Dnes trhy zdánlivě poskytují nejzajímavější příležitosti těm investorům, kteří mají svůj watchlist kvalitních akcií doplněný i o ty společnosti, jež nedrží pouze kvůli jejich vysoké ceně. Jakmile totiž dojde k větším výprodejům jako v uplynulých 14 dnech, kdy některé růstové akcie ztratily až 50 % své hodnoty, nastává ideální doba využít levnějších valuací a tu a tam něco výhodně přikoupit.
Pojďme se podívat na tři společnosti, které v únoru zažily poměrně výrazné výprodeje svých akcií, aniž by za nimi stály jakékoli negativní změny v jejich fundamentálním byznysu a měly by tak být minimálně v hledáčku dlouhodobých investorů:
1. Beyond Meat ($BYND)
Začínáme známým výrobcem rostlinných náhražek masa Beyond Meat, jehož akcie v únoru sklouzly dolů o 18 % a do března zatím vstoupily další várkou výprodejů. Společnost 25.2. zveřejnila své hospodářské výsledky z loňského 4. kvartálu a popravdě příliš velký dojem na lovce růstových akcií neudělala.
Příjmy dosáhly 101,9 mil. $ (analytici očekávali 103,2 mil. $), což značí meziroční růst o pouhých 3,5 % a společnost vykázala ztrátu ve výši 34 centů na akcii (analytici očekávali 13 centů na akcii). Za nenaplnění očekávání může z velké části pandemie COVID-19 a pokles poptávky zejména v oblasti gastro-služeb. $BYND navíc zatím kvůli přetrvávající nejistotě nezveřejnil ani svá hospodářská očekávání pro letošní rok.
Nelze ale říct, že by aktuálně šlo proti Beyond Meat úplně všechno. Společnost v poslední době mimo jiné oznámila dohodu s fastfoodovým řetězcem McDonald's, pro který bude v následujících 3 letech hlavním dodavatelem klíčové suroviny pro nový rostlinný burger s názvem McPlant. Další partnerství bylo uzavřeno s fast-foodovým koncerem Yum! ($YUM), pod nějž spadá KFC, Pizza Hut či Taco Bell. Jde o klíčový zdroj příjmů, jelikož zatímco tradiční restaurace pandemie stále drží v šachu, fast-foody nemají problém i během lockdownů obsloužit hladové zákazníky skrz drive-trhu okénka.
Pokud bychom tedy měli brát jako jedno z hlavních rizik pro $BYND dlouhodobé ekonomické dopady pandemie, rozhodně souběžně s tímto rizikem aktuálně vede i cesta k zajímavému potenciálnímu růstu. Zajímavý je v rámci této akcie rovněž indikátor "retail sentiment", jež ukazuje poměr long/short otevřených pozic retailových investorů na dané akcii. Ten v případě Beyond Meat v Q4 vzrostl jen v Americe o 76,3 % a na mezinárodní úrovni o 139,2 %.
Ideálním scénářem pro další výraznější růst této akcie by byl úplné otevření ekonomiky do stavu před pandemií ještě v tomto roce minimálně v USA - což nezní zase tak nereálně, když vezmeme v potaz, že Spojené státy jsou už dnes schopny očkovat cca 1,8 milionu osob denně a do konce května by měly mít k dispozici dostatek vakcín pro naočkování všech dospělých Američanů. Beyond Meat rozhodně nestojí na místě a až se vše vrátí do normálu, mohl by se opětovný rozjezd maloobchodu a gastronomie hezky posadit vedle příjmů, jež budou společnosti v následujících letech plynout fast-foodových gigantů, jako je McDonald's.
