Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
10.03.2021 4 minuty čtení

Tempo očkování dostává euro pod tlak

Euro, americký dolar a různá tempa očkování.

Poslední týdny přinesly na trhy větší míru nervozity a řada investorů se začala stahovat zpět do amerického dolaru, který v průběhu minulého roku výrazně ztrácel a nervozitu tak přivítal, jelikož si mohl dojít pro menší zisky. Většina měn v koši proti americkém dolaru dokázala však své zisky alespoň částečně udržet. Nicméně euro se propadlo hluboko pod 1.20 a jeho oslabení podporuje nejen posilující americký dolar, ale také o poznání horší vyhlídky pro oživení evropské ekonomiky.

 

Rezervní měna číslo jedna

Americký dolar je stále rezervní měnou číslo jedna, což se znovu potvrdilo, když se na akciové trhy z ničeho nic dostaly obavy z rostoucích sazeb v ekonomice. Na to nejvíce doplatily technologické tituly, ale korekcí si částečně prošel celý akciový trh, to přesvědčilo řadu investorů, že větší korekce je stále velmi reálná a je dobré se zajistit na devizovém trhu v americkém dolaru. Ten výrazně oslabily od začátku pandemie mohutné monetární a fiskální stimuly, ovšem jeho atraktivita díky vyšším výnosům z amerických dluhopisů mírně vzrostla, což z něj dělá mnohem zajímavější aktivum v případě zajištění se proti riziku, než například zlato, které nenabízí žádný pravidelný výnos.

 

Euro pod největším tlakem

Zároveň dolaru pomáhají inflační očekávání, jelikož investoři očekávají, že v případě reálného růstu inflace bude muset FED začít utahovat měnovou politiku, a to buď zvýšením úrokových sazeb, nebo ukončením programu kvantitativního uvolňování. Dolaru se však nedaří na všech frontách. Krátkodobě dostal pod tlak libru nebo kanadský dolar, ale nejvíce se mu daří na páru s eurem a japonským jenem. To má co dočinění především s tempem vakcinace ve světě. Zatímco Británie očkuje nejrychleji v Evropě, většina zemí Evropské unie výrazně zaostává, a to v porovnání jak s Británií, tak Spojenými státy.

Ve Spojených státech už je plně naočkováno 9 % populace, což je 30 milionů lidí a minimálně 60 milionů už dostalo alespoň první dávku. Alespoň první dávku dostaly v Evropě pouze 3 % populace. EU má průměrně pouze 9 dávek na 100 osob, zatímco USA má dávek 27, to je třikrát tolik. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) dokonce doporučilo pro ty, kteří jsou plně naočkování, že se mohou začít scházet uvnitř budov bez nutnosti nosit roušku.
 

Graf: Kumulativní dávky vakcíny přiděleny jednotlivým zemím na 100 obyvatel (Zdroj: FT.com)


Lepší vyhlídky v USA

Očkování samo o sobě není takovým ukazatelem jako spíše očekávání investorů ohledně ekonomického oživení, to je ve Spojených státech úplně někde jinde než v EU. Naznačují to právě rostoucí výnosy z amerických státních dluhopisů, ale také některé předstihové ukazatele. Index nákupních manažerů (PMI) za klíčový sektor služeb je v eurozóně na úrovni 45.7 bodů, což stále znamená kontrakci v sektoru, zatímco ve Spojených státech je na úrovni 59.8 bodů. To je nejvíce od roku 2014. Vše tak hovoří jasně ve prospěch amerického dolaru a otázkou tedy zůstává, zda je to skutečně dost pro jeho další posílení nebo minimálně propad eura.

Další masivní fiskální stimul, který Senát schválil o víkendu, podpoří ještě více expanzi americké ekonomiky a Evropa bude opět dohánět, co nyní ztrácí. Euro bude v nejbližších dnech chtít nejspíše korigovat masivní ztráty z minulého týdne, a pokud se situace na dluhopisovém trhu uklidní (růst výnosů se stabilizuje), může růst až směrem k 1.20. V první polovině letošního roku však nelze od eura očekávat rychlý návrat nad 1.21 a střednědobě by si měl EURUSD udržet klesající trend. S příchodem letních měsíců by však mohlo euro spolu s postupným odezněním dalších rizik znovu růst, jelikož se investoři opět začnou zbavovat dolaru. Pro rychlejší růst proti americkému dolaru však budeme muset sledovat spíše vývoj britské libry.
 

Graf: 4H graf EURUSD (Zdroj: cTrader PurpleTrading)
 

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím