Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
08.03.2021 5 minut čtení

Bezpečná investice pomocí "kryptoměn" - stablecoinů

Jak už bylo v mnoho článcích popsáno, mezi "bezpečné" investice patří Indexové fondy, REITs a Dividendové akcie. Pro ty, kteří se alespoň trochu zajímají o kryptoměny zde ale vidím další možnou alternativu. Tou je úročení stablecoinů.

Účelem článku není vysvětlit jak fungují kryptoměny, to by bylo poněkud obsáhlejší, proto je článek vhodný spíše pro uživatele, kteří se o tuto oblast alespoň částečně zajímají a nebo si informace dohledají.

Pokud tedy vlastníte účet na jedné z mnoha kryptoměnových burz nebo směnáren určitě víte, že na velkém množství z nich se využívají takzvané "stablecoiny". Ty mají trochu jinou povahu než kryptoměny jako Bitcoin, Ethereum a jiné známe.

Stablecoiny 

Stablecoiny jsou centralizovaně vydávány nejčastěji burzami a zjednodušují obchodování kryptoměnnových párů, plno páru je totiž možno obchodovat pouze vůči kryptoměnám a stablecoinům (nákup za fiat měnu u nich není možný). Stablecoiny jsou vydávány v poměru 1:1 k dolaru, to znamená že za každou 1 minci stablecoinu drží vydavatel 1 dolar v hotovosti. Od stablecoinů také nelze očekávat žádný výkyv cen. Stále drží kurz jednoho dolaru. Jejich držení tedy samo o sobě nepodléhá žádnému riziku, ale ani potenciálnímu zhodnocení. Je to pouze ekvivalent držení dolarů ve světě kryptoměn. Obrazně řečeno je to brána k využívání všech možností kryptoměn.

Mezi nejznámější stablecoiny patří Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance Coin (BUSD), Gemini dollar (GUSD) a mnoho dalších.

Úročení stablecoinů

Nyní se dostáváme k jádru článku. Stejně jako ve světě bank a akciových burz tyto subjekty poskytují finanční prostředky za úrok, stejně je tomu ve světě kryptoměn. Kryptoměnové burzy nabízejí obchodování pákových produktů a derivátů a proto potřebují dostatečnou likviditu. Stejně tak si je možné půjčit za úrok kryptoměnu, pokud poskytnete adekvátní množství kryptoměny jako zástavu (zpravidla větší množství, než požadujete půjčit, proto odpadá riziko nesplacení).

Tuto likviditu se může rozhodnout poskytovat každý kdo má zájem prostřednictvím různých služeb, které k tomu slouží. Mezi nejznámější patří:

Zde je nutno říci že vyčerpávající srovnání platforem by bylo obsahem na vlastní článek, zaměřím se pouze na platformu Celsius network, která se po mém průzkumu jeví jako nejlepší.

Celsius network

Tato platformu založili v roce 2017 Alex Mashinsky a S. Daniel Leon. Obě jména, zejména pan Mashinsky, jsou ve světě internetu velmi známá. Platforma spojuje 2 skupiny lidí, ty kteří si chtějí nechat úročit své stablecoiny (i jiné kryptoměny, to ale není předmětem článku) a ty, kteří si chtějí kryptoměny půjčit výměnou za poskytnutí zástavy. Dále pak platforma poskytuju likviditu krytoměnovým burzám. Z těchto operací si nechává pouze 20% poplatků a zbytek rozděluje mezi ty, kteří své prostředky poskytli. Je zde zveřejněn roční úrok, kterým se bude úročit vklad (úrok je pružný a mění se podle situace na trhu). Tento úrok je vyplácen týdně ve výši 1/52 deklarovaného úroku. Další týden je již úročena částka i s předchozím úrokem. Každý pátek je zaznamenán stav účtu a následně je v pondělí připsán úrok. Nehrozí zde žádné riziko poklesu investice a prostředky nejsou uzamčeny. Je možná je ihned vybrat. V současnosti je nabízen úrok 10,51% p.a. u zmiňovaných stablecoinů (platforma nabízí i možnost úročení jiných kryptoměn, to zde ale nechci řešit). V nastavení je možné zvolit 2 možnosti. Buďto připisování úroků ve vloženém stablecoinu a nebo připisování úroků v tokenu Celsius (CEL), který je vydáván společností Celsius. S tímto nastavením je sice možné obdržet ještě o 3% p.a. větší úrok, cena CEL tokenu ale není stabilní a proto zde tuto možnost nedoporučuji.

Na stránkách Celsius network je v současné době aktivní promo kód "WEB40", který při vkladu stablecoinu v ekvivalentu alespoň 200 dolarů poskytne bonus 40 dolarů (Tento bonus se připíše při splnění podmínky držet prostředky alespoň 1 měsíc a je připsán v kryptoměně Bitcoin (BTC)).

Dále je možnost registrace před referall link někoho z Vašich přátel, kdo platformu již využívá. Kdo se zaregistruje pomocí takového odkazu, získá při vkladu nad 200 dolarů ještě dodatečných 30 dolarů (platí stejná podmínka jako u promo kódu, bonus bude připsán po 30 dnech držení prostředků a je připsán ve formě Bitcoinu). (Kdo by měl zájem zde je případně můj referall link, přes který je možná se registrovat pro získání bonusu: https://celsiusnetwork.app.link/129655421b)

Shrnutí

Máte povědomí o tom, jak obsluhovat krytoměnovou burzu a chcete si kromě všeobecně známých možností "bezpečných" investic diverzifikovat portfolio s částí svých prostředků? Můžete tak učinit na platformách jako například Celsius network a získat bezrizikový úrok kolem 10,5 % p.a. Nejhorší co Vás může potkat je, že se poskytovatel rozhodne snížit vyplácený úrok, pak je možnost kdykoliv z platformy odejít a peníze si převést pryč.

#kryptomeny #stablecoiny

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • "Nejhorší co Vás může potkat je, že se poskytovatel rozhodne snížit vyplácený úrok" - kiez by :) Najhorsie co sa moze stat je, ze pridete o svoje krypto uplne, kedze tie spravuje celsius a nie vy. Nemate ich pod kontrolou tak ako v HW penazenke.

    0
    • To se nedá vyvracet, ta možnost zde samozřejmě je. Stejně  jako na burzách, kde lidé často drží své krypto. Souhlasím, že pro dlouhodobé držení většiny portfolia je pořízení HW peněženky volba číslo 1 (not your keys, not your crypto). Menší část bych se ale nebál takovýmto službám svěřit. Celsius network říká, že v případě útoku na platformu bude krýt ztráty zákazníků z vlastních zdrojů (CEL token). Otázka je samozřejmě jak by se pak zachovali doopravdy. Zvážení rizik už je na každém.

      0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím