V tomto článku chci sdílet několik základních myšlenek ohledně toho, kdy prodat akcie, což může být zajímavé, protože pokud jste minulý rok investovali, patrně dnes sedíte na pěkném objemu zisků. Např. mé portfolio má dvojnásobnou hodnotu než na dně trhu v březnu před rokem.
Minulý rok v květnu jsem zveřejnil video, kde jsem rozebíral různé scénáře a možnosti, kdy prodat akcie: dosažení finančního cíle, růst ceny akcie, balancování cyklických akcií, realizace určitého scénáře a nakonec prodej investiční chyby. Dnes se budeme bavit o některých doprovodných myšlenkách k tomu, kdy prodat.
Zaprvé, podle mě pro většinu investorů je těžší prodat, než koupit. To je první věc, kterou je dobré si uvědomit, zvláště, pokud opravdu spadáte do této kategorie. Jak to? Možná tím, že nechceme udělat "chybu" tím, že prodáme příliš brzy. Nebo si říkáme, že cena půjde nahoru a nahoru, protože se to tak historicky dělo. Možná jsme si danou akcii oblíbili, to dává smysl, protože nám přinesla zisky. A čím více jsme si něco nebo někoho oblíbili, tím hůře se nám s ním loučí, je to jako v životě. A toto může být v investování nebezpečné, protože si tak zabráníme udělat to, co by inteligentní investor udělat měl. Pro mě osobně bývá těžší prodat než koupit, a rozhodně dobrým prvním krokem je si to uvědomit.
Dále je užitečné si přiznat, že prakticky nikdy neuděláme dokonalé rozhodnutí. Je prakticky nemožné nakoupit na samotném dně a prodat na samotném vrcholu, to je iluze. Dotýkáme se tak naší série psychologie pro investory, kde jsme toto řešili. Dalším dobrým krokem tedy je přijmout to, že vyžadování dokonalosti nás spíše paralyzuje, než že by nám pomohlo.
Dále, je velmi užitečné vědět, proč jsme danou akcii nakoupili. Jaká byla naše investiční teze, protože podle toho se můžeme efektivně rozhodovat, kdy prodat. Pokud jste např. trader a používáte stop-lossy, pak je to úplně jiná strategie a disciplína než mé hodnotové investování, kdy se dívám na podnik z pohledu vlastníka a kdy při poklesu ceny akcie přikoupím, než abych prodával. Tedy měli bychom mít jasno o své perspektivě na obchodování na burze, o své strategii a o tom, proč jsme jednotlivé tituly nakoupili.
Nedávno jsme tu měli příklad akcie Kraft Heinz. Zmiňoval jsem, že management Kraftu se snaží učinit obrat společnosti, osekat zbytečné náklady, změnit produktovou nabídku, cílení na zákazníky, v důledku toho by měly vzrůst marže. Pokud byste nyní investovali do Kraft Heinz, můžete mít různé investiční teze.
Např. můžete mít perspektivu alá Buffett, kdy si řeknete: dobře, dlouhodobě pravděpodobně získám z pohledu vlastníka přinejmenším 5 % ročně, přičemž za 10 let budou zákazníci nakupovat větší množství produktů Kraft Heinz než dnes. Nebo investujete s tím, že vsadíte na to, že se managementu podaří obrat společnosti, marže vzrostou a cena akcie dejme tomu vzroste o 50-100 %. Toto jsou dvě rozdílné investiční teze, obě jsou relevantní a obě zavdávají k jinému chování ohledně prodeje. Pokud totiž dojde k úspěšné transformaci a cena akcie vzroste o 70 %, pak pokud Vaše investiční teze byla sázka na obrat, pak patrně prodáte, protože se Vaše investiční teze naplnila. Naopak, pokud máte buffettovskou perspektivu, pak možná neprodáte, nebo neprodáte vše, protože Vaše investiční teze stále platí.
Tedy, svůj investiční život si patrně velmi zjednodušíme tím, že si ujasníme, proč daný titul nakupujeme, protože to nám dá návod, kdy prodat. Typické příklady jsou ty, kdy někdo někomu poradí, že by měl koupit např. tohoto těžaře ropy s tím, že cena akcie bude růst. Nakoupit je snadné, ale tento jedinec pak neví, co s touto akcií dělat. Jak se zachovat, pokud se cena ztrojnásobí, nebo pokud cena spadne na polovinu? To si může dost dobře hodit mincí, protože ve skutečnosti netuší, co vlastní. Čím více práce uděláme na začátku, tím si usnadníme budoucnost.
Již jsem tu zmínil, že pro většinu z nás je těžší prodat, než nakoupit, že je zdravé přijmout to, že nebudeme schopni nakoupit na samotném dně a prodat na samotném vrcholu a že velmi záleží na naší investiční tezi. V mém případě jde také o to, kolik hotovosti držím v portfoliu. Pokud např. jsem plně zainvestovaný, pak patrně budu chtít u některé pozice realizovat aspoň část zisku, nebo jednoduše prodat to, čemu nevěřím, abych vybalancoval celé portfolio, abych se cítil komfortně ohledně toho, co může přijít. Pokud přijde propad cen na trhu a mám v portfoliu 20% hotovosti, pak jsem na tom lépe, zejména psychicky, ale dost možná i finančně, než když jsem plně zainvestovaný a musím se dívat, jak cena celého mého portfolia klesá a já s tím nemůžu nic dělat.
Autor vede projekt Rozumný investor.
#akcie #kdyprodat #investovani #kraftheinz #khc #jakinvestovat #investicedoakcii #rozumnyinvestor
Je to "bohužel" tak, až prodej rozhoduje o zisku nebo ztrátě :)