Michael Oh se primárně zaměřuje na asijské trhy. O tamních indexech má však nevalné mínění a považuje je z pohledu potenciálu zhodnocení za "neefektivní". Jelikož jsou z velké části tvořeny velkými bankami a průmyslovými firmami, lze je považovat za lehce "zpátečnické" a "neschopné generovat stejné zhodnocení jako portfolio zaměřené na budoucnost".
Oh, jež spravuje portfolio Matthews Asia Innovators Fund, však to samé tvrdí i o západních indexech. Na druhou stranu, když se zeptáte jakéhokoli investičního manažera zaměřeného na růstové akcie, ať už z USA či Evropy, každý vám samozřejmě řekne, že nakupování indexu je z pohledu zhodnocení neefektivní.
V rámci rozvojových trhů, jako je Asie, je nicméně tento trend mnohem prominentnější. A Oh očekává, že tento rozdíl v potenciálních výnosech mezi indexy a růstovými akciemi bude do budoucna konkrétně v Asii spíš růst.
Tento svůj tržní pohled zakládá na strukturálních makroekonomických trendech. Například na předpokladu, že kupní síla asijských spotřebitelů do roku 2030 překoná společnou kupní sílu Spojených států a Evropy. Nebo statistiku, dle které čínská střední třída a její disponibilní příjmy zažívají rapidní růst. Anebo reálný fakt, že Asie dnes produkuje víc doktorandů ze všech oborů či inženýrů než její západní protějšci a asijské firmy dnes mají přístup k jednomu z největších venture capital trhů na světě.
Sečteno a podtrženo, Michael Oh dnes tempo inovací v Asii přirovnává k 70. a 80. letům v USA, kdy svůj raketový růst zažívaly společnosti jako Microsoft ($MSFT) nebo Nike ($NKE):
"Jsem zcela přesvědčen, že se stále nacházíme na začátku éry velkého růstu řízeného inovacemi v Asii."
A jeho investiční výsledky za poslední dekádu ukazují, že asi poměrně dobře ví, o čem mluví, jelikož je očividně schopen na tomto růstu skrz akcie velmi efektivně vydělávat. Jak se na tomto trendu mohou svézt i ostatní investoři? Jeho strategie, skrz kterou v Asii dlouhodobě vyhledává zajímavé růstové akcie, je složena celkem ze 4 částí:
1) Šance na sekulární růst
První kategorií, kterou Oh v rámci svého modelu pro hodnocení společností používá, je zhodnocení růstového potenciálu. A to nejen na základě makrotrendů zmíněných výše, ale i na základě specifických růstových příležitostí v jednotlivých zemí. Jedním takovým příkladem může být fakt, že polovina indické populace (1,35 miliardy osob) dnes stále nemá bankovní účet, což představuje obrovskou příležitost pro malé společnosti poskytující na tomto trhu bankovní služby.
Pokud jej nějaká společnost zaujme a začne mít zájem o investování do ní, vydá se se svým týmem zpravidla na schůzku s vedením či návštěvu výrobního závodu, aby zjistil, jak funguje management. Toto seznámení někdy zahrnuje i rozhovory s dodavateli či zákazníky.
2) Míra inovativnosti
Zadruhé se Michael Oh samozřejmě soustřeďuje na inovace. Při analýze inovativnosti se detailně dívá na věci, jako jsou výdaje na výzkum a vývoj, prodeje generované novými produkty, marže na těchto prodejích, organizační strukturu podniků či zaměstnanecké pobídky.
3) Kvalita byznys modelu a struktury podniku
Po zjištění kvality produktů se Oh zatřetí bedlivě dívá na kvalitu samotného podniku, to znamená jeho strukturu řízení, udržitelnost nastaveného byznys modelu, důvěryhodnost managementu či historii výdajů.
4) Valuace a potenciál jejího růstu
Čtvrtým a nejdůležitějším faktorem je podle Michaela valuace a potenciál pro růst tržní hodnoty. K tomu se lze dostat skrz pohled na velikost celkového adresovatelného trhu. Všechny tři první faktory na něj mohou klidně udělat sebelepší dojem dojem, ale pokud již má společnost příliš velkou valuaci vzhledem ke svému maximálnímu potenciálu, nemusí jít ve skutečnosti o dobrou investici.
