08.03.2021 7 minut čtení

Chcete se zbavit dluhů a začít investovat? Tyto strategie vám s tím zaručeně pomohou

Každý dluh není špatný. Bez hypotéky by si řada lidí nemohla dovolit koupit vlastní bydlení. Rostoucí dluhová zátěž však může být zdrojem stresu, finančních problémů a překážkou v investování. Tyto strategie by vám však měly pomoci zadlužení snížit.

Podle údajů z Bankovního a nebankovního registru klientských informací Češi dluží téměř 2,5 bilionu korun – 250 000 Kč na hlavu včetně novorozenců.

Drtivou většinu dluhů přitom tvoří hypotéky – 1,8 bilionu korun. Dalších 200 miliard jsou dlouhodobé úvěry. Půl bilionu korun však představují nezdravé krátkodobé spotřebitelské úvěry, kterých je vhodné se co nejrychleji zbavit.

Tato čísla mohou vypadat na první pohled hrozivě. Existují ale #strategie, které můžete použít k rychlejšímu splacení krátkodobých i dlouhodobých dluhů, ačkoliv je otázkou, zda má v současné době smysl splácet dříve hypotéky, když se jejich úrokové sazby pohybují na historických minimech. Určitě je však pravdou, že nezadlužený člověk může v klidu spát a zároveň může být mnohem flexibilnější při výběru zaměstnání – nemusí nutně vzít první nabídku, která se mu naskytne, jenom kvůli penězům. Bezpochyby mu pak zůstane v kapse více peněz, které může případně zhodnocovat na akciovém trhu. Pojďme se podívat, s jakými strategiemi se podařilo 5 americkým párům splatit dluh v celkové výši milion dolarů:

1. Osvojte si minimalistický životní styl

Bernadette Maulion a její manžel AJ splatili za tři roky dluh ve výši 300 000 dolarů. Páru se podařilo snížit měsíční výdaje a mohli tak vyhradit celý manželčin plat na splácení dluhů. To se jim podařilo díky přijmutí minimalistického životního stylu, kdy se snažili omezit veškeré zbytné výdaje. Zvládli tak vyžít pouze z příjmů manžela.

Jednou z velkých změn v životním stylu byl prodej auta a následné používání pouze jednoho vozidla, což jim ušetřilo 400 dolarů měsíčně. Začali také více trávit večery se svými přáteli doma nad deskovými hrami namísto restaurací a hospod a vyhradili si pouze 100 dolarů měsíčně na jídlo z restaurace. Jak sama Bernadette říká: „Když se mě lidi ptají na radu, jak ušetřit peníze, říkám jim, aby se stali opravdu dobrým kuchařem.“

2. Najděte způsoby, jak zvýšit svůj příjem

Emily Glover a její manžel Dan splatili v průběhu jednoho roku dluh ve výši 80 000 dolarů.

Jednou z jejich strategií bylo hledání způsobů, jak si vydělat více peněz. Emily zvýšila svou taxu za copywriting na volné noze a podařilo se jí najít jednoho stálého klienta, který ji poskytoval konzistentní měsíční příjem s „flexibilními“ pracovními hodinami. Výsledkem bylo, že se jí podařilo zvýšit svůj příjem o cca 1 000 dolarů měsíčně, přičemž všechny peníze putovaly rovnou na splácení dluhů.

Podobně postupoval i Dan a spolu se snížením výdajů se jim podařilo splatit za 12 měsíců poměrně výrazný dluh, který je zatěžoval.

3. Používejte k motivaci vizuální nástroje

Ryan Luke a jeho manželka Courtney splatili za 9 let dluhy ve výši 241 000 dolarů. Vyškrtli z rozpočtu maximum variabilních nákladů, ať už šlo o návštěvy restaurací nebo předplatná za online streamovací služby a zaměřili se na nejvíce úročené dluhy, zatímco ostatní spláceli pouze minimálně – dle splátkového kalendáře. K udržení neustále motivace na splácení dluhů pak využívali zajímavého nástroje.

„Jsem velmi vizuálně zaměřený, proto jsme přišli s vizuální pomůckou ke splácení dluhů, která nám neustále připomínala náš pokrok a náš cíl,“ prozradil Ryan. S manželkou si dali na kuchyňskou linku skleněnou nádobu a naplnili ji kuličkami, přičemž každá představovala 1 000 dolarů, které dlužili na hypotéce. Na konci každého měsíce odstranili kuličky podle toho, kolik splatili.

„Každý den jsem kolem té sklenice chodil nebo vedle ní seděl, když jsem snídal nebo večeřel. Byla to připomínka toho, abych zůstal neustále koncentrovaný na náš cíl,“ doplnil Ryan.

