Unicorni v Green-tech odvětví
Čím více se startupové prostředí rozvíjí, tím více unicornů po světě vzniká. Nejvíce potom v technologickém průmyslu. Co ale stále není úplným standardem, a dalo by se říci, že to je trendem posledních 5 let, je objev unicornů v oblasti environmentálních technologií a udržitelnosti. Vysvětlení tohoto jevu je přitom poměrně jednoduché - s přibývajícím kapitálem a zájmem o tuto oblast přibývá i řešení a technologií v této oblasti.
Důležitější je však vliv, který objev unicornů v této oblasti má na celé odvětví zelených technologií. Ukazují se dvě věci, které je důležité řešit.
Prvním z problémů je neprokázaná ekonomická profitabilita green-tech startupů, nicméně tato myšlenka je v posledních letech silně vyvracena několika indikátory prostupujícími celým odvětvím:
--> Narůstající množství startupů s hodnotou 1 miliardy dolarů
--> Narůstající hodnota investovaného kapitálu
--> Narůstající počet vzniklých startupů
--> Úspěchy zelených technologií na finančních trzích - článek Soulmates Ventures
Druhým problémem je absence kvalitních founderů a investorů v green-tech startupech. Důležité jsou zde oba elementy, protože bez jednoho z nich se úspěch nikdy nepodaří.
Čtveřice green-tech unicornů
Nejvíce unicornů vzniká v oblastech mobility a zemědělství s potravinářstvím. Pojďme se na ně podívat blíže.
- Tesla - 821 miliard dolarů
Nejznámější green-tech unicorn a největší výrobce elektromobilů na světě.
Tesla poskytuje v oblasti elektromobility skoro všechny služby, které jsou k provozu elektromobilu nutné. Od výroby samotných aut, přes nabíjecí stanice a vývoj elektrobaterií do aut i domácností.
Jsme si vědomi negativní ekologické stránky elektromobility, která stále v mnoha zemích převažuje tu pozitivní a zařazení mezi zelené technologie by nemuselo být v tuto chvíli zcela korektní. Pokud však vezmeme v potaz potenciál a vizi, kterou toto odvětví do budoucna slibuje, je jednoduché říct, že elektromobilita má v green-tech odvětví svoje místo.
- Beyond Meat - 11,11 miliard dolarů
Unicorn, který vyrábí alternativní proteinové maso z rostlinných proteinů.
Startup zaměřující se na výrobu alternativních proteinů se zaznamenal do našich pamětí hlavně díky svému IPO (vstup na veřejně obchodovatelnou burzu) v roce 2019, kdy jeho akcie narostly o 163 % a startup zaznamenal velký úspěch. Některé zdroje dokonce uvádí, že se Beyond Meat postaral o nejlepší IPO společnosti, která získala více jak $200 milionů, od roku 2000.
- Northvolt - 2 miliard dolarů
Švédský unicorn, který cílí na výrobu nejekologičtějších baterií na světě s vysokým důrazem na recyklovatelnost.
Northvolt založil bývalý zaměstnanec Tesly, Peter Carlsson. Startup přilákal zajímavé investory, jako například Daniela Elka, zakladatele Spotify, který se zúčastnil posledního investičního kola v hodnotě 600 milionů dolarů. Startup má v tuto chvíli domluvenou spolupráci s velkými světovými automotive firmami, jimž bude dodávat své recyklovatelné baterie.
- Impossible Foods - 4 miliard dolarů
Unicorn, který by se dal chápat jako mladší a méně známý sourozenec Beyond Meat. Také Impossible Foods se zabývá výrobou alternativních proteinů na rostlinné bázi.
Fakt, že máme dva unicorny z oblasti alternativních proteinů znamená, že není důležitá jenom samotná technologie, ale také celkový byznys model, který může být známkou budoucího úspěchu startupu.
Sečteno podtrženo - udržitelné projekty zaměřené na zelené technologie mají potenciál vytvářet konkurenceschopné globální startupy s hodnotou překračující 1 miliardu dolarů. Naším hlavním cílem je vytvořit ekosystém, který bude startupistům a jejich projektům poskytovat vše, co budou na cestě za vývojem potřebovat.
Pokud znáte startup, který má podle vás potenciál změnit svět k lepšímu, dejte nám o něm vědět na našich webových stránkách.
Zdroje:
https://cleantechrising.com/clean-tech-companies/
https://www.businesschief.eu/technology/nokia-selected-eu-aviation-research-project
https://www.businesschief.eu/sustainability/pwc-climate-tech-next-frontier-venture-capital