---
3 akcie, které během následujících 5-10 let čeká explozivní růst
Investiční firma spravující klientům přes 30 miliard dolarů podobnou hloubkovou analýzu nepochybně zvládne snadněji než individuální investor. Abychom tedy nezůstali jen u teorie, pojďme se podívat na trojici společností, které výše zmíněným analytickým procesem prošly, splnily všechna zásadní kritéria a mají dle Oha pro dalších 5 až 10 let silný růstový potenciál.
Tou první je Bilibili ($BILI), která je dnes obchodována na Nasdaqu. Jde o platformu pro sdílení videa, která má dle Michaelova názoru potenciál stát se "čínským YouTube".
Firma by dle něj měla v následujících letech těžit z toho, že Generace Z má ve srovnání se staršími generacemi nesrovnatelně větší apetit pro sdílení a konzumaci uživateli vytvářeného obsahu. Zároveň jí do karet hraje rychle rostoucí čínská střední třída, která si stále víc užívá nadbytku příjmů, což ji poskytuje více volného času, jež mohou trávit na platformách, jako je Bilibili.
"I když na valuaci 10 miliard dolarů společnost stále nebyla v zisku a vypadala dle tradičních metrik ,jako je P/B nebo P/S poměr poměrně draze, rozhodli jsme se pro investici, protože jsme došli k názoru, že uživatelská základna kterou mají, je svým způsobem nehmotné aktivum," vysvětluje Oh své investiční rozhodnutí.
Byť akcie od vstupu již zaznamenaly výrazný růst, rozhodl se Michael v prosinci nechat pozici nadále netknutou. A to především proto, že se svým týmem došel k názoru, že společnost má od své tržní hodnoty, jež odpovídala nějakým 47 miliardám dolarů, před sebou ještě dlouhou růstovou cestu.
Poznámka: $BILI je velmi aktivním účastníkem současného technologického výprodeje. Akcie za poslední měsíc ztratila přes 31 % své hodnoty.
Druhým členem portfolia, který stojí z pohledu následující dekády za řeč, je společnost Sea ($SE), online herní a e-commerce platforma, jež je obchodována na newyorské burze NYSE. Oh je jednak spokojen s růstem její popularity během pandemie, ale zároveň je toho názoru, že tento rozjetý vlak už ani po odchodu COVIDu zpomalovat nebude.
"I když tahle pandemie skončí, rozhodně pro ně v těchto dvou oblastech [online hraní a e-commerce] do budoucna vidím velmi silný růst. Nedávno rovněž získali licenci pro provozování digitálních bankovních služeb, což představuje další zajímavou možnost, kterou se společnost může vydat," popisuje Oh jednu ze svých pozic, která se mu vskutku líbí.
Do třetice Michael za lukrativní růstovou společnost považuje Wuxi Biologics (2269), technologickou společnost zaměřenou na segment zdravotnictví, konkrétně biofarmacii, jež je obchodována na hongkongské burze.
Oh vysvětlil, že čínský trh je dnes jediným mimo USA, jež poskytuje dostatečně velké potenciální zisky na to, aby se zde vyplatilo investovat do vývoje nových léků. Vidí zde proto specificky pro biofarmaceutické a biotechnologické firmy silný růstový potenciál.
Wuxi Biologics je dnes v pozici, aby z tohoto růstu mohla lukrativně profitovat, neboť farmaceutickým společnostem vyvíjejícím léky dodává suroviny či infrastrukturu, kterými samy nedisponují: "[Biofarmaceutické a biotechnologické společnosti] většinou nemají výzkumné laboratoře či výrobní kapacity. A právě zde přichází s pomocnou rukou Wuxi Bio. Poskytují těmto firmám outsorcing výzkumu a částečné pokrytí úvodního výrobního procesu. Jde tak o společnost, která dnes masivním způsobem profituje z biotechnologického boomu, jež pomalu a jistě zachvacuje Čínu."
#investovani #rustoveakcie #portfolio #asie #cina #trendy #strednitrida #rozvojovetrhy #inovace #michaeloh #portfoliomanazer #trackrecord #zhodnoceni #investicnistrategie #analyza #potencial #valuace #bilibili #sea #wuxibiologics