1. Activision Blizzard ($ATVI)
Blizzard se po bídném roce 2018 dokázal finančně oklepat a od té doby se zdá být nezastavitelným. Před třemi lety se videoherní studio potýkalo s nedostatkem nových titulů, kvůli kterým muselo rapidně snížit své hospodářské vyhlídky, což investoři nesli velmi nelibě. Od té doby se však mnohé změnilo a dnes má $ATVI v arzenálu hned několik franšíz, které jsou ověřenými tiskárnami na cash flow.
Na vrcholu je samozřejmě Call of Duty, kultovní střílečka pro PC a herní konzole, která však v roce 2019 zamířila i na mobily, kde slaví masivní úspěch a z velké části Blizzardu pomohla zpět na nohy. Zapomínat však nesmíme na další veleúspěšné franšízy jako World of Warcraft (resp. celá franšíza Warcraftu, jež disponuje obrovsky loajální globální komunitou a má z pohledu nových herních titulů masivní potenciál), mobilní vlajková loď Candy Crush Saga, Diablo, které chystá zřejmě příští rok vydání horce očekávaného 4. dílu a také relativně mladý, ale již zavedený brand Overwatch.
Úspěch Call of Duty na mobilech managementu ukázal dnešní sílu téhle platformy, a tak lze očekávat, že na tuto platformu velmi brzy zamíří i další hvězdy franšízové sestavy. Blizzard si jen musí dávat pozor na to, že velkou část fandů Warcraftu a Diabla tvoří zapřísáhli PC hráči, kteří samozřejmě chtějí vidět novinky i na svou platformu, nejen na pro ně nezajímavé mobily/tablety.
Activision má zároveň "v archivu" celou řadu "old-school" populárních franšíz, které se v novém, moderním grafickém hávu mohou stát výborným zdrojem příjmů. Vydavatel si úspěšnost této monetizace starších her skrz remake grafiky, na němž úspěšně vydělává třeba i Nintendo, již vyzkoušel na titulech jako je Tony Hawk, Crash Bandicoot (nový Crash je mimochodem pecka!) či Spyro the Dragon. V zásobě má však ještě obsáhlou knihovnu dalších kultovních titulů, které by nepochybně v novém kabátku hráče rovněž znovu oslovily.
Hlavním rizikem pro $ATVI - stejně jako pro jakéhokoli jiného herního vydavatele - zůstává životní cyklus jednotlivých herních titulů, který není u každé hry stejný a někdy může být až nečekaně krátký. A pokud v takové chvíli společnost nemá díru čím zajímavým zalepit, chtě nechtě se to odrazí na jejich příjmech. Blizzardu se však v této oblasti daří a většina jeho hlavních franšíz je postavena tak, aby nabízela hráčům solidní "trvanlivost". Jediným, kdo si může velmi lukrativní příležitost hrát jednu z hlavních rolí v globálním rozvoji interaktivní zábavy a videoherním průmyslu nyní pokazit, je tak sám Blizzard.
Cena má za sebou aktuálně výprodej, nicméně osobně bych rád ještě pokles aspoň o 10 $ ideálně někam k 80 $ viděl.
---
2. Match Group ($MTCH)
Po jednom z lídrů videoherního světa zůstáváme online, ale z her zábavných se přesuneme na hry milostné - Match Group je totiž dnes největším provozovatele online seznamek na světě. Nejznámější aplikací v jeho portfoliu je samozřejmě Tinder - a z dobrého důvodu, jelikož společnosti přináší lví podíl všech jejich příjmů. Je ale dobré mít na paměti, že $MTCH je rovněž provozovatelem seznamovacích služeb jako jsou Hinge, Match, Plenty of Fish či OkCupid. Žádný konkurent dnes na americkém ani evropském trhu nemůže potenciálním investorům nabídnout větší populační dosah než Match.
Velmi zajímavé je rovněž podívat se, jak si Match loni poradil se složitým pandemickým rokem, jež udělal pro celý trh složitějším získávání nových platících uživatelů a zároveň učinil tradiční randění místy prakticky nemožným. Společnost však i přesto dokázala předvést slušný růst, když v Q4 meziročně navýšila příjmy o 19 % na 651 mil. $ a průměrný počet měsíčních platících uživatelů vzrostl o 12 % na 10,9 mil.
Celoroční výsledky navzdory pandemii ukazují sympatický meziroční růst příjmů o 17 % na 2,4 mld. $ a provozní zisk dosáhl meziročního růstu o 16 % na 746 mil. $ (EBITDA 897 mil. $, meziročně +15 %). To znamená, že $MTCH dokázal loni v obou případech vyrůst dvojciferným tempem, zatímco si udržel provozní marži 32 %. To není na turbulentnost loňského roku vůbec špatný výsledek.
Byť je mezi Match Group a Tinder velmi často z pohledu byznysu dáváno prakticky rovnítko, není to tak úplně pravda. Tinder loni vygeneroval celkem 58 % všech příjmů, což je sice nadpoloviční většina, ale zdaleka to neznamená, že ostatní brandy stojí na místě. Portfolio seznamovacích aplikací mimo Tinder v Q4 navýšilo své příjmy meziročně o 28 %, čímž překonalo růst celé $MTCH. Za zmínku stojí zejména aplikace Hinge, která loni dokázala meziročně zvýšit své příjmy trojnásobně a v letošním roce by měla do celkového hospodaření Match Group začít promlouvat mnohem výrazněji.
Match se rovněž aktivně snaží o expanzi do dalších koutů světa, v čemž by mu měly pomoci mnohem cílenější seznamovací aplikace, jako je Hawaya, která cílí primárně na muslimy, nebo Chispa, což je služba cílící na Latinskou Ameriku. Dalším již oznámeným plánem je investice 1,7 mld. $ s cílem odkoupit jihokorejskou sociální síť Hyperconnect. Pohled na mezinárodně i kulturně diverzifikovanou sbírku seznamek dává poměrně dobrou odpověď na to, proč dnes $MTCH na svém trhu nemá rovnocennou konkurenci.
Osobně se domnívám, že stále mladý trh s online seznamkami čeká zejména po odchodu pandemie rapidní nárůst poptávky a platících uživatelů. Je více než jasné, že mladí lidé budou chtít opět začít naplno "žít" a aspoň obrazně dohnat 1-2 roky, které jim COVID-19 ze života regulérně vzal. I bez tohoto pro mě očividného akcelerátoru bych růst online seznamek považoval za zcela logický a v rámci investice i poměrně bezpečný předpoklad do budoucích let. Pandemie mu však nyní velmi pravděpodobně dodala na vrchol ještě sympatickou třešinku.
Cenově bych rovněž pro nákup uvítal nějakou citelnější slevu, ale nejsem si jistý, jak moc bude v tomto případě trh ochoten ji nabídnout, jelikož vyhlídky pro Match Group nevypadají vůbec zle. Ve volné chvíli si ještě určitě udělám čas na $BMBL, který od únorového IPO a následného maxima klesl o skoro 20 $ a operuje v identickém segmentu.
---
#invetovani #akcie #technologickeakcie #technologie #rustoveakcie #videohry #herniprumysl #activisionblizzard #blizzard #worldofwarcraft #callofduty #diablo #overwatch #candycrush #king #matchgroup #tinder #onlineseznamka #randeni #dlouhodobeinvestovani #pandemie #zotaveni
Já se teda musím přiznat, že na $MTCH mám skoro přesně opačný názor. Nezdá se mi, že mají výsledky "navzdory" ale "díky" pandemii.
Právě situace za té pandemie je taková, že lidi jsou doma a nudí se a jediná možnost jak se seznámit je přes internet. Až se to uvolní, tak lidi budou všude jinde jenom ne na internetu. Samozřejmě brát s rezervou, protože vždy budou lidi, kteří budou radši on-line, ale dost lidí ta pandemie právě nahnala na internet místo reálného světa.
Blizz jsem krasne blboun nakoupil na uplnem vrcholu ??♂️