4. Vytěžte maximum z maličkostí

Tai a Talaat McNeely splatili za pět let hypotéku a související úvěr za jejich bydlení ve výši 330 000 dolarů. „Podařilo se nám to díky souhře spousty maličkostí, které přispěly k dosažení jednoho velkého cíle,“ říká Tai.

Aby si pár vydělal peníze navíc, začal se věnovat mystery shoppingu a vydělával za tuto činnost drobné částky od 5 do 100 dolarů. Také pořádali každoroční garážové výprodeje a všechny zisky posílali na splácení dluhů. Jakékoliv další peníze, které vydělali díky zvýšení mzdy nebo z vedlejšího příjmu šly okamžitě na splacení dluhů.

„Spláceli jsem naše dluhy po pár dolarech. Lidé se často z dluhů nedostanou, protože si myslí, že drobné kompromisy nemohou nic změnit. Teď ale žijeme v domě bez dluhů a můžeme si dělat co chceme, což je zvláště uprostřed pandemie osvobozující. To vše jenom díky tomu, že jsme spláceli naše dluhy po 20 dolarech.“

5. Zvažte zásadní změnu životního stylu

Disha Spath a její manžel splatili studentské půjčky, půjčky na automobily a hypoteční úvěr v celkové výši 208 000 dolarů za 18 měsíců. Disha, která založila blog The Frugal Phisician, uvedla, že strategie páru byly založeny na principu sněhové koule, kdy všechny měsíční úspory směřovaly ke splacení nejmenší půjčky, dokud nebyla splacena.

Zásadní však byla důležitá změna v životním stylu: „Prodali jsme naše bydlení a stali se z nás nájemci. Poté se naše výdaje na bydlení snížily o přibližně 350 dolarů měsíčně a tyto peníze jsme využily ke splacení dluhů.“ Bydlení v pronájmu také výrazně snížilo náklady na údržbu domácnosti a uvolnilo jim více peněz v jejich rozpočtu.

---

Osobně mám se splácením dluhů aktuální zkušenost a sám na to jdu prostřednictvím minimalistického životního stylu a vedlejšího přivýdělku, který z části putuje na splácení dluhů. Kdybych pravidelně značnou část příjmů neinvestoval, pravděpodobně by se mi podařilo splatit hypotéku do 5 max. 7 let. Protože mi ale investice přinášejí větší zhodnocení, než jsou úroky na hypotéce, peníze se snažím také zhodnocovat. Do dvou let bych se však měl zbavit nehypotečních dluhů (úvěr na bydlení) a věřím, že se mi bude posléze mnohem lépe dýchat.

Sám se snažím držet úsporného rozpočtu, který souvisí s minimalistickým životním stylem. Každopádně zauvažuji nad vizuálním nástrojem, který by mě občas dokopal k práci ve dnech, kdy se necítím úplně motivovaný. 😊 Jaké strategie ke splácení dluhů vhodné vás oslovily, nebo je používáte?  

#dluh #dluhy #uver #hypoteka #splacenidluhy #finance #osobnifinance #rozpocet #sporeni #investovani #kratkodobedluhy #dlouhodobedluhy

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Osobně uznávám pouze dluh na bydlení a výjimečně na auto. Bydlet se někde musí. Auto je v dnešní době poměrně nezbytné. Ale nemusíme mít auto za 800.000 Kč (ani já ho nemám), pokud si mám na auto půjčovat peníze, tak si raději vyberu nějakou lacinou ojetinu, abych dluh co nejdříve splatil... Půjčování je totiž pravý opak investování. Když si půjčíte peníze, živíte vyplácenými úroky někoho jiného. Když investujete, jste vy ten příjemce úroků. A to je přece mnohem lepší situace...

  +16
  • Obecne mate pravdu. Nicméně i u toho auta za například 1m CZK to muze davat smysl. I kdyz by clovek ten milion v hotovosti mel, tak pokud si ho lze pujcit napriklad za 5% na 6 let a za stejnych 6 let lze investici udelat v průměru 8% rocne, mohlo by davat smysl si pujcit, zaroven investovat a ty 3% navic si "sebrat".

   +1
  • @martinPanacek Možností je samozřejmě spousta, záleží na tom, co kdo preferuje.... Jako podnikatel jsem jezdil v Mercedesu GL - jenže to bylo za firemní peníze, a než platit daně  státu, to raději pořádné auto. Jiné je to v civilu. Dnes bydlím na vesnici, většina mých cest je do 60 km, takže luxusní auto postrádá smysl, to ušetřené peníze raději investuji.  Stačí mi slušné auto za 600.000 Kč.

   +5