2. Barrick Gold ($GOLD)
Další na seznamu společností, kterým se reálně daří velmi slušně, avšak akciím se příliš tento sentiment následovat nechce, je jeden z největších těžařů zlata na svět Barrick Gold. Akcie během února ztratily přes 16 % navzdory tomu, že firma 18.2. zveřejnila solidní Q4 výsledky. Příjmy ve výši 3,3 mld. $ znamenají meziroční růst o 13,7 % a může za ně zejména větší výkupní cena zlata. Zatímco v roce 2019 Barrick v říjnu až prosinci prodával libru zlata v průměru za 1483 $, loni to bylo 1871 $. Cashflow tak meziročně dostalo pořádnou injekci a vzrostlo ze 429 mil. $ (Q4 2019) na 1,1 mld. $.
Společnost má aktuálně tolik hotovosti, že v představenstvu leží návrh na zvláštní výplatu dividendy ve výši 0,42 $ na akcii, jež by doplnila současnou kvartální dividendu ve výši 0,09 $ s výnosem 1,6 %. Cena zlata sice v posledních měsících klesá vzhledem k optimismu, jež vyvolává stále širší nabídka vakcín proti COVID-19 a akcelerace jejich distribuce po světě, ale stále se pohybuje okolo 1700 dolarů za unci, což je více než před rokem. Zároveň je tady reálná možnost, že pokud by na akciový trh dorazila jakákoli výraznější korekce, uvidíme zlato opět velmi rychle stoupat.
$GOLD je kvalitní dlouhodobou investicí nejen ve své komoditní formě, ale rozhodně i ve formě této akcie. Cena již od únorového minima přidala zhruba dolar na akcii, ale stále se oproti začátku roku bavíme o propadu zhruba 5 dolarů na akcii. Nemluvě o tom, že jde rovněž o efektivní hedge pro případ, že trhy skutečně propadnou nějaké výraznější nervozitě.
3. Teladoc Health
Teladoc Health rovněž naplňuje definici akcie, která v únoru zažila výrazný více než 16% výprodej, aniž by pro to existoval nějaký pádný důvod. Kvartální výsledky ze závěru loňského roku dorazily až 24.2. a popravdě nebyly vůbec špatné. Meziroční růst příjmů dosáhl s částkou 383,3 mil. $ působivých 139 %. Firma sice vykázala kvartální ztrátu ve výši 394 mil. $ (meziroční růst oproti ztrátě 19 mil. $ z 2019 Q4), avšak poznamenala, že v částce jsou zahrnuty i veškeré náklady spojené s akvizicí společnosti Livongo, jež vyšla na tučných 331,7 mil. $. Počet návštěv ze strany pacientů dosáhl v Q4 2,96 milionu, což je o 145 % více než před rokem. Pro 1. kvartál letošního roku $TDOC očekává příjmy ve výši 455 mil. $ a počet návštěv v rozmezí 2,9-3,1 mil.
Hlavním problémem, který mohou investoři na byznysu společnosti vidět, je skutečnost, že navzdory loňskému raketovému růstu, stejně jako všeobecnému růstu popularity telemedicíny, se firma nedokázala prokousat do zisku. Na cestě k dalšímu růstu má však společnost stále zelenou. Zmíněná akvizice konkurenční platformy Livongo, jež se zaměřuje na online léčbu pacientů s chronickými problémy a diabetem, byla oficiálně dokončena teprve 30.10.2020. Dlouhodobé potenciální příjmy z ní tak začnou do rozvahy $TDOC výrazněji promlouvat teprve letos a lze očekávat, že by mohlo jít i dlouhodobě o lukrativní nákup.
Zcela klíčové bude, jakým způsobem se segment telemedicíny bude vyvíjet po ústupu pandemie. Můžeme-li ale soudit z toho, jak rychle jeho popularita rostla již před pandemií, mělo by jít o segment, jež aktuálně stále teprve klouže po povrchu svého celkového potenciálu a čeká ho společně s globální digitalizací prakticky všeho atraktivní budoucnost.
