Po úpravě v Senátu a schválení Sněmovnou reprezentantů míří zákon do Bílého domu, kde by měl být v pátek Joem Bidenem vítězně podepsán. Fiskální balík prodlužuje program vládních dávek v nezaměstnanosti a vyčleňuje prostředky na podporu škol, testování na covid-19 a distribuci vakcín. Američanům poskytne i přímé platby ve výši až 1400 dolarů. Prezident USA, který prosazením téměř dvou biliónového plánu plní jeden ze svých hlavních slibů, plánuje intervenci dál propagovat i po pátečním podpisu příslušného zákona. Hlava státu se má vydat na turné napříč USA, aby schválená opatření obhájila před voliči. Cílem Bidena je zdůraznit vlastní zásluhy na uvolnění ekonomické pomoci a politicky potrestat republikány za to, že ji nepodpořili.
Cyklické akce, to jsou ty, které se pohybují v tandemu s ekonomikou, jsou nyní podporovány každou známkou a vodítkem o rychlejším oživení. Sektory základních materiálů, průmyslová odvětví a finance znatelně posilují. Přes všeobecný optimismus volatilita dluhopisových výnosů nadále drží technologické akcie v pozoru a investoři bedlivě sledují křehkou rovnováhu mezi výnosy státních dluhopisů a historickými maximy zámořských akciových trhů. Výnosy desetiletých splatností amerických státních dluhopisů se zastavily nad 1,5 % a třicetileté splatnosti vystoupaly nad 2,27 %.
Ceny ropy nadále žene výše optimismus ohledně hospodářského oživení a akcie sektoru energií dohánějí ztracený koronavirový rok. Investoři druhý týden po sobě ignorovali zprávy o růstu amerických zásob ropy WTI, když týdenní změna dle agentury EIA poukázala na růst zásob ropy WTI o 13,7 mil. barelů, při očekávání růstu o 0,8 mil. barelů. Zásoby ropy v USA nadále odrážejí dopady chladného počasí v Texasu, který dříve pozastavil část své produkce. Přijetí amerického stimulačního balíčku působí jako hudba pro uši ropných býků. Tato obrovská fiskální injekce na pomoc v boji proti dopadům pandemické krize vysílá velmi silný signál o směru amerického hospodářského oživení a budoucí poptávce po ropě. Zajímavé je, že ceny ropy velmi silně pokračují v růstu nad 60 dolarů za barel, i když celosvětový cestovní ruch je stále znatelně vyřazen.
Vodou na mlýn černého zlata se v posledních dnech stala i absence intervencí ze strany producentů OPEC+. Skupina ponechala těžební limity pro další měsíc téměř beze změny. Investiční banky zvyšují prognózy růstu ropy Brent o pět dolarů na 75 dolarů za barel ve druhém kvartále tohoto roku a na 80 dolarů ve třetím. OPEC+ nyní usiluje o strategii, kde si bude kartel a jeho spolupracující producenti pevně hlídat rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou.
Bezpečné přístavy v čele se zlatem nemají za sebou příliš úspěšné týdny. Zřejmě ani před sebou. Cena trojské unce zlata se sice dokázala během posledních seancí vyšplhat zpět nad hranici 1700 USD, nicméně nejnovější data zmírnila obavy investorů, že by se inflace mohla vymknout kontrole. Ministryně financí Janet Yellenová se snaží v komentářích rozptýlit obavy, že fiskální balík je tak velký, že způsobí pozdější nekontrolovatelné problémy s inflací. Podle bývalé předsedkyně americké centrální banky byla Inflace před pandemií spíše moc nízká než moc vysoká. Americké ministerstvo práce v tomto týdnu uvedlo, že index spotřebitelských cen za měsíc únor vzrostl o 0,4 %, což odpovídalo odhadům. Pokud by výnosy státních dluhopisů začaly opět růst, což by se vzhledem ke schválení fiskálního balíčku Joe Bidena jevilo jako pravděpodobné, pak by cena zlata mohla začít opět slábnout. Dlouhodobější technický výhled zůstává medvědí, jelikož drahý kov vykazuje od měsíce srpna řadu nižších a nižších lokálních maxim a oslabuje v řadě sedm měsíců z osmi. Na druhou stranu máme za sebou velmi silnou korekci a ceny poblíž 1600 dolarů za trojskou unci by se mohly zdát pro obchodníky velmi lákavé.
Podle předsedy Fedu Jerome Powella je vysoce nepravděpodobné, že by se inflace mohla vymknout kontrole a uvádí, že nákupy aktiv budou pokračovat „alespoň na současné úrovni“, dokud nebude dosaženo podstatného pokroku směrem k cílům centrální banky. Inflace v znovuotevírajících se citlivých odvětvích se může podle něj ukázat jako přechodná.
Rok 2020 nám dal jednu z nejsilnějších býčích rally na drahých kovech a nyní se zdá, že tento trend končí. Amerika se zotavuje a peníze se přesouvají do aktiv, které mají zajímavější a větší prostor k růstu.
Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance
#imperialBrno #imperialfinance #imperialnews