5 minut čtení

9 klíčových čísel, která byste měli znát o kryptoměnové burze Coinbase před jejím IPO a případným nákupem

Vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na burzu je považován za jedno z nejočekávanějších IPO roku 2021. Může totiž jít o největší primární emisi technologické firmy od Facebooku. Pojďme blíže kouknout na finanční rozvahu společnosti.

Coinbase plánuje na Nasdaq vstoupit skrz přímou veřejnou nabídku (takže technicky ne IPO, ale DPO), v které by od investorů ráda získala až jednu miliardu dolarů. Během nedávného privátního prodeje části akcií byla krypto-burza ohodnocena na 100 miliard dolarů, což z této emise dělá potenciálně vskutku "big deal". ?

V rámci žádosti o vstup na burzu Coinbase světu odhalila své finanční útroby a každý investor, který si plánuje tuhle akcii do portfolia přidat, by některé cifry ještě před nákupem rozhodně měl znát. Tady jsou ty nejzásadnější:

A) 1,28 miliardy dolarů

Tato suma představuje celkové příjmy, jež Coinbase vygenerovala během roku 2020. Ve srovnání s rokem 2019 vzrostly o působivých 130 %. Nejde přitom jen o poplatky za provedené burzovní transakce, ale také o platby za předplatné a jiné služby, jež společnost rovněž nabízí. Jde například o placené analýzy, bezpečné uložení aktiv uživatelů atp. Dalšími menšími zdroji příjmů jsou kryptoměnové transakce, v nichž Coinbase klienty vyplňuje z vlastních držených aktiv a také úroky z hotovosti a peněžních ekvivalentů.

B) 1,09 miliardy dolarů

Pro lepší pochopení toho, jak vypadá příjmová struktura Coinbase, je vhodné uvědomit si, že tato částka představuje celkové příjmy z poplatků za obchodní transakce. Neboli 85 % veškerých příjmů. Její objem loni meziročně vzrostl o 137 % a pochází z velké části (jak velké, si ukážeme níže) od retailových investorů obchodujících s kryptoměnami, ale stále více i od institucionálních investorů, jako jsou hedgeové fondy, family office, finanční instituce atp.

C) 868,5 milionu dolarů

Celkové provozní náklady Coinbase loni meziročně stouply o 50 % a zahrnují náklady na transakce, technologie a vývoj, marketing, administrativu či restrukturalizační projekty. Velký nárůst příjmů v tomto případě není až tak problematický, vezmeme-li v potaz, že příjmy za stejné období stouply o 130 %.

D) 322 milionů dolarů

Další zásadní částka představuje loni vygenerovaný zisk. Ten je zásadním zlepšením oproti roku 2019, kdy Coinbase skončila ve ztrátě 30 milionů dolarů. Za velký nárůst cash flow burza samozřejmě může vděčit především bitcoinu, jehož popularita (stejně jako cena) loni dosáhla dosud nevídaných výšin. Kryptoměna se z březnového dna okolo 5 000 $ do konce roku vyškrábala o téměř 500 % až na více než 29 000 $. A vzhledem k tomu, že bitcoin už se letos stihl dostat až na 58 000 $, je jasné, že transakce se i nadále jen hrnou a Coinbase má za sebou s vysokou pravděpodobností skvělý vstup do roku 2021.

E) 43 milionů

Na "burzovním parketu" Coinbase dnes existuje přes 40 milionů verifikovaných uživatelů. Společnost dále spolupracuje s celkem 7000 institucemi a 115 000 partnery z více než 100 zemí, jež se rovněž angažují v segmentu kryptoměn. Počet uživatelů loni meziročně stoupl o 34 %, díky čemuž Coinbase vykázala za rok 2020 celkový objem obchodních transakcí ve výší přesahující 190 miliard dolarů. Dle dat společnosti její platformu k provádění obchodů loni využívalo každý měsíc 2,8 milionu uživatelů. 

F) 70 %

Procentuální podíl, který loni tvořil z pohledu všech kryptoměnových aktiv uložených na platformě bitcoin. V dnešním světě samozřejmě existuje nespočet dalších kryptoměnových aktiv, ale tato cifra poměrně dobře ukazuje, jak populárním je ve srovnání s nimi bitcoin. Zbylých 30 % aktiv uložených na Coinbase tvoří z velké části druhá největší kryptoměna ethereum a další krypto-aktiva.

G) 11,1 %

Coinbase dnes skrz svou platformu kontroluje více než 10 % celého kryptoměnového trhu. Jinými slovy, pokud víme, že na krypto-trzích se dnes nacházejí aktiva v hodnotě celkem 782 miliard dolarů, nějakých 90 miliard dolarů z této cifry se nachází právě na Coinbase. Tržní podíl společnosti loni meziročně vzrostl o 8,3 %.

H) 119 miliard dolarů

Toto velmi zajímavé číslo reprezentuje objem zobchodovaných kryptoměnových aktiv, jež loni skrz Coinbase protočili pouze institucionální obchodníci. A ano, šlo o vyšší objem, než v případě retailových obchodníků, kteří dosáhli na 73 miliard dolarů. Byť platforma na základě svých dat uvádí, že objem zobchodovaných aktiv má přímou korelaci na příjem z transakcí, který ovlivňuje jak cena bitcoinu, tak volatilita kryptoměnových aktiv, Coinbase jedním dechem dodává, že tyto faktory mnohem výrazněji ovlivňují právě retailové obchodníky. Ze strany institucí podobné výkyvy v obchodním sentimentu nezaznamenává. Proto burza očekává, že jak objem institucionálního obchodování poroste, bude spojení mezi cenou bitcoinu, volatilitou kryptoměn a objemem obchodů postupně stále více slábnout.

I) 1,04 miliardy dolarů

A úplně nakonec tady máme číslo, které vás dost možná překvapí. Jde totiž o celkové příjmy, které platforma loni na komisích a poplatcích inkasovala pouze od retailových investorů. Nemusíte to počítat, je to přes 95 % veškerých loňských příjmů z obchodních transakcí (viz písmeno B). Tohle na první pohled vypadá jako čirý nesmysl, když vezmeme v potaz, že institucionální obchodníci loni skrz Coinbase zobchodovali kryptoměny za 119 mld. $, zatímco retail pouze za 73 mld. $. Burza však v rámci komisí z transakcí uživatelům nabízí poplatkovou strukturu o několika úrovních. Ta funguje na jednoduchém principu - čím větší finanční objem transakce má, tím menší jsou konečné poplatky. Coinbase totiž v případě finančních institucí považuje za mnohem cennější stabilní likviditu, kterou na platformu přinášejí, než poplatky, které by si od nich teoreticky mohla účtovat.

#coinbase #ipo #akcie #nakup #rozvaha #analyza #hospodareni #prijem #zdrojeprijmu #zisk #poplatky #komise #aktivniuzivatele #trznipodil #aktiva #bitcoin #kryptomeny #vydaje #expanze #retail #instituce #zobchodovanyobjem #volume