#investovani #akcie #vyprodej #buythedip #portfolio #dlouhodobeinvestovani #beyondmeat #barrickgold #teladochealth
$bynd se věnuji už delší dobu, půjde ještě ke 120, možná o trochu níž, možná za 125 bych se už nebál koupit, potom opět vyskočí nejméně nad 160 nejpozději do léta, párkrát jsem už takto zobchodoval, pokud náhodou spadne ještě níž, třeba ke 100, neváhal bych určitě. Střednědobě je to zajímavá investice s nízkým rizikem.
Dlouhodobě v řádech příštích let bych na ně ale raději nesázel, a to z následujících důvodů: 1) Oproti velkým hráčům typu Unilever, Nestlé apod. jsou stále výrazně přecenění. 2) Všichni velcí hráči už jim do jejich businessu "zeleninových placiček" výrazně šlapou, navíc výroba není tak technologicky náročná jako třeba u elektromobilů. 3) Hudbou příštích let bude umělé maso vypěstované v bioreaktorech či vytištěné na 3D tiskárnách, čímž se sníží týrání zvířat, které stojí za motivaci velké části zákazníků právě ke konzumaci alternativ masa.
Bezva článek a super tipy, se kterými tentokrát bezvýhradně souhlasím. Jde o kvalitní akcie s velkým potenciálem do budoucna. Samozřejmě, všechny tyto akcie můžou ještě o nějaký ten dolar spadnout níž, ale dříve či později porostou, takže pro středně až dlouhodobé investory je to zajímavá příležitost :-) Díky, @tomasdurcak
Díky za update! De se dokupovat, manželka bude mít radost. Aneb "zeleninka se zeleninkou" :-D $BYND
Děkuji za článek, ale máte tam chybičku. Jestli Barrick Gold prodává celou libru zlata za 1800 dolarů, nedivím se, že jeho cena klesá a půjdu si stoupnout do fronty. :-)
Článek jako celek pěkný, ale opravdu věříte tomu, že úplné ekonomické uzdravení z pandemie je možné za několik měsíců?
@easyRider To je nešťastně napsáno, myslel jsem to jako úplné otevření ekonomiky do stavu před pandemií (fungující restaurace, veškerý maloobchod atp.), trochu jsem to poupravil. ?
Vysvětlete mi prosím někdo, proč má potom $BYND tak špatné ohodnocení a "Recommendation Trends" třeba na Yahoo Finance když je to celkem zajímavá společnost ?
@Lukefer Já se třeba těma posuvníkama a zeleno/červenými nápisy vůbec neřídím, resp. je úplně ignoruju. Oni doporučují nákup ve chvíli, kdy už je pozdě a prodej to samé, protože to většinou vychází z konsenzu všech analytiků, co tu akcii sledují. Plus předpokládám, že oni ty svoje ratingy a cílové ceny neaktualizují každý den všichni, takže mi to přijde takové zavádějící. Jak říkám, většinou to ignoruju a hledím si spíš svého, neinvestoval bych do akcie jenom proto, že ji kupuje Buffett, tak nemám žádný důvod investovat podle toho, co si myslí nějaká skupina analytiků (čímž nesnižuji jejich profesionalitu a odbornost). Maximálně je lze využít jako dodatečný zdroj informací (někdy mohou mít nějaké podrobnější info než běžný smrtelník).
@tomasdurcak Už jsem se nad tím zamýšlel víckrát, ale protože se akciím věnuju jen krátce, tak jsem na ty ukazatele bral dost ohled ? Taky asi budu mít takový přístup, díky moc ?
@Lukefer Plus samozřejmě ty ukazatele vidí úplně všichni, takže co se týče možnosti získat díky svému know-how před trhem nějaký náskok a výhodu v podobě lepšího vstupu, nic takového tady neexistuje. Ty jejich ratingy jsou navíc často reakční. Firma něco oznámí a oni pak druhý den navýší cílové ceny, výhledy atp. To už je ale celá tahle věc dávno v trhu promítnuta a vy přicházíte na party až jako poslední.