrce trhu můžete oba vydělávat peníze, a proto výsledkem není hra s nulovým součtem. Dokonce i opční obchodníci sami mohou, za určitých podmínek, provádět podobné nesměrové obchody jako tvůrce trhu.

A z pohledu dlouhodobého investora, který si například nákupem opční smlouvy zajistil své akcie proti výraznému tržnímu propadu (omezil riziko držení) je tato opce jen součástí nákladu na pozici (jako například poplatek brokerovi) a nedá se hovořit o hře s nulovým součtem, protože v podstatě zaplatil prodávajícímu za určitou službu (povinnost koupit). Toto platí všeobecně pro zajištěné opce (to znamená, že jsme zároveň s opcí i majiteli a nebo budoucími majiteli podkladového aktiva a máme s ním nějaký obchodní záměr, který realizujeme pomocí obchodního nástroje-opce).

Ono dnes se často zapomíná na prapůvodní funkci opčních smluv a zejména retailovým obchodníkům se opce prezentují jako vysoce rizikový nástroj ve stylu: „Akcie versus opce.“ Přitom právě, za předpokladu základních znalostí samozřejmě, jsou opce nástrojem, který může dlouhodobé investování povýšit i v rukou malého retailového investora  na úplně jiný level, jak z pohledu podstupovaného rizika tak i výnosnosti celého portfolia. Že by záměr? J

Takže zkusme se na to podívat ne tím otřepaným „Akcie versus opce“, ale co takhle: „Akcie s opcemi.“

 

 

#opce #investice #riziko #akcie

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Podobně jako "tvůrci trhu" nám umožňují opce vydělávat na dalších věcech - konkétně na změně volatility a časové hodnotě. Takto s opcemi obchodují profesionálové :)

    0
  • Ahoj Steve, dovolím si jedno upřesnění:

    Deriváty jsou dvoustranný kontrakt, takže ztráta jedné strany se rovná zisku její protistrany, a proto je transakce jako celek hrou s nulovým součtem.

    Mezi účastníky trhu patří takzvaní prostředníci (banky, tvůrci trhu, brokeři). Obchodují deriváty s cílem vydělat buď na poplatcích nebo na rozdílu mezi bid a ask mezi obchodníky, kteří chtějí obchodovat opačnou stranu obchodu. Tvůrce trhu je firma nebo jedinec nabíz současně  nákupní a prodejní cenu (bid/ask) finančního instrumentu ve stejném množství a doufá, že vydělá na rozdílu na mezi těmito cenami. Obvykle se snaží vyhnout tomu, aby drželi pozici přímo. Pokud k tomu přece jenom dojde a zbyde jim pozice, tak se v takovém případě se snaží hedgovat, pokud to situace dovolí. Jinak souhlasím že tvůrci trhu se nesnaží vydělat na přesném odhadu směru jejich portfolia, ale na vysokých objemech transakcí, které zrealizují.

    0
    • Dobrý den,

      máte samozřejmě pravdu, pokud bereme opční obchod jako uzavření kontraktu mezi dvěma stranami smlouvy. Já se jen pokouším těmito články nastínit jiný možný úhel pohledu na opce , a to ve vztahu k akciím, akciovému portfoliu. Protože jsem přesvědčen, a moje zkušenosti mi to potvrzují, že takováto změna pohledu, kdy beru opční obchod jako součást celkové strategie při práci s akciovým portfoliem (popřípadě samozřejmě i dalšího podkladového aktiva, ale to není zaměření těchto stránek), a znamená to pro mne jen náklad, jako třeba poplatek brokerovi, a je mi celkem jedno , jak ten opční obchod dopadne, protože vždy něco získám (např. i při ochranném nákupu, který vyprší bezcenný, jsem získal klidné spaní). Tak takováto změna pohledu dokáže, podle mého, radikálně pomoci při práci s portfoliem a to hlavně z hlediska emocí. Přiznám se, že něco takového píši poprvé v životě (a to již nejsem nejmladší) a nemusí to tedy vždy dopadnout úplně na jedničku, věci které se mi zdají naprosto jasné a jednoduché, tak v okamžiku, kdy je mám napsat, tak, aby byly srozumitelné pro případného čtenáře, již tak jednoduché nejsou. Snažím se důsledně nepoužívat odborné výrazy a věci zjednodušovat. Záměrně jsem například nevysvětloval základní pojmy a principy, protože bych to s velkou pravděpodobností nedokázal tak dobře, jak jsem si to přečetl ve Vašem článku.  A i v budoucnu, pokud budu tedy pokračovat, se soustředím spíše na praktické použití, vycházející z mých osobních zkušeností (v mém případě cca 25 let, svůj první obchod na marketu jsem zrealizoval v r. 1994). Moje motivace je celkem jednoduchá, mám spoustu času, protože se nemohu věnovat svým obvyklým činnostem,  a vidím tu obrovskou vlnu lidí, kteří se valí na trh s představou, že market je bankomat. Když si občas čtu i zdejší diskuzi, tak mám silný pocit dejavu, a vidím r.2000, r.2008, 2009. 2016.

      0